Ve sprintu první etapy Volta ao Algarve se radoval Fabio Jakobsen

nabor

První etapu tradičního portugalského závodu Volta ao Algarve vyhrál Fabio Jakobsen. V hromadném spurtu za ním dorazili na druhém místě Arnaud Démare a na třetím Pascal Ackermann.

Ačkoli etapa měla podle očekávání vyvrcholit hromadným dojezdem pelotonu, rovinatá rozhodně nebyla. Na trati byly dvě vrchařské prémie a celá etapa byla ve stylu „nahoru dolu“.

Do úniku se dostali Pedro Paulinho (Efapel), David Ribeiro, Marvin Scheulen (oba LA Aluminios), José Mendes (Sporting-Tavira) a Rafael Lourenço (UD Oliveirense/InOutBuild). Jejich náskok na peloton hlídaly týmy hlavních favoritů – Groenewegenovo Jumbo-Visma, Deceuninck-Quick Step s Jakobsenem nebo Bora-hansgrohe s Pascalem Ackermannem.

Náskok úniku se začal tenčit poměrně daleko před cílem. Když zbývalo ještě šedesát kilometrů, již byla většina úniku opět v hlavním poli. Jediný, kdo stále ještě odolával, byl José Mendes. I domácí závodník byl však zanedlouho dostižen.

Následoval útok ze strany dvou jezdců Efapelu – Sèrgia Paulinha a Antonia Angula. Tato dvojice si vypracovala náskok přes dvě minuty, jenže posléze zatopili pod kotlem opět závodníci Bory, Jumba a Deceunincku. Čelní duo však ještě dlouho odolávalo, až bylo pohlceno dvacet kilometrů před cílem.

Poté již vše směřovalo k hromadnému spurtu. Výbornou pozici vypracoval Deceuninck-Quick Step Fabiu Jakobsenovi. V jeho vlaku nechyběl ani Zdeněk Štybar, který dnes svému holandskému kolegovi pomohl na výbornou.

Jako první však otevřel spurt Simone Consonni z UAE. Tento Ital si dokázal vypracovat náskok, ale rychle se přes něj přehnal právě Jakobsen, který si poměrně jasně dojel pro výhru.

Na druhém místě finišoval Arnaud Démare a na třetím Pascal Ackermann. Consonnimu jeho dlouhý spurt vystačil na čtvrté místo.

1. etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.