Opustil nás velký cyklistický talent

Mimo zpráv o velkolepých příbězích a skvělých vítězstvích musíme přinášet i ty špatné a smutné. Jedna taková nás zasáhla dnes večer a s velkou bolestí musíme informovat o úmrtí skvělého cyklisty i člověka Bjorga Lambrechta.

Narodil se 2. dubna 1997 v belgickém Gentu. Už od útlého věku prokazoval obrovský talent. V roce 2014 skončil šestý na juniorské verzi monumentu Kolem Flander. Mezi juniory dále ukazoval svoje kvality a v sezóně 2016 ovládl jednu etapu Závodu míru U23 nebo celkové pořadí Ronde de′l Isard.

Další rok kraloval na juniorské verzi Lutych-Bastogne-Lutych, podmanil si Závod míru a na Tour de′l Avenir skončil druhý celkově za Eganem Bernalem.

Pro sezónu 2018 už měl smlouvu ve World Tour s týmem Lotto Soudal. Teprve se otrkával, ale dokázal vybojovat druhé místo na závodě Tour des Fjordes a zkusil si Vueltu, kde ve 13. etapě dojel na čtvrtém místě. Navíc získal stříbrnou medaili na mistrovství světa v Innsbrucku v kategorii U23.

Letos už zkušenější profesionály proháněl. Páté místo na Brabantském šípu, šesté na Amstelu a dokonce čtvrté na Valonském šípu. Obrovský příslib týmu do dalších let. Na Dauphiné vyhrál soutěž mladíků a užil si zasloužené volno. Během něj dostal vylepšenou smlouvu od týmu na dva roky.

V závodě Kolem Polska se měl připravit na druhou polovinu sezóny. První dvě etapy zvládl skvěle. Ale 5. srpna na peloton čekala zkouška z Chorzówa do Zabrze. Lambrecht do etapy vstoupil, ale už ji nedokončil.

Krátce po páté hodině, asi 50 kilometů před cílem, podle dostupných informací vrazil do betonových skruží u cesty. Záchranáři okamžitě resuscitovali, ale jeho zranění byla velmi vážná a byl nutný okamžitý transport do nemocnice. Navíc vzhledem k jejich povaze nebyl možný transport vrtulníkem a Lambrecht byl převezen sanitkou.

Okamžitě se podrobil operaci, tu bohužel nepřežil a krátce po sedmé hodině bylo oznámeno, že nás Bjorg Lambrecht opustil. Ihned se spustila vlna kondolencí ze všech stran a i my se přidáváme. Tato zpráva nás velmi zasáhla a můžeme čekat řadu speciálních akcí k uctění cyklistovy památky.