Heroický výkon přinesl Philippu Gilbertovi vítězstí na Flandrech

nabor

Dnešní monument Kolem Flander po 55 kilometrové sólové jízdě vyhrál Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Pro druhé místo si dospurtoval Greg Van Avermaet (BMC) a třetí byl Niki Terpstra (Quick-Step Floors).

Úvod závodu

Při 101. ročníku monumentu Kolem Flander se únik vytvořil velmi brzy po startu a barvy svých týmů v něm hájili Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert), Oliviero Troia (UAE Team Emirates), Julien Duval (AG2R), Stef Van Zummeren a Michael Goolaerts (oba Verandas Willems Crelan), Julien Morice (Direct Energie), Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise) a André Looij (Roompot). Maximální náskok činil více jak 11 minut.

Na sektoru Kortekeer (128 kilometrů před cílem), zaútočili Bert de Backer (Sunweb) a Mitch Docker (ORICA-Scott) a vytvořili si drobný náskok. Za nimi vyrazilo trio Alexis Gougeard (AG2R), Marco Haller (Katusha-Alpecin) a Taylor Phinney (Cannondale-Drapac). Na to už peloton reagoval a tuto trojici brzy dojel. V ten moment se k zemi poroučel Taylor Phinney.

Technické potíže potkaly jednoho z „černých koní“ závodu – Tiesje Benoota (Lotto Soudal), ale se svým týmem je dokázal brzy vyřešit a vrátit se do pelotonu. Po pár momentech byli pohlceni i Docker s De Backerem.

105 kilometrů před cílem zkusila svoje štěstí poměrně početná skupina, kde byli například i Edward Theuns (Trek-Segafredo) a Matthew Hayman (ORICA-Scott). Ale ani tentokrát neměl pokus skupiny delšího trvání. Dalším odvážlivcem byl Pim Lighart (Roompot), ale také bez většího úspěchu.

Technické potíže potkaly Tonyho Martina (Katusha-Alpecin) i Alexeje Lutsenka (Astana) a do problémů se dostal i Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors). Ve stejný moment zkusil štěstí Nils Politt (Katusha-Alpecin), ale tým ho velmi brzy povolal zpět do balíku.

Na zemi se octnul Niccolo Bonifazio (Bahrain-Merida) a Sonny Colbrelli přišel o klíčového muže. Problémy musel řešit i Bernhard Eisel (Dimension Data).

Muur Kapelmuur a zrod fantazie

Na legendárním stoupání Muur Kapelmuur (92 kilometrů před cílem) přitopil pod kotlem Tom Boonen (Quick-Step Floors) a výrazně potrhal peloton. V problémech se ocitli dva největší favorité na výhru – Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a Greg Van Avermaet.

S Boonenem byli i Philippe Gilbert, Matteo Trentin (všichni Quick-Step Floors), Luke Rowe, Gianni Moscon (oba Sky), Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin), Sep Vanmarcke (Cannondale-Drapac), Arnaud Démare (FDJ), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), Sacha Modolo (UAE Team Emirates), Pieter Vanspeyrbouck (Wanty-Groupe Gobert) a Sylvain Chavanel s Bryanem Coquardem (oba Direct Energie).

Tato skupina si brzy vytvořila solidní náskok na peloton, kde pracoval pouze Daniel Oss (BMC). K němu se posléze připojili i jeho kolegové a jezdci ORICY a Bory.

V pelotonu na čelo najížděli další a další jezdci a rozestup se začal snižovat. Bohužel pád potkal Zdeňka Štybara a z balíku vypadl.

Odvážný pokus

67 kilometrů před cílem byl pohlcen denní únik. Na dalším legendárním sektoru Oude Kwaaremont (56 kilometrů před cílem) přišel útok Philippa Gilberta, který se dokázal utrhnout skupině.

Z pelotonu po Kwaremontu zaútočil Fabio Felline (Trek-Segafredo), okamžitě na něj zareagovali další favorité v balíku, ale Felline nastoupil znovu a dojel do skupiny k Boonenovi.

Tvrdý pád

V Boonenově skupině přišel tvrdý pád Sepa Vanmarcka, pro kterého to znamenalo konec závodu. Vyhnout se mu nedokázal Luke Rowe, který dlouho zůstával na zemi, ale nakonec se sebral a dokázal pokračovat a Maciej Bodnar, který se zvedl okamžitě.

Na dalším průjezdu Kwaremontu se do problémů dostal Jasper Stuyven. Velmi dobře jel Arnaud Démare, který se snažil eliminovat náskok Philippa Gilberta. Do Boonenovy skupiny začali postupně přijíždět další jezdci a potrhaný balík se znovu spojil, ale Gilbert se na čele držel se solidním náskokem 40 sekund.

Rozhodující pasáže

Z tohoto nového pelotonu znovu nastoupil Fabio Felline. K němu dojel Dylan van Baarle (Cannondale-Drapac) a zkusil to i Tiesj Benoot, ale peloton už musel zakročit. Baarle s Fellinem si vytvořili drobný náskok. Felline na Koppenbergu utrhl van Baarleho a pokračoval sám (ovšem jen na pár chvil). Jen o pár vteřin později přejela Kopenberg hlavní skupina vedená Gregem Van Avermaetem. Hned za ním byli i Sagan, Boonen, Pozzato, Degenkolb a Kristoff.

42 kilometrů před cílem zkusil svoje štěstí André Greipel (Lotto Soudal).

Útok Sagana

Na čele skupiny kolem Petra Sagana jel Daniel Oss, ale bylo to pouze takové udržovací tempo a Gilbert pomaličku odjížděl. Tom Boonen bohužel na Taaienbergu musel řešit technický problém, kterému nepomohla ani výměna kola.

Toho využil Sagan a nastoupil. K němu dojeli Olivier Naesen (AG2R) a také Greg Van Avermaet. K Saganovi se dokázali přilepit ještě Matteo Trentin a Yoann Offredo (Wanty-Groupe Gobert).

Tato skupina dojela k Baarlemu a Fellinemu. Mezitím byl dojet pelotonem André Greipel.

Ze třetí skupiny zkusili odjet Filippo Pozzato (Willier-Triestina), Michael Valgren (Astana) a Tony Gallopin (Lotto Soudal). Následně to zkusili Greipel s Modolem a jejich pokus vypadal nadějněji. K nim dojel i veterán Pozzato a dojeli společně k Valgrenovi, který se dokázal balíku utrhnout.

Pád na Kwaremontu

Na posledním průjezdu sektorem Oude Kwaremont Gilbert znovu zvýšil náskok. Stíhací skupina se potrhala a na čele zůstali Sagan, Avermaet a Naesen. Jenže Peter Sagan vrazil do bariéry a celou skupinu poslal k zemi. Dylan van Baarle se rázem ocitnul na druhém místě. Hned se zvedl i Greg Van Avermaet, ale Naesen a Sagan zůstali u trati dlouho a jejich šance byly pryč.

Situace se rázem změnila. Na čele stále jel osamocený Gilbert. Za ním s 45 sekundovým odstupem jel Dylan Van Baarle, dalších 15 sekun ztráceli Trentin, Avermaet, Felline, Offredo a dojel k nim i Niki Terpstra (Quick-Step Floors), ale na Paterbergu ji roztrhal Greg Van Avermaet a držel se s ním pouze Terpstra. Společně dojeli k van Baarlemu.

Cíl

Dál už se nic nestalo a Philippe Gilbert po fantastickém výkonu a sólo jízdě na 56 kilometrů ovládl monument Kolem Flander. Před cílovou páskou slezl z kola, zdvihl ho nad hlavu a prošel cílem.

Pro druhé místo si dospurtoval Greg Van Avermaet a třetí dojel Niki Terpstra.

[cyklostat id=“Ronde-van-Vlaanderen-Tour-des-Flandres“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Flander 2017″]