Terminátoři současného pelotonu – díl čtvrtý

nabor

Čtvrtý díl bude o jezdci, který v profesionálním pelotonu působí již od roku 2000, ale do paměti fanoušků se výrazně zapsal až letos, tedy o Matthewovi Haymanovi.

Začátek kariéry

Matthew Hayman se stal profesionálem v roce 2000, když podepsal smlouvu s týmem Rabobank. Hned první rok se poprvé vydal na slavné Paris-Roubaix. Byl to jeho první z šestnácti startů. Peklo severu dokončil na šedesátém pátém místě. Jinak to pro něj nebyla úspěšná sezóna. Ze všech startů se pouze jednou dokázal dostat do první desítky ve čtvrté etapě Ruta del Sol. Podobný průběh měla i následující sezóna, ovšem dokázal také zvítězit v etapovém závodě Vuelta a Mallorca. V roce 2002 si kromě monumentální klasiky Kolem Flander, vyzkoušel i svou první Grand Tour-Giro d’Italia. Jeho tým zde nebyl úspěšný, když nevyhrál ani jednu etapu a jejich nejlepší jezdec v celkovém pořadí byl Michael Boogerd na sedmnáctém místě. Samotný Hayman se dokázal v jedné etapě dostat do první desítky a závod dokončil na 91. místě.

Příští sezóny měly podobný průběh. Pravidelně se účastnil Paris-Roubaix a závodu Kolem Flander, občas Gira nebo španělské Vuelty. Od roku 2004 se také prakticky pravidelně objevoval na startu prvního monumentu sezóny Milán-San Remo. I když bez většího úspěchu, dokázal tyto závody prakticky vždy dokončit. V roce 2005 se mu povedlo celkově vyhrát závod Kolem Saska.

Změna týmu

V roce 2010 poprvé ve své kariéře změnil tým. Stal se totiž součástí nově vznikajícího britského týmu Sky. Ovšem stále zůstával bez velké výhry. V roce 2012 byla svěřena pozice lídra týmu Sky na Paris-Roubaix Juanu Flechovi. Hayman mu pomohl obsadit čtvrté místo a sám zaznamenal své nejlepší umístění, když závod dokončil před vítězem z minulého roku Johanem Vansummerenem na osmém místě.

Největší úspěch kariéry

Další zlom v jeho kariéře přišel v sezóně 2014, kdy znovu změnil tým. Tentokrát přestoupil do australské Oricy. Poprvé se mu poštěstilo startovat na Tour de France. Bohužel se mu nepodařilo dojet až do Paříže.

Do historických tabulek se zapsal až v roce 2016. Sezóna pro něj však nezačala dobře. Kvůli zranění z úvodu sezóny musel poprvé vynechat závod Kolem Flander a vypadalo to zle i s jeho účastí na Paris-Roubaix. Na tom se ale naštěstí představil. Po dlouhém nahánění se dokázal dostat do úniku dne. Peloton mezitím rozdělil pád a za skupinou s Haymanem se vytvořila skupina s Boonenem, Vanmarckem, Stannardem nebo Rowem. Ta posléze tu Haymanovu dojela. Na kostkách se oddělili Boonen, Stannard, Hagen, Vanmarcke a právě Hayman. Australský veterán na sektorech pávé mírně zaostával, avšak dokázal se vždy vrátit zpět. Poté se mu podařilo poodjet s Tomem Boonenem a společně přijeli na velodrom. Ovšem zbylé trio se ještě dokázalo vrátit. To jim ale nebylo nic platné. Haymanovi zbylo ještě mnoho sil do závěru a dokázal všechny ve spurtu porazit. Dlouho nemohl v cíli uvěřit, že právě on vyhrál slavné Paris-Roubaix, a to při jeho šestnácté účasti.