Adventní kalendář: 14. 12. 2016 – Tim Wellens a psí počasí v Polsku


Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Den čtrnáctý věnujeme závodu Kolem Polska, který letos velmi silně ovlivnilo počasí.

Z úvodu šlo všechno podle plánu.

  • 1. etapa – Davide Martinelli (Etixx – Quick Step)
  • 2. etapa – Fernando Gaviria (Etixx – Quick Step)
  • 3. etapa – Niccolo Bonifazio (Trek – Segafredo)
  • 4. etapa – Fernando Gaviria (Etixx – Quick Step)

5. etapa

Ovšem v páté etapě, která vedla z Wieliczky do Zakopaného, byl po celou dobu velmi silný déšť. Hned v úvodu etapy odjela početná skupina, kde byli například Tim Wellens, Philippe Gilbert, Nicolas Roche, Bob Jungels nebo Giovanni Visconti.

Visconti s Wellensem odjeli od zbytku úniku, alespoň na chvíli. Situace se stala nepřehlednou a jezdci na čele se střídali a míchali. Jedinou jistotou byl Tim Wellens, který byl na čele celou dobu. Nakonec se zbavil všech pronásledovatelů a zvítězil s náskokem 3:48 na Davide Formola a 4:37 na Tiesje Benoota. Tuto etapu nedokončilo 86 závodníků a v závodě zůstala pouhá stovka borců. Velký podíl na tom měla technika, pády a chlad.

Tim Wellens
Tim Wellens během 5. etapy při cestě za triumfem

6. etapa

Následovat měla královská šestá etapa v okolí Bukowiny Tatrzanske na 194 kilometrů. Ale počasí se oproti předchozímu dni ještě zhoršilo. Etapa se z pěti okruhů zkrátila na tři, chvíli před startem pořadatelé odebrali ještě jeden okruh. Jezdci do etapy vystartovali, ale daleko se nedostali a pořadatelé etapu zrušili.

peloton
Jezdci během šesté etapy, která byla následně zrušena

7. etapa

Poslední den se znovu počasí zlepšilo a peloton čekala časovka v Krakowě, kterou ovládl Alex Dowsett, před Jonathanem Castroviejem a Primožem Rogličem. Celkové vítězství si suverénně pohlídal Tim Wellens. Nutno říci, že mu k tomu hodně pomohlo i počasí, které vyřadilo horké favority z boje, ale s podmínkami se Wellens vypořádal jednoznačně nejlépe ze všech.