TOP 10 jazdcov sezóny: Alejandro Valverde

Sezóna skončila a tak prichádza čas na bilancovanie. Naša redakcia Vám bude počas „off-season“ prinášať seriál TOP 10 jazdcov podľa rebríčka UCI. A keďže ideme zdola hore, šiestym mužom, ktorý tento seriál prehupne už do druhej polovice a ktorého sezóna bude v krátkosti predstavená, bude španielsky matador Alejandro Valverde.

36-ročný rodák z Murcie v tejto sezóne prešiel všetky tri preteky Grand Tours a najhoršie skončil 12. na domácej Vuelte, čo je obdivuhodný výkon. Bol prvým mužom ďalšieho seriálu redakcie letourdefrance.cz o Terminátoroch súčasného pelotónu.

Pre „El Balu“, ako znie jeho prezývka, začala sezóna piatimi klasikami v Španielsku. Ani jednu z nich nevyhral, najlepšie skončil na druhej priečke, na ktorej dokončil Vuelta Ciclista a la Region de Murcia, kde nestačil na Philippa Gilberta. Na pretekoch okolo Andalúzie však s prehľadom zvíťazil v celkovom poradí a vyhral aj jednu etapu.

Prvé preteky mimo rodný kraj si Alejandro odkrútil na toskánskych cestách, Strade Bianche dokončil na desiatej priečke. Tirreno mu nevyšlo a obsadil tu až celkové 18. miesto. Pred ardénskymi klasikami následovali ďalšie dva španielske závody, na Klasike Primavera de Amorebieta skončil štvrtý, Vuelta a Castilla y León mu vyšla na výbornú, keď zvíťazil v dvoch etapách a celkovom a šprintérskom poradí.

Prišli belgické Ardény a 80. ročník Valónskeho šípu, ktorý tento nestarnúci jazdec Movistaru už po tretíkrát v rade vyhral a rozšíril svoju zbierku na štyri triumfy. Na Liège – Bastogne – Liège sa mu už tak nedarilo, jeho výkon v katastrofálnom počasí stačil iba na 16. priečku.

Prišla prvá GT sezóny, Giro d’Italia, kde Valverde vyhral v 16. etape do Andala. Okrem toho skončil ešte 9-krát v najlepšej desiatke, čo mu zaistilo celkovú tretiu priečku za bojovným tandemom Nibali – Cháves.

Alejandro Valverde

V medziobdobí išiel Valverde len domáce šampionáty v ITT a v závode s hromadným štartom, skončil tretí, resp. štvrtý.

Na Tour de France síce Španiel štartoval ako pomoc pre Naira Quintanu do hôr, ale stačilo to na celkové šieste miesto, čo je obdivuhodný výkon, ktorý častokrát nedokážu vydať ani omnoho mladší borci. Nevyhral síce ani jednu etapu, ale štyrikrát bol súčasťou najlepšieho decima.

Ani medzi TdF a Vueltou si Valverde moc nezajazdil. Odjazdil iba klasiku San Sebastian, kde skončil tretí a preteky LOH s hromadným štartom v brazílskom Riu, kde došiel až 30.

Domáca GT, Vuelta a España, a najmä jej posledný týždeň, neboli presne podľa predstáv Valverdeho. Čo však čakať, keď už vtedy mal za sebou vyše 11 000 kilometrov? V TOP10 sa umiestnil osemkrát počas prvých dvanástich etáp, potom to s jeho nohami v ťažkých španielskych stúpaniach išlo dolu vodou a nakoniec z toho vzišla celková dvanásta priečka celkovej klasifikácie.

Sezónu zakončil 36-ročný veterán na poslednom monumente sezóny, klasike padajúceho lístia, Il Lombardii, ako šiesty a po 92 závodných dňoch a vyše 15 050 najazdených kilometroch si vyslúžil piatu priečku sezónneho renkingu UCI s 2896 bodmi.