Týden v cyklistice 34/2019

Blíží se konec srpna a pozornost se obrátila do Španělska, kde začala Vuelta. Kromě ní se ale událo spoustu nových věcí a ty nejdůležitější vám přinášíme v novém Týdnu v cyklistice.

Vuelta

Španělská Grand Tour vyrazila z Torrevieja, kde čekala peloton týmová časovka. Tu ovládla Astana a prvním lídrem se stal Miguel Ángel López. Jenže ve druhé etapě přišlo mnoho útoků a osamoceným vítězem se stal Nairo Quintana (Movistar) a v červeném dresu pojede Nicolas Roche (Sunweb).

Odkaz na články:
1. etapa: Prvním majitelem červeného dresu je Miguel Ángel López, časovku vyhrála Astana
2. etapa: Nairo Quintana vyhrál druhou etapu Vuelty, vedení přebírá Roche

Nairo Quintana
Nairo Quintana vyhrál druhou etapu Vuelty

EuroEyes Cyclassics Hamburg

Hamburský závod EuroEyes Cyclassics končí tradičně spurtem a i letos tomu nebylo jinak. Všechny útoky byly zlikvidovány a čerstvý Mistr Evropy Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step) přepsal historické tabulky, když tuto klasiku vyhrál potřetí v kariéře a navíc v řadě. Druhé místo vybojoval Caleb Ewan (Lotto Soudal) a třetí skončil Giacomo Nizzolo (Dimension Data).

Odkaz na článek: EuroEyes Cyclassics v Hamburku si znovu podmanil Elia Viviani

Elia Viviani
Premiérové vítězství pro Eliu Vivianho v dresu Mistra Evropy (cyclingnews.com; 2019)

Tour de l′Avenir

Tradiční a nejslavnější závod pro kategorii U23 letos obsahoval 10 etap a nabídl parádní závodění. Hned první den projel cílem osamoceně Dán Mathias Norsgaard Jørgensen. V následující týmové časovce deklasovali soupeře Švýcaři. Třetí etapa byla pro spurtery a ruce nad hlavu zvedal Ethan Hayter (Velká Británie).

Další den byl peloton zaskočen silným únikem, ze kterého měl v cíli nejrychlejší nohy Alfred Wright (Velká Británie). Další dvě zkoušky už byly jen zvlněné. Tu první do Saint-Julien-Chapteuil vyhrál Ir Ben Healy (Centre Mondial du Cyclisime) a tu druhou do Privasu Stefan Bissegger (Švýcarsko).

První horský test přišel v sedmé etapě a výhru slavil Kolumbijec Harold Tejada. Velmi zajímavá byla osmá etapa, na Méribel. „Pouze“ 23,1 kilometrů v brutálním stoupáním, sprint do vrchu. Vítězem se stal Alexander Evans (Austrálie) a novým lídrem Tobias Foss (Norsko). Fossova družina pak kontrolovala peloton v dalších dvou dnech a vždy ho naprosto zdecimovala.

V etapě do Tignes jejich tempu dokázal odolat pouze Maďar Attila Valter a v závěrečný den do Le Corbieru to byl Ekvádorec Jefferson Cepeda. Foss dokázal uhájit žlutý dres a nová akvizice Jumbo-Visma se stala vítězem největšího závodu mladých jezdců.

Kolem Norska ženy

Pro ženy byl v minulém týdnu připraven závod Kolem Norska a celkem čtyři etapy. Sprint v Hortenu se nejlépe podařil Loreně Wiebesové (Parkhotel Valkenburg). Zbytek závodu už byl jen o jediné závodnici – Marianně Vosové (CCC-Liv). Zkušená Nizozemka ovládla sprint v Askimu, klasikářský dojezd v Haldenu a sprint končící v tomtéž městě. Díky této vítězné šňůře se Marianne Vosová stala vítězkou závodu.

Marianne Vos
Marianne Vosová se stala vítězkou závodu Kolem Norska (cyclingnews.com; 2019)

Kolem Dánska

V srpnu se pravidelně jezdí i závod Kolem Dánska, který letos nalákal velmi kvalitní závodníky. Hned první den v Silkeborgu se radoval Tiesj Benoot (Lotto Soudal). Individuální časovku v Grindstedu vyhrál Martin Toft Madsen (BHS-Almeborg). Dánové pokračovali v úspěšné jízdě, kdy třetí etapu vyhrál Lasse Norman Hansen (Corendon-Circus) a do dresu lídra šel Niklas Larsen (ColoQuick).

Ve čtvrté etapě se radoval Jasper De Buyst (Lotto Soudal). Až závěrečný den přišla možnost zaspurtovat si a nejrychlejší nohy ukázal Tim Merlier (Corendon-Circus). Mladý Dán Niklas Larsen dokázal odolat útokům a dojel si pro největší úspěch své kariéry.

Marcel Kittel definitivně ukončil kariéru

Během letošní sezóny přišla zpráva, že Marcel Kittel si musí dát chvíli pauzu od cyklistiky a rozmyslí se co dál. Byly spekulace o možném spojení Kittela a Jumbo-Visma. Vše ale nyní rozsekl sám jezdec, který oznámil definitivně svůj konec v cyklistice.

Němec dokázal během své kariéry získat 89 vítězství. Hned 14x se radoval na Tour de France, čtyřikrát na Giru. To poslední přidal letos v lednu na Trofeo Palma a poslední závod objel 10. dubna při klasice Scheldeprijs.