Adventní kalendář: 11. 12. 2016 – Chris Froome a jeho sjezd z vrcholu Col de Peyresourde

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

„Sjezd je slabina Chrise Frooma. Zde ho můžou soupeři překvapit a porazit.“

Podobné věci slýchal britský cyklista poměrně často. Po letošní Tour de France tyto řeči pravděpodobně úplně vymizí. Froome se o to postaral v osmé etapě. Byla to velice náročná etapa, ale cíl nebyl do kopce. Po stoupání první kategorie Col de Peyresourde následoval šestnáctikilometrový sjezd do cíle.

Tým Sky zvolil svou klasickou taktiku. Celý den se snažil unavit své soupeře a na Peyresourde rozjel vražedné tempo. Nakonec zůstal Froomovi k ruce již jen kolumbijský vrchař Sergio Henao.

Henao sám nastoupil, čímž měl připravit půdu pro Froomův atak. Na Henaa pochopitelně museli soupeři zareagovat, dojeli ho, jenže krátce nato již zrychlil obhájce prvenství. Froomův útok však soupeři dokázali pokrýt.

Jezdec týmu Sky dnes chtěl vyhrát a získat žlutý dres, ale to již byli na vrcholu prémie. Froome vyrazil vpřed a než se stačili ostatní vzpamatovat už měl pár metrů náskok.

Skupina za ním příliš nespolupracovala, když zde udával tempo převážně jen Alejandro Valverde. Froome zasedl na rámovou trubku, ale stále točil pedály s ohromnou kadencí.

Ani tak výborný sjezdař jako je Valverde ho dnes nedokázal dojet. Froome protnul pásku o třináct sekund před skupinou, kde byli všichni jeho největší konkurenti včetně Romana Kreuzigera, poprvé na této Tour de France si oblékl žlutý trikot a až do cíle v Paříži ho z něj nikdo nevysvlékl. Brit dokázal proměnit svou slabinu ve svou výhodu.