Terminátoři současného pelotonu – díl první


Ano, následující články se budou věnovat závodníkům, kteří vydrží téměř to samé jako filmová postava ztvárněná Arnoldem Schwarzeneggerem. Dnešním jezdcem není nikdo jiný než Alejandro Valverde, člověk, který letos objel všechny tři Grand Tours a nejhůře byl dvanáctý!

Začátek kariéry

Nejprve krátce o jeho kariéře. Tu začal v týmu Kleme – Costa Blanca v roce 2002. Během tří let se v týmu potkal třeba s Ángelem Viciosem a Rubénem Plazou. Navíc přidal i tři etapy z Vuelty, celkové pořadí na Vuelta a Murcia nebo Vuelta a la Comunidad Valenciana. Tým se v roce 2004 rozpadl a Valverde změnil působiště, poprvé a naposledy v kariéře.

Největší sláva

Do týmu Illes Balears – Caisse d´Epargne si ho vybral Eusébio Unzue. Tým měnil jména, Valverde setrval a přes Caisse d´Epargne se tým přejmenoval na Movistar. Od té doby se v této sestavě drží a vypracoval se do pozice absolutní jedničky. Od té doby se po jeho boku prezentovali a prezentují jména jako David Arroyo, Imanol Erviti, Vladimir Karpets, Pablo Lastras, Francisco Mancebo, Oscar Pereiro, Joaquim Rodríguez, Nicolas Portal, Luis Leon Sánchéz, José Joaquín Rojas, Daniel Moreno, Rigoberto Uran, Andrey Amador, Rui Costa, Vasil Kiryienka nebo Nairo Quintana.

V barvách sestavy Movistaru zaznamenal neuvěřitelných 69 vítězství. Jen výčtem – 4x Valonský šíp, 3x Lutych-Bastogne-Lutych, 2x Clasica San Sebastian, 2x Critérium du Dauphiné, 1x Vuelta, k tomu 7 etap na Vueltě, 3 na Tour de France nebo 1 na Giru.

Stále na vrcholu

Do letošní sezóny vstupoval s jasným cílem, jet na Giro, poté na Tour pomoci Nairu Quintanovi a na Olympijské hry. Jenže se mu to trochu zvrtlo.

Alejandro začal sezónu na Mallorce klasikami, kde byl postupně 8., 5., 73. a 2. Na Classice a Almeria skončil 22. Poté ovládl Ruta del Sol, zaznamenal 10. příčku na Strade Bianche a 18. na Tirreno – Adriatico. Pokračoval 15. místem na Milán – San Remo, 4. na Klasika Primavera a výhrou na Vuelta a Castilla y Leon. Ve středu 20. 4. se zapsal do dějin čtvrtým triumfem na Valonském šípu, což se nikomu před ním nepovedlo. Na Lutychu nedokázal na triumf navázat a skončil 16.

Následovalo Giro, vítězná etapa a třetí místo celkově. Na španělském mistrovství v časovce byl čtvrtý, v silničním závodě třetí. Na Tour de France dovezl Quintanu ke třetímu místu v Paříži a sám byl šestý. To už je samo o sobě úctyhodný výkon. Valverde pokračoval a to na San Sebastian (3. místo) a na OH (30. místo).

Zde měla jeho sezóna skončit, ale to by nebyl Valverde, kdyby nejel na domácí Vueltu. Už předem prohlašoval, že bude pouze jako pomocník. Ale toto slovo má pro Valverdeho trochu jiný význam. U něj pomocník znamená, krýt záda Quintanovi z co nejbližší vzdálenosti v pořadí. Valverde se do třinácté etapy držel na třetím místě celkového pořadí. Poté přišla čtrnáctá etapa s dojezdem na Aubisque a Valverdemu došly síly. Propadl se na 19. místo celkového pořadí a vypadl ze zájmu. Jenže v další etapě už byl šestnáctý, po časovce patnáctý a po poslední horské etapě se usadil na 12. místo celkově se ztrátou 1:50 na místo 10.

Valverde tak na Grand Tours zajel nejlepší výsledek jednoho jezdce od roku 1957, kdy Gastone Nencini vyhrál Giro, byl šestý na Tour a devátý na Vueltě.

Pokud si myslíte, že zde skončila sezóna, mýlíte se. Valverde si odskočil do Itálie pro šesté místo na monumentu Kolem Lombardie a dokonce se objevil v širší nominaci na mistrovství světa. To nakonec nejel, ale i tak za letošní sezónu objel 92 závodních dní a v nich 15 052,65 kilometrů.

Budoucnost

Alejandrovi příští rok končila smlouva a spekulovalo se, že poté ukončí kariéru, ale to se nestane! Tento fenomén prodloužil smlouvu s Movistarem do roku 2019. To mu bude 39 let a v dubnu dalšího roku 40! Uvidíme, zda si udrží výkonnost, zda v sedle překoná čtyřicítku a co si na nás tento starý lišák ještě přichystá.

1 komentář

  1. Skvelý článok, poukazuje na komplexnosť cyklistu počas sezóny a celej kariéry.

Comments are closed.