Terminátoři světového pelotonu – díl osmý

nabor

Osmým terminátorem je britský dráhař, vrchař a časovkář, který prošel i týmy Sky, BMC nebo Discovery, ale největší úspěchy zaznamenal až v dresu týmu Dimension Data. Jedná se o Stevena Cummingse.

Steven Cummings začal s cyklistikou už v roce 1999, kdy se stal juniorským mistrem Velké Británie na silnici. Ale v jeho srdci převládla dráha a v roce 2001 se stal národním šampiónem v týmové stíhačce. Ve stejné disciplíně má i stříbro z Olympijských her v Aténách 2004.

Dalším rokem začal kombinovat dráhu a silniční závody. Od roku 2005 se během své kariéry potkal s jezdci jako Maxime Monfort, Sergey Lagutin, Ivan Basso, Alberto Contador, George Hincapie, Levi Leipheimer, Gianni Meersman, Pavel Padrnos, Matthew White, Chris Froome, Robert Hunter, Daryl Impey, Geraint Thomas, Edvald Boasson Hagen, Juan Antonio Flecha, Simon Gerrans, Matthew Hayman, Bradley Wiggins, Michael Rogers, Rigoberto Uran, Cadel Evans, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet, Tejay Van Garderen, Thor Hushovd, Rohan Dennis, Samuel Sanchéz nebo Mark Cavendish.

V sezóně 2005 a 2006 nastupoval v dresu Landbouwkrediet – Colnago. Pro další rok se stěhoval do týmu Discovery. Sezóny 2008 a 2009 strávil v sestavě Barloword. Když tým zanikl, putoval na dva roky do Sky, odkud po sezóně 2011 putoval do BMC, aby si ho pro rok 2015 vybral tým MTN-Qhubeka, v jejímž dresu jezdí doposud.

V sezóně 2005 a 2006 ještě dokázal kombinovat silnici a dráhu a stal se mistrem světa i Británie v týmové stíhačce, byl druhý na mistrovství Británie na silnici. Následující rok obhájil titul mistra Británie na dráze, byl druhý na mistrovství světa na dráze a na hrách Commonwealthu získal zlato v týmové stíhačce, bronz v individuální stíhačce a byl čtvrtý při hromadném závodu.

V týmu Discovery neuspěl, ale v Barlowordu vyhrál závod Coppa Bernocchi a etapu na Giro di Calabria. Zároveň byl druhý celkově v závodech Kolem Dánska a Kolem Británie.

Poté ale přišel útlum, který přerušila až sezóna 2011, kdy byl Cummings druhý na Kolem Británie, druhý na mistrovství Velké Británie v časovce a vyhrál etapu na Volta ao Algarve.

Sezóna 2012 mu přinesla triumf na Vueltě v podobě etapového vavřínu a na Tour of Being také ovládl etapu. V roce 2014 vyhrál etapu a také celkové pořadí na Tour Méditerranéen.

V sezóně 2015 vyhrál etapu na Tour de France a byl celkově šestý na Tirrenu – Adriaticu.

V letošní sezóně začal závodit až na závodě Tirreno – Adriatico, kde si hned připsal vítěznou etapu. Celkově byl 97.

Následoval závod Milán – San Remo a 77. místo. Poté Kolem Baskicka a další výhra.

https://www.youtube.com/watch?v=VSGMemz_OV0

Následovaly klasiky Valonský šíp (120. místo), Lutych – Bastogne – Lutych (19. místo), Kolem Yorkshiru (neúspěšný útok na etapu; 25. místo celkově). Poté na Critériu du Dauphiné vyhrál třetí letošní etapu.

Po Dauphiné startoval na Tour de France a vyhrál 7. etapu.

Poté nastoupil do RideLondon Classic a na Olympijských hrách Riu, aby na závodě Kolem Británie oslavil celkové vítězství.

Poté nastoupil ještě do čtyř závodů – Giro della Toscana (nedokončil), Giro´dell Emilia (nedokončil), mistrovství světa v časovce (25. místo) a mistrovství světa v hromadném závodě (nedokončil).

Příští rok má Steve Cummings smlouvu v týmu Dimension Data. Uvidíme zda-li bude  pokračovat v kariéře i po příštím roce. V týmu Dimension Data ho ale určitě budou chtít mít i nadále.