Adventní kalendář: 12. 12. 2016 – Peter Sagan a Chris Froome útočí na rovině

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Nevidí se často, aby vedoucí muži bodovací klasifikace a celkové klasifikace Tour de France dojeli v etapě na prvním a druhém místě, ale i to přinesla letošní Tour de France.

Je třináctého července a na řadě je jedenáctá etapa. Má to být poklidnější den, kde dostanou šanci spurtéři. Jezdci pro celkovou klasifikaci by měli šetřit síly před zítřejší etapou na Mont Ventoux.

Závodníky celý den bičuje silný boční vítr a 12,4 kilometrů před cílem přichází moment, který rozhodne etapu. Maciej Bodnar s Petrem Saganem na zadním kole rozjíždí ostré tempo a mírně se vzdalují ostatním. Za nimi však vyráží i průběžně vedoucí závodník Chris Froome a také jeho týmový kolega Geraint Thomas. Peter Sagan se Frooma zeptá jestli bude spolupracovat, Brit přikývne a poté se spolu řítí do cíle. V jednu chvíli mají náskok dokonce až třicet sekund. Jejich spolupráce připomíná týmovou časovku. Peloton náskok následně výrazně sníží, ale nedojedou je. Ve spurtu je nakonec pochopitelně nejsilnější Peter Sagan, druhý dojíždí Froome. Nakonec předstihnou peloton o pět sekund a Froome si v celkovém pořadí zvýší náskok o jedenáct sekund i s bonusem za druhé místo.

Fanoušci se po etapě ptají: „Stálo to za to? Tak malý náskok za tak velkou námahu, navíc před etapou na Mont Ventoux?“

Jestli ano, nebo ne? Tahle otázka nic nemění na tom, že ze zdánlivě nudné etapy, udělala tato čtveřice strhující podívanou.

https://www.youtube.com/watch?v=A3ovKsnGd14