Kdo ovládne 101. ročník závodu Kolem Flander?

nabor

Již tuto neděli 2.dubna odstartuje jeden z nejdůležitějších, nejvýznamnějších a nejzajímavějších závodů celé sezóny – monument Ronde Van Vlaanderen neboli závod Kolem Flander. Pojďme si ho blíže představit.

Historie

První ročník se konal v roce 1913. Odstartoval v Gentu a končil v Mariakerke. Trasa byla o dost delší než letos. Závodníci tehdy museli zdolat 330 kilometrů! Startovní listina čítala 37 odvážlivců, z nichž nejsilnější byl pozdější válečný hrdina – Belgičan Paul Deman.

Každým rokem se startovní pole mírně rozrostlo a závod získával v cyklistickém světě stále větší a větší prestiž.

Závodu dominovali domácí jezdci (až na rok 1923, kdy zvítězil Švýcar Heiri Suter) až do roku 1948, následně se na největší příčky začali dostávat i Italové, Holanďané či Francouzi. Pro Belgičany se však závod Kolem Flander stal modlou. Vždy byli v Belgii vyzdvihováni klasikáři, vítězící na slavném Ronde, nad jezdci, kteří sbírají úspěchy v těžkých horských etapách na Grand Tour.

Nikdo nikdy tento závod nevyhrál více než třikrát. Trojnásobnými vítězi jsou Achiel Buysse, Fiorenzo Magni, Eric Leman, Johan Museeuw, Fabian Cancellara a Tom Boonen, který letos absolvuje závod Kolem Flander naposledy.

Trasa

Trať započne v Antverpách a po 260 kilometrech skončí v Oudenaarde. Úvod by mohl být poklidnější. Na prvních 115 kilometrech přijdou na řadu pouze dvě menší a méně známá stoupání, kde budou jezdci šetřit síly. Jenže potom přijde na řadu Oude-Kwaremont. Tento kopec měří 1600 metrů, v průměru má sice jen 3,6%, ale maxima dosahují až 12% a navíc celý vede po kostkách. Poté přijdou další méně či více známá stoupání jako Leberg, Eikenberg nebo Wolvenberg. Na 165 kilometru však přijde další legenda mezi belgickými „bergy“. Muur van Geraardsbergen je známý také jako Kapelmuur nebo jen jako Muur. Měří 1075 metrů a průměrný sklon je takřka 10%. Všem fanouškům utkvěl v paměti, když tu v roce 2010 rozhodl Fabian Cancellara o svém prvním triumfu v závodě Kolem Flander. Právě zde se totiž zbavil svého největšího soka – Toma Boonena. V roce 2012 byl ze závodu odebrán, ale letos se vrací.

Ovšem ani po něm si jezdci neodpočinou. Za dalších 24 kilometrů přijde vražedná série. Na pouhých 20 kilometrech se pojede přes Kanarienberg, znovu Oude-Kwaremont a poprvé také Paterberg. Za dalších šest kilometrů čeká na závodníky možná nejznámější kopec celého závodu – Koppenberg. Na 600 metrech vystoupají cyklisté o 77 metrů, jelikož maxima se pohybují okolo 22%! Jezdci ho navíc také absolvují zpravidla v sedle, jelikož pokud se na kole postaví, na kostkách jim začne kolo skákat a v mnoha případech musí jezdec z kola dokonce i slézt.

Poté se pojede přes známý Taaienberg a Kruisberg. Za dalších deset kilometrů přijdou na řadu poslední dva bergy. Na 243 kilometru se pojede potřetí Oude-Kwaremont a za dalších 5 kilometrů Paterberg. Následovat bude až do cíle třináctikilometrová pasáž, konečně také po normálním asfaltu.

Favorité

Závod má dva hlavní favority – obhajujícího Petra Sagana a domácího Grega van Avermaeta. Tito dva jezdci ukazují v sezóně zatím výbornou formu, i když Avermaetovi se zatím letos daří více. Vyhrál tři největší belgické klasiky v dosavadní sezóně – Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem. Sagan je i přesto mírně větší favorit.

Cit pro kostky znovu objevila domácí legenda – Philippe Gilbert, který po druhých místech na Dwars door Vlaanderen a E3 Harelbeke dokázal vyhrát tento týden závod Driedaagse de Panne. Není úplně jisté zda bude lídrem týmu. Quick-Step Floors totiž přivezl hned několik potencionálních vítězů celého závodu – trojnásobného vítěze Toma Boonena, který se rozloučí s kariérou příští týden na Paris-Roubaix, druhého z roku 2015 Nikiho Terpstru a také jediné české želízko v ohni Zdeňka Štybara.

Tím ale výčet největších favoritů nekončí. Navázat na své vítězství z předminulého roku se pokusí Alexander Kristoff a svůj třetí monument se pokusí připsat John Degenkolb. Za černé koně můžeme považovat Oliviera Naesena, dvojici týmu Sky Iana Stannarda Luka RowaSepa VanmarckaTiesje BenootaEdvalda Boassona HagenaLarse BoomaArnauda Démara či některého jezdce z týmu Orica, kteří ukazují zatím výbornou formu – Luka Durbridge Jense Keukeleireho.