Adventní kalendář: 15. 12. 2016 – Fabian Cancellara – Spartakus se rozloučil v Brazílii

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Den patnáctý věnujeme ikoně světové cyklistiky, která letos ukončila svoji velmi bohatou kariéru. Jejím posledním závodem byla časovka na Olympijských hrách v Riu. Fabian Cancellara tou ikonou opravdu je.

Švýcarský Spartakus začal sezónu 2016 klasikami na Mallorce a hned si připsal vítězství. Následoval závod Dubai Tour a 7. místo celkově. Na Volta ao Algarve vyhrál časovku. Dalším závodem byla klasika Strade Bianche, kterou vyhrál už potřetí v kariéře. Na Tirrenu – Adriaticu si připsal další výhru v časovce. Poté naskočil do klasik, které jel naposledy ve své kariéře a chtěl uspět. Bohužel se mu to nevyvedlo. Na E3 Haarelbeke a Gent – Wevelgem byl čtvrtý a na Kolem Flander druhý. Vrchol klasikářské sezóny mu nevyšel a na Roubaix zůstal za pádem a závod dokončil jako 40.

Dalším cílem byl růžový dres na Giru, ale těsně před startem Fabiana přemohla nemoc a v úvodní časovce byl až osmý. Ani v druhé nevyhrál a z Gira odstoupil. Na závodě Kolem Švýcarska vyhrál úvodní časovku, následně se stal i mistrem Švýcarska v této disciplíně. Na Tour se mu také nepovedlo zvítězit, proto odstoupil a začal s přípravou na Olympijské hry.

Závod s hromadným startem dokončil 34. Poté už následoval jeho poslední závod v kariéře a Fabian Cancellara cílil na příčku nejvyšší, čímž by navázal na své zlato z Pekingu. Startoval mezi posledními. Na prvním mezičase zajel nejrychlejší mezičas, ale byl jen o pár sekund rychlejší než Rohan Dennis. Na mezičase čislo dvě byl Australan rychlejší o 24 vteřin. Navíc před Cancellaru se dostal i Tom Dumoulin a Jonathan Castroviejo. Na třetím měření byl ale znovu na čele Spartakus s náskokem 18 vteřin. Na posledním měřeném úseku  měl Cancellara už výhodu 32 vteřin před Dumoulinem a suverénně mířil za svým posledním úspěchem ve své bohaté kariéře. To se potvrdilo o několik chvil později, když projel cílem a po něm všichni jeho konkurenti. Fabian Cancellara zvítězil rozdílem 47 sekund před druhým Tomem Dumoulinem. Třetí v pořadí, Chris Froome, ztratil na vítěze 62 sekund.