Adventní kalendář: 13. 12. 2016 – Chris Froome a zmatek na Mont Ventoux

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Dnešní článek se vrací opět k TdF. Tohle drama se odehrálo jen pouhý den po tom včerejším. Zatímco v jedenácté etapě útočil Chris Froome na rovině, v etapě dvanácté se odehrálo něco, co se zapsalo nesmazatelně do historie cyklistiky.

Vše začíná ještě večer předtím. Na vrcholu Mont Ventoux hrozí nárazy větru o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu! Z tohoto důvodu je etapa zkrácená a finiš je o šest kilometrů blíže na úseku Chalet Reynard.

Další den je 14. červenec, Francie slaví státní svátek. Také z toho důvodu je tak na kratším úseku namačkáno daleko víc fanoušků než bývá obvykle. Zatímco úniku zbývají necelé tři kilometry do cíle,  v pelotonu, zaostávajícím o šest minut, útočí Nairo Quintana. Tým Sky si tento nástup v klidu pohlídá a následně nastupuje Chris Froome. Vyráží za ním Richie Porte a také znova Nairo Quintana. Zatímco Richie s Chrisem pokračují, Nairo tempu po chvíli nestačí a vrací se zpátky do skupiny.

Froome a Porte chvíli jedou osamoceně, poté se k nim přidává Bauke Mollema, který se očividně cítí velice dobře.

Kamera se následně věnuje boji o etapu, kde je nejúspěšnější Thomas De Gendt. Poté ale přichází záběr na absolutní zmatek v pelotonu. Kamera zabírá Tejaye Van Garderena, který jede ve skupině s Quintanou, Yatesem, Bardetem a dalšími. Garderen musí téměř zastavit když mu cestu zablokují fanoušci.Američan se však prosmýkne a projede kolem svého týmového kolegy Richieho Porta, který měl být vpředu s Froomem a Mollemou, teď však řeší technické problémy.

To, co vidí fanoušci následně vidí všichni poprvé a také naposledy. Froomovo kolo je očividně nefunkční a ten ho drží a do cíle běží po svých. Následně však kolo zahazuje a poslední kilometr stoupání se snaží zdolat během! Kolem něj mezitím projede Porte, avšak týmové auto Sky je daleko za ním.

Froome nejprve nasedá na kolo Mavic, zapůjčené z doprovodného auta. Ovšem jeho tretry nepasují do pedálů a také má úplně nevyhovující posed.Po chvíli slézá z kola a zoufale roztahuje ruce. Poté se jako zázrakem zjeví auto týmu Sky a Froome tak konečně na svém kole může dokončit etapu, i když s velikou ztrátou na ostatní.

Teprve následný televizní záběr rozluští co se vlastně stalo. Porte táhne skupinu následován Froomem a Mollemou. V tom doprovodná motorka jedoucí před nimi prudce zabrzdí. Fanoušci jí zablokovali cestu. Porte již nestihne reagovat a do motorky najede, stejně tak jako muž ve žlutém a Mollema. Holanďan naskočí na kolo a pokračuje, Froomovi další motorka, jedoucí za ním, zlomí rám. Porteho technické problémy výrazně zdrží, ale může na svém kole pokračovat.

Byl to vskutku zvláštní moment a pořadatelé se rozhodnou Froomovi a Portovi přidělit čas v jakém dojel do cíle Mollema. Froome tak udrží vedení v celém závodě. Thomas De Gendt, vítěz 12. etapy, tentokrát pro TV v závěru přenosu příliš atraktivním objektem nebyl!

https://www.youtube.com/watch?v=5emUuEiKLso