Po škrtech a dlouhých pauzách se rozjíždí nabité léto Women’s WorldTour

nabor

Méně než loni, ale přece promluvil covid do plánů WWT, jež přišla o tři závody. Sezóna začala teprve v březnu a my si zrekapitulujeme dění až do období republikových mistrovství. Ty nyní střídá La Course a později olympiáda a „divné“, letos neworldtourové Giro.

Chudé a bez závodů? (Snad) bude líp

Vteřina před katastrofou – Annemarie Worst vs Lucinda Brand na cyklokrosovém mistrovství světa 2021 v Ostende
Brand podjíždí Worst v osudové zatáčce

První měsíce Women’s WorldTour byly na rozdíl od té mužské ve znamení hned několika výpadků. Místo australského entrée se zvýšená pozornost upřela do Ostende, kde mezi cyklokrosařkami poprvé okusila duhu Lucinda Brand. Dopomohly jí k tomu pády koho jiného než smolařky Annemarie Worst. Zatímco z mužského silničního pelotonu k nám ještě behěm února proudila řada přenosů, ženy doslova neměly kde šlápnout a musely čekat na Strade Bianche. Nezávodilo se ani později v Baskicku a na RideLondon Classique a zanedlouho přijde další, věřme finální dvojice výpadků na úrovni WorldTour, konkrétně odřeknutá švédská Postnord Vårgårda.

Ruku v ruce s pandemií jdou otázky financování, jimiž se ženský peloton nedobrovolně zabývá tak jako tak. Kritika zaznívá i od nejzvučnějších jmen. „Špatnou zprávu“ vysílá současná situace, v níž mohou organizátoři dát ženské vítězce až desetkrát méně, podle Cecilie Uttrup Ludwig. V případě Omloop Het Niuewsblad, kde má ženská verze až druhou nejvyšší kategorizaci Pro, brala Anna van der Breggen dokonce 17krát míň, ačkoli se na ni v nizozemské televizi díval dvojnásobek fanoušků. Některé z nich nazlobily také výsledky Vélo d’Or 2020. Alespoň jeden novinářský hlas dostala z žen jen celkově pátá van der Breggen.

I přesto nabídly minulé měsíce také nové příčiny radosti. Další posun premiéry Paříž–Roubaix prodloužil kariéru Jolien d’Hoore, která bez kostek neodejde. Redukci startovního pole „Tour Down Under“ vykoupil první výšlap na legendární Willunga Hill. (Vítězkou byla Sarah Gigante.) Ještě ikoničtější výzva v podobě Mont Ventoux pak čeká od příštího roku účastnice ženské Mont Ventoux Dénivelé Challenges. Stejně tak do Londýna se v roce 2022 vrátí ženská elita, tentokrát bez zrušené mužské mutace. Alespoň v redukované šestidenní verzi by příští rok měl přinést též dlouho odkládanou „severskou Grand Tour“ Battle of the North.

Již letos se přes značné porodní bolesti podařilo uspořádat první ženskou Tour de Suisse, když dvoudenní klání ovládla Lizzie Deignan. A další zajímavá novinka dorazila z Itálie. V šesté etapě Tirreno–Adriatico sportovní ředitelka Israel Start-Up Nation Cherie Pridham jako první dovedla svého svěřence (Madse Würtz Schmidta) k výhře v rámci mužské WorldTour. Užila si to náramně.

Proti přírodě i paragrafům

Samozřejmě jsou i překážky, s nimiž cyklistkám může pomoci snad jen Perun, popřípadě Vesna. Zažily to během větrného jara. Na poslední chvíli zachráněná nizozemská „jednička“ Healthy Ageing Tour tak mohla sledovat v pravdě unikátní časovkářskou výhru Ellen van Dijk v průměrné rychlosti 41,37 km/h. Například na loňském mistrovství světa by na lehce vlnitějším a především více než dvakrát delším profilu tentýž výkon stačil až na 37. místo. „Co radši jet jen po větru bez šlapání a zkusit, kdo má nejaerodynamičtější kolo?“ navrhla alternativu Brodie Chapman.

A ještě jednou, naposledy o překážkách. Tentokrát o těch formálních. Poslední měsíce se totiž nesly také v duchu nekonečného čekání na verdikt v kauze někdejšího ředitele a donedávna stále aktivního funkcionáře týmu Doltcini-Van Eyck Marca Brackeho. Ačkoli odpovědné orgány již třičtvrtě roku nepochybovaly o tom, že sexuálně obtěžoval cyklistky, stopku v podobě tříletého zákazu činnosti vystavila disciplinární komise teprve tento týden.

Klasikářka z Harvardu a konečně vítězná Cecilie

Kirsten Faulkner
Kam investovat? Nejlépe do talentu Kristen Faulkner

Nyní se nadobro přesuňme do optimističtějších vod. Jedno ze jmen, jež se v kontextu WorldTour stále teprve učíme, je Kristen Faulkner. Absolventka Harvardu a investorka ze Sillicon Valley totiž na cyklistické silnici začala závodit až před pěti lety a na to urvat výhru na top úrovni před třicítkou má jen rok a půl. Talent však rodačce z Aljašky rozhodně nechybí. Loni hned svůj první start v Evropě přetavila ve vítěznou etapu na Tour de l’Ardèche. Letos se vešla do desítky na Gent–Wevelgem i ve Flandrech a pokud pojede Roubaix, rozhodně na oři černé barvy.

Podobně strmý vzestup pokračuje v podání Grace Brown. Také jí je „už“ 28 a co předloni šlo tušit a v roce 2020 bylo na spadnutí, konečně přišlo na Brugge–De Panne. První výhra kategorie WorldTour rozené útočnice se zrodila stylově po sólovém úniku. V Burgosu (novince elitního seriálu) se pak Brown radovala znovu a po první etapě oblékla dres lídryně. Na Lutychu, kde loni skončila po dalším z individuálních počinů druhá, Australanka chyběla, a tak tentokrát získala premiérový vavřín Demi Vollering.

Cecilie Uttrup Ludwig po výhře ve 3. etapě Vuelty a Burgos 2021Mnohem déle musela vydržet Cecilie Uttrup Ludwig. První výhru mezi dospělými uzmula ve dvaceti na Tour de Feminin 2016 a od té doby rozdala spoustu úsměvů, ovšem až ve třetí etapě Vuelty a Burgos se worldtourové štěstí usmálo na ni. Její příběh nás oslím můstkem přesunuje jednak do Českého Švýcarska, v němž po zrušeném ročníku 2020 (Gracii Orlovou totožný osud potkal také tento rok) již 8. července odstartuje tradiční opora domácího cyklistického kalendáře, a to za účasti několika známých mezinárodních týmů včetně nově sloučené stáje Coop-Hitec Products.

Zmíňka o Burgosu však vede také ke jménu české komety Terezy Neumanové. Po 9. místě v první etapě tam po druhé stoupla dokonce na 6. příčku a ačkoli v kopcích s úplnou špičkou nestíhala, formu si přenesla do (švýcarského) Švýcarska. Celkově 13. místo, zaujal ovšem hlavně silový spurt ve druhé etapě a úžasné druhé místo (video níže). O uplynulém víkendu pak přišel triumf na českém šampionátu a nominace na olympijské hry do Tokia. V časovce jasně vládla Nikola Nosková, přičemž oběma dámám situaci ulehčila Martina Sáblíková, jejíž v posledních letech opravdu velmi nesmělé koketování s cyklistikou potvrdila na poslední chvíli ohlášená absence v Bánovcích. Slovenský silniční dres obhájila Tereza Medveďová. V časovce další stříbro přidala nestárnoucí Janka Števková, tentokrát za Norou Jenčušovou.

Dosavadní výsledky, ranking a program

Celkovému rankingu i pořadí Women’s WorldTour dominuje Annemiek van Vleuten. V Burgosu se dokonce ztratilo v překladu její vyjádření, že dres lídryně WorldTour je „něco zvláštního“ (čímž myslela přebytečnost tohoto trikotu při absenci mužského ekvivalentu), a svět si chvíli myslel, že vítězství v samotných závodech Nizozemku nezajímají. Díky konzistentní výkonnosti každopádně vytáhla svou stáj Movistar na druhé místo mezi týmy, kterým vládne staronová značka SD Worx. Nejlepší mladou závodnicí je Maria Novolodská. Přehled vítězek dosavadních závodů WorldTour přináší tabulka:

Start. Konec Název Zem Vítězka
6. 3. 6. 3. Strade Bianche ITA Chantal v. d. Broek-Blaak
21. 3. 21. 3. Trofeo Alfredo Binda ITA Elisa Longo Borghini
25. 3. 25. 3. Oxyclean Classic Brugge–De Panne BEL Grace Brown
28. 3. 28. 3. Gent–Wevelgem BEL Marianne Vos
4. 4. 4. 4. Ronde van Vlaanderen BEL Annemiek v. Vleuten
11. 4. 11. 4. Paris–Roubaix
FRA přesun na 2. 10.
18. 4. 18. 4. Amstel Gold Race NED Marianne Vos
21. 4. 21. 4. La Flèche Wallonne BEL Anna v. d. Breggen
25. 4. 25. 4. Liège–Bastogne–Liège BEL Demi Vollering
20. 5. 23. 5. Vuelta a Burgos ESP Anna v. d. Breggen

 

Profil (aktualizovaný) La Course by Le Tour de France 2021Nyní jsou již všechny zraky upřeny do Francie. La Course čekají velké změny příští rok, kdy se stane opravdovou „Mladou dámou“ a na týdenní pouť bude vyrážet z Paříže 24. července 2022, tedy právě v den, kdy do metropole dorazí k dojezdu muži. Letos je vše obráceně: ženy vyjely v Bretani už v 8:20, několik hodin před mužským pelotonem. Původně měly čekat do neděle a středobodem profilu měl být slavný Mûr de Bretagne, kvůli kolizi s volbami však došlo ke změně a rozhodující budou čtyři výšlapy na Côte de la Fosse aux Loups (3 km, 5,7 %). Kvůli koncentraci na Tokio závod vynechává Annemiek van Vleuten. Hlavními hvězdami jsou Marianne Vos a Anna van der Breggen, nechybí ani Niewiadoma, Ludwig a při své letošní premiéře ve WorldTour Nikola Nosková. Probíhající závod můžete sledovat na Eurosportu.

Giro po ponížení na kategorii Pro začne 2. července, olympijský silniční závod 25. července a olympijská časovka 28. července. Její největší favoritkou bude Chloé Dygert, ačkoli vlivem zranění dokončila od září 2019 jen jeden silniční závod, když se stala americkou šampionkou proti chronometru. Bývalá držitelka duhového dresu ironicky výhru mezi domácí elitou až do té chvíle neokusila.

Ze všech zmíněných akcí samozřejmě nabídneme reportáže a po olympiádě vás čeká další shrnutí.