Týden v cyklistice 5-6/2019

nabor

Kalendář se přehoupl do února a my se nyní podíváme na dění v uplynulých dvou týdnech. Začala sezóna v Evropě, rozjel se i peloton v Jižní Americe. Naopak ten v Austrálii dopsal pro letošek své příběhy.

Vuelta a San Juan

Letošní závody v Jižní Americe na sebe poutají hodně pozornosti. Jak Vuelta a San Juan, tak nadcházející závod Columbia 2.1 dokázaly dostat na start skvělé závodníky. Kolumbijský etapák slavil loni úspěch a letos se zde představí světová špička. Pozadu nezůstal ani sedmietapový podnik Vuelta a San Juan, když na startu byli jezdci jako Julian Alaphilippe, Fernando Gaviria, Nairo Quintana, Peter Sagan, Mark Cavendish, Richard Carapaz, Remco Evenpoel a v neposlední řadě i Petr Vakoč, který se vrátil do závodů po roční pauze.

Hned při první možnosti po přestupu z Quick-Stepu do UAE Team Emirates si Fernando Gaviria připsal výhru a oblékl se do dresu lídra. Druhý den závodu ho v něm vystřídal Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step). Další den a další výhra pro Alaphilippa, to byla časovka v Pocitu. Třetím místem se zde blýsknul i Remco Evenpoel (Deceuninck-Quick Step). Následovala další spurterská etapa a další zářez na pažbu pro Gaviriu.

Po volném dni přišla královská pátá etapa. Tu nejlépe zvládl Winner Anacona (Movistar) a ujal se vedení. S pořadím mohla zamíchat ještě etapa následující, ale i přes to, že Anacona ztratil něco na průběžně druhého Alaphilippa, vedení si s přehledem pohlídal. Pro výhru si dojel Nicolás Tivani (Agrupacion Virgen De Fatima). Na poslední den byl nachystán spurt a Fernanda Gaviriu v něm pokořil Sam Bennett (Bora-hansgrohe). Úspěšnou etapu Bory podtrhli třetím místem Erik Baška a pátým Peter Sagan.

V celkovém pořadí se nic nezměnilo a Winner Anacona si své vítězství pohlídal. Druhé místo si odvezl Julian Alaphilippe a bronzovou medaili loňský vítěz Óscar Sevilla (Medellín). Skvěle se uvedl ve velké konkurenci Remco Evenpoel, který dokončil závod na devátém místě. Petr Vakoč pak během závodu skvěle pomáhal svým týmovým kolegům.

Odkaz na souhrn: Víťazstvo na Vuelta a San Juan Internacional pre Anaconu

zleva: Óscar Sevilla (Medellín), Winner Anacona (Movistar) a Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step)

Trofeo Mallorca

Čtveřice jednorázových závodů Trofeo Mallorca odstartovala silniční sezónu v Evropě. Do sezóny zde odstartovali třeba Alejandro Valverde, Tim Wellens, John Degenkolb, Marcel Kittel, Fabio Aru, Bauke Mollema, Dan Martin, Rafal Majka nebo Mikel Landa. Pro Španěla v barvách Movistaru to nebyl úspěšný vstup do sezóny, když po pádu musel odjet do nemocnice a podrobit se operaci.

První podnik ovládl Jesús Herrada (Cofidis), druhý Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe), třetí Tim Wellens (Lotto Soudal) a závěrečný Marcel Kittel (Katusha-Alpecin).

Odkaz na souhrn: Závody na Mallorce odstartovaly sezónu v Evropě

Emanuel Buchmann
Emanuel Buchmann (cyclingnews.com; 2019)

Herald Sun Tour

To závodem Herald Sun Tour sezóna v Austrálii končila. První etapou byl spurt, který ovládl Dan McLay (EF Education First). Druhý den postavil do cesty kopec, což bylo vodou na mlýn Michaela Woodse (EF Education First). Třetí den měl klasikářský závěr a dvojice týmu Sky Owian Doull a Luke Rowe rozmetala peloton na kusy. Doull si dojel pro etapový primát. Ve čtvrtý den závodu se rozhodlo celkové pořadí. Nick Schultz (Mitchelton-Scott) projel cílem jako první a spolu s ním finišoval Dylan Van Baarle (Sky). Jenže další skoro dvě minuty neprojel cílem nikdo a Van Baarle se oblékl do dresu lídra závodu. V poslední spurterské etapě tým Sky už jen podtrhl svůj úspěch díky výhře Kristoffera Halvorsena.

Odkaz na souhrn: Herald Sun Tour a naprostá dominance Sky, celkovým vítězem se stal Van Baarle

Vítězný tým Sky na Herald Sun Tour. Zleva: Kenny Elissonde, Owain Doull, Pavel Sivakov, Dylan Van Baarle, Christian Knees, Kristoffer Halvorsen a Luke Rowe

Volta a la Comunitat Valenciana

Už po sedmdesáté psal svoji historii podnik Kolem Valencie. Letos se z celkového triumfu radoval Ion Izagirre, nová akvizice Astany. Viděli jsme velmi zajímavé závodění, aktivitou v únicích nešetřili borci AG2R, v pelotonu pak souboje o pozice sváděly týmy Movistar, Astana, CCC, Jumbo-Visma, Mitchelton-Scott nebo Dimension Data i s Romanem Kreuzigerem.

Mohli jsme vidět pět etap a pět různých vítězů. Prvním kláním byla časovka, kterou zvládl nejlépe Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). Spurt ve druhý den opanoval Matteo Trentin (Mitchelton-Scott). Mistr Evropy se další den musel sklonit před Gregem Van Avermaetem (CCC). Čtvrtý den byla na programu rozhodující etapa pro celkové pořadí, kterou zvládl nejlépe Adam Yates (Mitchelton-Scott). Do žlutého dresu šel v tu chvíli Ion Izagirre. Poslední etapou byl spurt ve Valencii, kde přemožitele neměl Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma).

Matteo Trentin
Matteo Trentin ve druhé etapě závodu Kolem Valencie

Volta a la Comunitat Valenciana Feminas

Zatímco muži jeli Kolem Valencie už posedmdesáté, ženy čekala letos premiéra. Jednalo se o jednorázový podnik v centru Valencie. V hromadném spurtu uspěla Belgičanka Lotte Kopecky (Lotto Soudal Ladies), před Britkou Alicí Barnes (Canynon SRAM) a Vietnamkou Thi Thât Nguyên (Lotto Soudal Ladies).

Lotte Kopecky
Pódium ženského závodu Kolem Valencie

Etoile de Bességes

První etapový závod ve Francii, to je pravidelně Etoile de Bességes. Závod, který je tak trochu upozaděn, jelikož se termínově kryje s etapákem Kolem Valencie. Letos nabídl celkem čtyři etapy. Tři spurterské a jedna desetikilometrová časovka, to bylo letošní menu závodu v jižní Francii.

První etapu vyhrál Bryan Coquard (Vital Concept – B&B Hotels). Druhý den se radoval Christophe Laporte (Cofidis). Třetí etapa přinesla třetího vítěze. Tím se stal Marc Sarreau (Groupama-FDJ). Poslední den se jela časovka. V cíli to byl souboj o setinky mezi Tobiasem Ludvigssonem (Groupama-FDJ) a Christophem Laportem. Francouz nakonec projel tratí rychleji a potvrdil tím své vítězství v celkovém pořadí.

Cofidis
Nacer Bouhanni a Christophe Laporte v dresech pro rok 2019 (cyclingnews.com; 2019)

Daryl Impey obhájil mistrovské tituly v Jihoafrické republice

Je to stejná píseň pořád dokola. Jihoafrický šampionát v časovce má už poosmé stejného vítěze. Stejně jako v letech 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018 se i letos do dresu národního mistra v časovce oblékne Daryl Impey. Zkušený borec z Mitcheltonu-Scott navíc časovkářský úspěch podpořil i titulem ze závodu s hromadným startem, což se mu povedlo i loni.

Daryl Impey
Daryl Impey na Critériu du Dauphiné

Oleg Tinkoff nabídl týmu Sky sponzoring

Už v prosinci oznámil Dave Brailsford, že po letošní sezóně opustí jeho tým hlavní sponzor, tady společnost Sky. Od té doby probíhá hledání nového hlavního sponzora. Mluví se o penězích z USA nebo Číny. Nyní však přišla jedna nečekaná nabídka.

Ruský magnát Oleg Tinkoff není pro cyklistický svět neznámou postavou. Svůj tým měl v pelotonu už v roce 2006 a světe div se, dokonce za něj i závodil. Po sezóně 2008 se z jeho projektu stala Katusha a Tinkoff byl odstaven. Znovu o sobě dal vědět v roce 2012, kdy vstoupil jako sponzor k týmu Saxo Bank Bjärne Riiseho. Zde postupně posiloval svůj vliv na úkor Dánského vítěze Tour de France 1996, až ho ze stáje dostal ven úplně a tým přejmenoval jen na Tinkoff. Od té doby silně vystupoval proti pořadatelům závodů, kvůli prize money. Situace se nezměnila a Rus tým po sezóně 2016 rozpustil.

Nyní vstoupil do hry nabídkou pro tým Sky, který by sponzoroval. Celkem očekávaně Dave Brailsford ihned odmítl. Představa těchto dvou silných osobností pod jednou střechou je velmi nereálná. Tinkoff také hned přispěchal s prohlášením, že se Britovi vůbec nediví, ale za pokus to stálo.

Oleg Tinkoff a Dave Brailsford
Oleg Tinkoff a Dave Brailsford

Rozřešená hádanka? Geraint Thomas a Chris Froome se na Tour de France o roli lídra podělí!

Týdny a týdny spekulací a různých prohlášení o tom, kdo z týmu Sky, pojede kam, se zdá být u konce. Geraint Thomas nyní přišel, podle něj, s definitivním rozhodnutím, že on i Chris Froome zamíří na Tour de France. Obhájce loňského prvenství si myslí, že budou společně s čtyřnásobným šampionem schopni, se o roli lídra vzájemně podělit.

Tím se otevírá ohromná šance pro mladý talent Egana Bernala, který by měl jet jako lídr na Giro.

Geraint Thomas
Geraint Thomas

Roman Kreuziger by měl být lídrem Dimension Data na Tour de France

A ještě jedna zpráva o předpokládaném lídrovi na Tour de France. Ta se  týká Romana Kreuzigera a týmu Dimension Data. Ve své kariéře dosáhl Kreuziger na páté, sedmé, osmé a desáté místo v celkovém pořadí a v novách barvách by se měl pokusit o další umístění v Top 10. Nyní to vypadá, že v novém týmu dostane další šanci zajet další kvalitní výsledek na Tour de France.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger

Velké změny na Czech Cycling Tour pro tuto sezónu

Největší domácí závod přichází pro letošní sezónu s velkou změnou v itineráři etap. První díl obstará tradičně týmová časovka, ale tentokrát se bude konat v samotném centru Ostravy. Okruh měřící 18,6 kilometru povede centrem města a krátkým stoupáním okolo legendárních Bazalů. „Můžeme říci, že tak atraktivní časovku centrem města jsme ještě neorganizovali a je to nová výzva na rok 2019,“ říká šéf pořadatelského týmu v TTV sport group CZ Jaroslav Vašíček. (czechcyclingtour.cz; 2019)

Druhá etapa z Olomouce do Uničova je taková hanácká klasika. „Pojedeme přes Konice, Loštice, Bouzov, Litovel a na závěr tři desetikilometrové okruhy okolo Uničova s cílem na Dukelské ulici kde slavil v minulosti své první profesionální vítězství v Evropě Kolumbijec Fernando Gaviria, dnešní super star světové cyklistiky,“ pokračuje Vašíček. (czechcyclingtour.cz; 2019)

Začátek třetí etapy z Olomouce do Frýdku-Místku je je shodný až po Pustevny s předchozími roky. Ale dále dojde k zásadní změně. Za Pustevnami si v příštím roce zkusí jezdci Soláň, Velké Karlovice, Bumbálku a také přibližně 2,5 kilometru po Slovensku, dále Bílou, Palkovice a okruhy ve Frýdku-Místku s cílem na Radničním náměstí. (czechcyclingtour.cz; 2019)

Finále podniku druhé kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se odehraje z Mohelnice do Šternberka. A Jesenické vrcholy poslední den prověří dokonale peloton: Dlouhé stráně, Červenohorské sedlo, Videlské sedlo, stoupání na Liru mají mezi cyklisty respekt. A na závěr opět tři okruhy včetně stoupání na Ecce Homo, které tradičně závodní pole dokonale roztrhá. Tam s největší pravděpodobností vzejde vítěz Czech Cycling Tour 2019. (czechcyclingtour.cz; 2019)

Pořadatelé zároveň odhalili i seznam týmů, které se v Olomouckém a Moravskoslezském kraji představí. Jako již tradičně uvidíme Boru-hansgrohe. Premiérově ale přijede i australský Mitchelton-Scott. Doplní je Gazprom-RusVelo a tři italské prokontinentální týmy – Bardiani-CSF, Nippo Vini Fantini a Neri Sottoli – Selle Italia. Zbytek by měly obstarat týmy kontinentální úrovně.

Michael Kukrle
Michael Kukrle ve 3. etapě CCT 2018

Týden v cyklistice 2019

Cyclingnews (2017): Trentin hits the ground running with Valenciana stage victory, http://www.cyclingnews.com/news/trentin-hits-the-ground-running-with-valenciana-stage-victory/ (7. 2. 2019)

Cyclingnews (2017): Volta a la Comunitat Valenciana: Van Avermaet wins stage 3, http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-la-comunitat-valenciana-2019/stage-3/results/ (8. 2. 2019)

Cyclingnews (2017): Kopecky wins inaugural Vuelta a la Comunitat Valenciana Feminashttp://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-la-comunitat-valenciana-feminas-2019/results/ (10. 2. 2019)

Cyclingnews (2017): Oleg Tinkov offered to sponsor Team Sky, http://www.cyclingnews.com/news/oleg-tinkov-offered-to-sponsor-team-sky/ (10. 2. 2019)

Czech Cycling Tour (2019): Czech Cycling Tour v roce 2019 se změnami, http://www.czechcyclingtour.cz/zavody/czech-cycling-tour/novinky/czech-cycling-tour-v-roce-2019-se-zmenami/ (10. 2. 2019)

Czech Cycling Tour (2019): Czech Cycling Tour 2019 s potvrzenými světovými týmy, http://www.czechcyclingtour.cz/zavody/czech-cycling-tour/novinky/czech-cycling-tour-2019-s-potvrzenymi-svetovymi-tymy/ (10. 2. 2019)