Mistrem Evropy je Elia Viviani

nabor

Skvělou podívanou nachystalo Mistrovství Evropy. Elia Viviani (Itálie) zaútočil 25 kilometrů před cílem s Yvesem Lampaertem (Belgie) a Pascalem Ackermannem (Německo). V tomto pořadí také projeli cílem a očekávaný spurt velké skupiny se nekonal.

V úvodu byly snahy vytvořit únik, ale skončily neúspěchem. V pelotonu na čele udávali tempo Belgičané a Italové a na bočním větru se jim povedlo potrhat peloton. Italové režírovali celé dění závodu a jejich silný tým byl vidět téměř celý závod na čele.

63 kilometrů před cílem přišel další frontální útok od Itálie vedený Matteem Trentinem a povedlo se jim rozdělit peloton. Na čele rázem byla nepočetná skupina, kde krom čtyř Italů (Trentin, Consonni, Cimolai a lídr Elia Viviani) byli dva Němci (Ackermann se Seligem) a poté osamocení závodníci Florian Sénéchal (Francie), Luka Mezgec (Slovinsko), Sebastian Langeveld (Nizozemsko), Chris Lawless (Velká Británie), Yves Lampaert (Belgie), Kasper Asgreen (Dánsko) nebo Erik Baška ze Slovenska.

Za čelní třináctkou se zformovala stíhací skupina, kterou vedl domácí tým, který musel hasit obrovský problém. Vedoucí skupina spolupracovala skvěle, ale za nimi se po dlouhých třiceti kilometrech konečně začalo spolupracovat a Nizozemci s Nory začali stahovat po vteřinkách čelní skupinu.

25 kilometrů před cílem se zvedl Yves Lampaert. S ním odjeli dva největší favorité Pascal Ackermann a Elia Viviani. Zbytek skupiny byl pohlcen a navíc se jim povedlo na pole vedené Nizozemci získat čtyřicetisekundový náskok.

Při nájezdu do posledního okruhu měla čelní trojice náskok téměř 50 vteřin a za nimi musel na čele pracovat i Mark Cavendish (Velká Británie). V technické pasáži zase jejich náskok klesl k půl minutě.

Tři kilometry před cílem přišlo očekávané. Yves Lamapert by ve spurtu neměl šanci proti spurterům světové špičky a nastoupil. Ackermann neměl dostatek sil aby zareagoval na Belgičana, který se začal vzdalovat. Viviani se chvíli svezl za Němcem a poté vyrazil za Lampaertem a velmi brzy byl na jeho zadním kole.

Další útok už nepřišel a Yves Lampaert ve spurtu Vivianimu nekonkuroval a Ital mohl slavit daleko před cílem zisk titulu Mistra Evropy. Lampaert získal stříbrnou medaili. Pro bronz si přijel Pascal Ackermann. Hlavní pole přivedl Nor Alexander Kristoff.