Jumbo-Visma opět vítězí: poslední spurt pro Kooije, Guangxi 2023 celkově pro Vadera

nabor

Poslední worldtourový den sezóny 2023 ovládlo jakoby symbolicky Jumbo-Visma. A to i bez věhlasných opor. Hromadný spurt 6. etapy Tour of Guangxi vyhrál drtivým finišem Olav Kooij, v celkovém pořadí udržel těsné vedení Milan Vader.

Etapa začínající i končící v Guilinu měřila 168 km a stejně jako včera ji zpestřily nejen sprinterské prémie s bonusovými sekundami, ale i dvě prémie vrchařské, umístěné za sebou zhruba 40 km před cílem. A nebyla by to Tour of Guangxi, kdyby v úniku chyběl Dries de Bondt (Alpecin-Deceuninck). Dnes ho doplnili Jens Keukeleire (EF Education-EasyPost), opět Oscar Onley (Team dsm firmenich) a Jens Reynders (Israel-PremierTech), ale samozřejmě jim nebylo dopřáno dostat se do cíle před pelotonem nabitým sprintery, kteří nemají problém s tisícovkou výškových metrů.

Ve finiši měl dlouhou dobu šanci Ethan Hayter. Do poslední zatáčky právě on přivedl Eliu Vivianiho (oba Ineos-Grenadiers), ale Ital mu mazaně nechal skulinu, kterou mohl Hayter spurtovat k vítězství a také k celkovým stupňům vítězů. Jenže ho v posledních metrech překonal jak Vítěz Olav Kooij, tak druhý Juan Sebastián Molano (UAE Team Emirates). Ethan Hayter však bral bonusové sekundy, díky nimž se posunul na třetí místo celkově a z „bedny“ tak vystrnadil Hugha Carthyho (EF Education).

Čerstvě dvaadvacetiletý Milan Vader, jenž přišel na silnici teprve v sezóně 2022 a navíc hned utrpěl těžký úraz páteře, svým vítězstvím v čínském etapáku naznačil svoje možnosti do budoucna. Olav Kooij potvrdil své sprinterské kvality – výhra v Guilinu byla již jeho třináctou v této sezóně. A jejich tým Jumbo-Visma ukázal cyklistickému světu, že má ve svých řadách další velké naděje.

/Zdroj obrázku: Getty Images/