Tour of Guangxi: Milan Vader porazil všechny v cílovém kopci 4. etapy.

nabor

V královské etapě Gree-Tour of Guangxi 2023 zvítězil ve velkém stylu Milan Vader z týmu Jumbo-Visma. V tříkilometrovém vpravdě horském dojezdu 4. etapy za sebou nechal Rémyho Rochase (Cofidis) o 2 sekundy a další soupeře o 8 sekund. Dostal se také do čela celkového pořadí.

Etapa z Nanningu do města Nongla měřila 161km, ale celkové stoupání bylo tentokrát významnější – 1600 metrů. Již ve startovním městě se ustavil únik ve složení Zdeněk Štybar (Jayco-AlUla), Jensen Plowright (Alpecin-Deceuninck), Julius Johansen (Intermarché-Circus-Wanty), Jens Reynders (Israel-Premier Tech) a Haoyu Su (Čínský národní tým). Chyběl tedy poprvé Dries de Bondt (Alpecin Deceuninck), jenž se vezl v dresu vedoucího jezdce GC. Ve stoupavém cíli však dnes ztratil 1:40 minuty a o dres přišel.

Body a sekundy na třech sprinterských prémiích však sbíral jeho týmový kolega Jensen Plowright a Dries de Bondt tak zůstal v čele bodovací soutěže.

Únik dostal k dobru i ke třem minutám a 30 km před cílem měl stále ještě minutu. Zdeněk Štybar byl na konci své silniční kariéry vidět na čele až do 11 km před cílem. Nedočkaví vrchaři ale čekali na cílový výjezd – prémii 1. kategorie v délce 3,3 km do průměrných 6,6%.

V začátku cílové rampy se o útok pokusili  Oscar Onley (DSM-firmenich) a Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost), avšak bez úspěchu. Čelní skupina zájemců o etapový vavřín tak zůstala víceméně pohromadě až do posledních stovek metrů. A tam nastoupil sedmadvacetiletý Holanďan Milan Vader, aby – sám překvapený – získal své první worldtourové vítězství. Za jeho zády zůstali i vyhlášení vrchaři nebo klasikáři jako Hugh Carthy (EF Education-EasyPost), Sylvain Moniquet (Lotto Dstny) nebo Tim Wellens (UAE Team-Emirates).

V celkovém pořadí vede Vader o 6 sekund před Rémy Rochasem a o 14 sekund před Hughem Carthym. Peloton čekají v Číně ještě dvě etapy, obě s jednou jedničkovou horskou prémií zhruba v poslední čtvrtině trati.

/Zdroj obrázku: Getty Images/