Týden v cyklistice 32/2019

Týden uplynul jako voda a přinesl nám pěkný řádek nových výsledků, mistrů a přestupů. Mimo tato vítězství cyklistický svět zasáhla i jedna tragická zpráva ze závodu Kolem Polska.

Opustil nás Bjorg Lambrecht

Bjorg Lambrecht se měl na závodě Kolem Polska připravit na druhou polovinu sezóny, včetně Vuelty. První dvě etapy zvládl skvěle. Ale 5. srpna na peloton čekala zkouška z Chorzówa do Zabrze. Lambrecht do etapy vstoupil, ale už ji nedokončil.

Krátce po páté hodině, asi 50 kilometrů před cílem, vrazil do betonového mostku u cesty. Záchranáři ho okamžitě resuscitovali, ale jeho zranění byla velmi vážná a byl nutný okamžitý přesun do nemocnice. Navíc vzhledem k jejich povaze nebyl možný transport vrtulníkem a Lambrecht byl převezen sanitkou.

Okamžitě se podrobil operaci, tu bohužel nepřežil a krátce po sedmé hodině bylo oznámeno, že nás Bjorg Lambrecht opustil.

Následně vyšla zpráva, která říkala, že při havárii si protrhl játra a měl rozsáhlé vnitřní krvácení, které způsobilo zástavu srdce. Tato zranění byla neslučitelná se životem a na Bjorgovu záchranu by byl potřeba zázrak, který bohužel nepřišel.

Článek: Opustil nás velký cyklistický talent

Bjorg LambrechtKolem Polska

Po úvodním víkendu následovala třetí etapa tradičního etapáku Kolem Polska. Ta končila spurtem a v cíli byl první Fabio Jakobsen (Deuceuninck-Quick Step). Jenže ten ve spurtu odstrčil Marca Sarreaua (Groupama-FDJ) a byl diskvalifikován. Výhra tak připadla Pascalu Ackermannovi z Bory. Všechno šlo ale stranou, protože závod zasáhla zpráva o tragickém úmrtí Bjorga Lambrechta.

Čtvrtá etapa byla anulována a závodníci ji projeli ve smutečním průvodu s jezdci Lotto Soudal na čele.

Minuta ticha za Bjorga Lambrechta na startu čtvrté etapy

Pátá etapa do Bielsko-Bialy už byla znovu v závodním tempu a pro druhou etapovou výhru si dojel Luka Mezgec (Mitchleton-Scott). Do spurtu se zapojil i Petr Vakoč (Deceuninck-Quick Step) a vybojoval čtvrté místo.

Předposlední etapa zavedla peloton do pořádných kopců a pro etapové prvenství si dojel mladý Dán Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Zároveň se oblékl do trikotu lídra závodu.

Závěrečný den se odehrál, jako tradičně, v Bukowině Tatranské. Další kopcovitá zkouška připravila velké finále. 60 kilometrů před cílem ujel z úniku Matej Mohoric (Bahrain-Merida) a svoje úchvatné sólo dokázal dotáhnout k etapovému vítězství. Za ním hořela bitva o celkové prvenství. Týmům Bora a INEOS se povedlo odpárat Vingegaarda a virtuálním lídrem byl Pavel Sivakov (INEOS). Mladý Rus dokázal, s pomocí svého kolegy Taa Geoghegana Harta, zlikvidovat všechny útoky a vybojoval žlutý dres na závodě Kolem Polska.

Odkazy na články:
3. etapa: Pascal Ackermann nakonec bere vítězství v dramatické 3. etapě Kolem Polska
4. etapa: Peloton ve 4. polské etapě uctil památku Bjorga Lambrechta
5. etapa: Druhé spurterské vítězství Luky Mezgece v závodě Kolem Polska
6. etapa: Jonas Vingegaard ovládl v Polsku šestou etapu a jde do vedení
7. etapa: Matej Mohorič vyhrál poslední etapu Kolem Polska. Pavel Sivakov je celkovým vítězem

Pavel Sivakov
Pavel Sivakov, vítěz závodu Kolem Polska 2019 (cyclingnews.com; 2019)

Mistrovství Evropy – časovky

Během tohoto týdne hostil Alkmaar Mistrovství Evropy. Vše odstartovala smíšená časovka trojice, kterou si podmanili domácí Nizozemci (Mollema, Sinkeldam, Bouwman, Pietersová, Mackaijová, Markusová), před Němci (Sütterlin, Wolf, Mathis, Kleinová, Krögerová, Brennauerová) a Italy (Boaro, Affini, Martinelli, Guazziniová, Longo Borghinová, Valsecchiová). Náš výběr ve složení Bárta, Otruba, Schlegel, Bajgerová, Machačová, Korvasová skončil předposlední a porazil jen Slováky.

Následovaly individuální časovky. Mezi juniorkami brala zlato domácí Shirin Van Anrooijová. Kristýna Burlová skončila 16. a Tereza Obořilová 42. Mezi muži juniory byl nejlepší Ital Andrea Piccolo. Pavel Bittner zajel 20. čas a Jakub Ťoupalík skončil 43.

V kategorii do 23 let byla mezi ženami nejlepší Němka Hannah Ludwigová. Markéta Hájková skončila 25. a Nikola Bajgerová o místo horší. V mužské kategorii vládli Dánové, když zlato získal Johan Price-Pejtersen před úřadujícím mistrem světa a největším favoritem Mikkelem Bjergem. Bronzový skončil Stefan Bissegger ze Švýcarska. Výborně zajel Jakub Otruba a skončil osmý. Michal Rotter byl 46.

Mezi ženami v kategorii Elite zvládla trať nejlépe domácí Ellen Van Dijková, před Němkou Lisou Kleinovou a další Nizozemkou Lucindou Brandovou. Tereza Korvasová skončila 27., Jarmila Machačová byla o dvě místa horší.

Mezi muži to byla přehlídka nastupující generace. Zlatou medaili si odvezl teprve devatenáctiletý fenomén Remco Evenepoel. Stříbrnou medaili získal čtyřiadvacetiletý Dán Kasper Asgreen a pro bronz si dojel Ital Edoardo Affini. Jan Bárta skončil 15., Michal Schlegel 24.

Odkaz na článek: Remco Evenepoel nepřestává udivovat a je Mistrem Evropy v časovce

Remco Evenepoel
Remco Evenepoel se v devatenácti letech stal Mistrem Evropy v časovce (cyclingnews.com; 2019)

Mistrovství Evropy hromadný závod

Konaly se také hromadné závody.

Mezi juniorkami vládly domácí závodnice. Zlato vybojovala Ilse Pluimersová, stříbro Sofie Van Rooijenová a bronz Francouzka Kristina Nenadovicová. Kristýna Burlová skončila 33., Tereza Obořilová 80.

Mezi muži dojel do cíle jako první osamocený Ukrajinec Andrii Ponomar. Druhý skončil Němec Maurice Ballerstedt a třetí šampión z časovky Ital Andrea Piccolo. Mathias Vacek vybojoval vynikající šesté místo, Pavel Bittner jedenácté a Jakub Ťoupalík třinácté.

Mezi ženami U23 triumfovala Italka Letizia Paternosterová, před Polkou Martou Lachovou a domácí Lonneke Unekenovou. Nejlepší Češkou byla 41. Nikola Bajgerová. Markéta Hájková skončila 57. a Tereza Neumanová do cíle nedojela.

V kategorii do 23 let mužů se končilo spurtem. Ten ovládl Ital Alberto Dainese, který dostal smlouvu u Sunwebu. Druhé místo bral Dán Niklas Larsen a třetí Estonec Rait Ärm. Z Čechů dokončil závod jen 27. Petr Kelemen.

Ženský závod měl velmi zajímavý scénář. Vytvořil se silný únik ve složení Amy Pietersová (Nizozemsko), Elena Cecchiniová (Itálie) a Lisa Kleinová (Německo). Toto trio pracovalo skvěle a pelotonu se nepodařilo je dohonit. O výhru se tedy utkaly ony a znovu to byla domácí radost, když Amy Pietersová přespurtovala Elenu Cecchiniovou a Lisu Kleinovou. Jarmila Machačová byla v cíli 41., zatímco Tereza Korvasová nedokončila.

Mezi muži se únik nevytvořil. Italové kontrolovali závod a 60 kilometrů před cílem přišel jejich útok. Vytvořila se třináctičlenná skupina s favority jakými byli Viviani nebo Ackermann. Za nimi se do stíhání pustili domácí a když se jim začalo dařit redukovat náskok jezdců na čele, přišel další útok.

Trojice Lampaert, Ackermann a Viviani vystřelila a ujela. Mezi nimi se rozhodovalo o titulu. Tři kilometry před cílem zaútočil Lampaert a povedlo se mu zlomit odpor Ackermanna. Jenže Viviani byl hned za ním a nedovolil mu ujet. Belgičan se nemohl ve spurtu Italovi rovnat a Elia Viviani si dojel pro titul Mistra Evropy. Jediný z našich jezdců, který se do cíle dostal byl Jan Bárta na 41. místě.

Odkaz na článek: Mistrem Evropy je Elia Viviani

Elia Viviani
Elia Viviani (cyclingnews.com; 2019)

Pan Americké hry

V tomto týdnu se kromě Mistrovství Evropy konaly i Pan Americké hry. Ty hostilo Peru a jeho hlavní město Lima. Nejprve čekalo klání v časovce.

Na závodníky bylo nachystáno celkem 37 kilometrů ve zvlněném terénu. Nejlépe si s tratí poradil Kolumbijec Daniel Felipe Martínez, který hájí barvy EF Education First. O minutu a 55 vteřin porazil Brazilce Magna Nazareta a o 2:03 Chilana José Luis Rodrígueze.

Hromadný závod byl naplánován na 177 kilometrů a o výhru se utkala devítka jezdců ve spurtu. Nikdo nemohl konkurovat mistrovi Argentiny Maxi Richézemu z Deceunincku, který vybojoval zlatou medaili. Druhé místo vybojoval Mexičan Ignacio de Jesús Prado a třetí skončil Kolumbijec Bryan Gómez.