Úvod Kolem Flander 2018

Kolem Flander 2018

Kolem Flander logo

Kolem Flander je jednodenní závod v regionu Flandry v Belgii. Je známý také pod názvem Ronde van Vlaanderen nebo Tour of Flanders.

Je to nejpopulárnější flanderský závod, přezdívkou „Vlaanderens mooiste“ (Flandrů nejlepší). Je vyvrcholením předchozích dvou belgických závodů v kalendáři World Tour, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem.

Trasa závodu je jednou z nejkrásnějších s velkým počtem krátkých a těžkých stoupání (stěn). Některé jsou dlážděné jako slavný úsek Koppenberg.

Již více než 100 let trápí tenhle sadistický, zároveň však nesmírně prestižní, závod nejen svaly a plíce a vůbec vše, co člověka může od kostek bolet, ale také ega jezdců.

Příběh se začal psát roku 1913. Tehdy klasika, kterou si založil pro svou popularizaci cyklistický magazín Sportwereld, měřila 324 kilometrů. A zprvu nebudila velké vášně. Dvanáctihodinovou dřinu v sedle si dopřálo jen 37 jezdců většinou spíše druhého sledu, ačkoli sám vítězný Paul Deman takto odbít pochopitelně nejde – vždyť jde mimo jiné o pozdějšího vítěze Paris – Roubaix.

Svůj první velký příběh napsal závod ovšem až v roce 1919. V době, kdy o vysílačkách snili leda autoři sci-fi, bylo ještě možná ledasco a svět měl jednu z prvních příležitostí vidět archetypální příběh, jaký o skoro století později zhmnotnil třeba Oscar Pereiro. Tehdy to byl Henri Van Lerberghe, kdo přiměl dav žasnout. Na start se dostavil v dobré náladě, leč bez kola. To si následně vypůjčil a varoval soupeře, že jim hned po startu ujede a už ho neuvidí. K překvapení všech poté tento jezdec, který sice dokázal vyhrát etapu na Tour de France a ve Flanderech dojet předtím druhý, ale osamocen neměl představovat nebezpečí, učinil přesně to, co slíbil, a vyhrál s náskokem rovných čtrnácti minut.

Oficiální stránky závodu: www.rondevanvlaanderen.be

Profil etapy

Články

Nejnovější

Alois Kaňkovský

Týden v cyklistice 10/2019

Další týden je minulostí a my se za ním nyní ohlédneme. I tentokrát nám přinesl vítěznou radost jezdce z České republiky. Akorát místo Zdeňka...

Celkové pořadí


Nejnovější články

z Tour de France a dalších závodů WT
Kliknutím už mi nic neuteče!
Když se mi to nebude líbit, tak se kdykoliv odhlásím nebo snížím četnost zasílání.
close-link