Již 66. ročník tradičního australského závodu Jayco Herald Sun Tour skončil suverénním vítězstvím týmu Sky. Britský tým si připsal celkové vítězství (Dylan Van Baarle), 2 vítězné etapy (Kristian Halvorsen, Owan Doull), vrchařský dres (Christian Knees), dres pro nejlepšího mladého jezdce (Pavel Sivakov) a ocenění nejlepšího týmu. Unikla jim pouze sprinterská kategorie, kde zvítězil domácí borec Ayden Toovey.
Nejstarší australský etapák již více než 60 let neodmyslitelně patří úvodu sezony a návrat týmu Sky patřičně zvedl kvalitu startovního pole. Na start letos přijely 4 World Tour týmy (Mitchelton-Scott, Trek-Segafredo, EF Education First a Team Sky) a s nimi i světová extratřída. Za Trek to byl například Richie Porte, Peter Stetina nebo Jarlinson Pantano a za Sky třeba Kenny Elissonde nebo mladé pušky Doull, Halvorsen a Sivakov. Za EF Education First přijel Dan McLay a Michael Woods, který byl společně s Portem považován za největšího favorita. Naopak domácí Mitchelton nastoupil po loňské nadvládě (obsadili kompletní pódium) ve slabší sestavě. Největší ztrátou Esteban Cháves, místo kterého nepřijel žádný jasný lídr.
1. etapa – Phillip Island › Phillip Island (97.9 km)
Úvodní etapa měřila necelých 100 kilometrů a vedla po závodním okruhu na Phillip Island. Od začátku se čekal hromadný finiš, který také přišel. Vítězství uzmul Brit Daniel McLay z EF Education First, druhý dojel Halvorsen (Sky) a třetí Wouter Wippert (EvPro Racing). McLay se zároveň posunul do vedení, ve kterém se ale udržel pouze jediný den.
2. etapa – Wonthaggi › Churchill (127 km)
Ve druhé etapě na závodníky čekalo první stoupání závodu na Jeeralang a následný sjezd do cíle. Krátkého kopce využilo duo hlavních favoritů – Woods a Porte. Do finiše dojeli společně, tam Kanaďan nakonec Porta přesprintoval a uzmul i dres pro lídra závodu.
3. etapa – Sale › Warragul (134 km)
Trať třetího dne měřila přes 130 km a nabídla výrazně zvlněný povrch, který nahrával úniku. Očekávání se nakonec naplnilo a uprchlíci to dotáhli až do cíle. V závěrečných kilometrech se ze skupiny odpoutalo velšské duo týmu Sky (Owain Doull a Luke Rowe), a podobně jako Peter Kennaugh a Chris Froome v roce 2016, si dojeli pro suverénní 1. a 2. místo.
4. etapa – Cape Schanck › Arthurs Seat (128 km)
Rozhodující 4. etapa vedla po přímořském okruhu, kterému dominovalo stoupání na Arthur´s Seat, s nímž se museli závodníci popasovat hned pětkrát. Taktická bitva mezi Portem a Woodsem nakonec skončila naprostým fiaskem. Nedokázali si totiž pohlídat únik, kde figuroval Nick Shultz (Mitchelton-Scott) a Dylan Van Baarle. Domácí jezdec z Mitcheltonu nakonec etapu vyhrál a společně s druhým Van Baarlem najel na Woodse, Porta a spol. více než 2 minuty. Van Baarle se oblékl do žlutého trikotu a do závěrečné etapy vstupoval s pohodlným náskokem.
5. etapa – Melbourne › Melbourne (89 km)
Závěrečná etapa bylo opět pro spurtéry a v celkovém pořadí se již žádné změny neočekávaly. Pro vítězství si dojel Kristian Halvorsen ze Sky a jen tak potvrdil naprostou dominanci britského týmu. Dylan Van Baarle si v klidu pohlídal vítězství před Nickem Schultzem o 24 vteřin a před Woodsem o téměř 2 minuty.