Adventní kalendář: 16. 12. 2016 – Sjezd na olympiádě


Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Dnes se budeme věnovat sjezdu v silničním závodě na olympijských hrách, který výrazně ovlivnil jak mužský, tak ženský závod.

V závodě mužů se začalo rozhodovat po dojetí Poláka Kwiatkowskiho. To asi 60 kilometrů před cílem nastoupil Greg Van Avermaet společně s Geraintem Thomasem a později je doplnil Sergio Henao, Vincenzo Nibali a nechyběl Rafał Majka. Tento únik vydržel až pod závěrečné stoupání, kde se odtrhli právě poslední tři jmenovaní.

Poté přišel na řadu sjezd. Nibali a Henao udávají tempo, Majka si dává malý odstup. V tom však v jedné zatáčce padá Nibali a s ním i Henao. Majkovi se trochu vypočítavá taktika vyplatila a zdálo se, že bude platit ono známé rčení když se dva perou, třetí se směje. Majkovi to ale nakonec stačilo pouze na bronzovou medaili.

Jeden z této trojice by si patrně dojel pro zlato, kdyby se neodehrál tento pád, jenže to jsou jen kdyby. Ve stíhací skupině spadl také Richie Porte, skoro ve stejném místě jako Nibali a Henao. Pro všechny tři jezdce to byl konec sezóny. Kromě nich i Geraint Thomas, ten se však odkázal zvednout a závod dokončit na jedenáctém místě.

Poté přišel na řadu závod žen. Průběh měl podobný. Až na to, že na závěrečném stoupání se neodtrhla trojice, ale jen osamocená Holanďanka Annemiek Van Vleuten. Ta však zdaleka neměla vyhráno a byla stíhána silnou mnohačlennou skupinou. Možná proto trochu více riskovala, možná byla omámená zlatou vidinou. To, co přišlo poté, jí mohlo přivodit vážnější zranění, znamenající konec kariéry nebo i něco horšího. V jedné zatáčce jí podklouzlo zadní kolo a po hlavě spadla přes obrubník.

Zůstala bezvládně ležet na silnici a nehýbala se. Byl tak zázrak, že vyvázla jen z menšími zraněními.

https://www.youtube.com/watch?v=0zViL2ARqeQ

Silnice byla nejspíš vlhká, jelikož celá vedla lesem  v blízkosti oceánu. To byla patrně příčina většiny pádů.