Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.
Když byl oznámen profil olympijského silničního závodu, zaradovali se především vrchaři a klasikáři. Spurtéři se zkrátka museli spokojit s tím, že nějaký úspěch si z Ria neodvezou. Nebo snad ano? Na olympijských hrách je přece mnohem více disciplín. Například Peter Sagan se neúspěšně pokoušel o úspěch na horských kolech, ale mnohem více jezdců se představilo na dráze a velice úspěšně.
Jedním z takovýchto závodu byla například týmová stíhačka. Zde se objevil v britské sestavě sir Bradley Wiggins, sice aktivní dráhový cyklista, ale jak je známo, se silnou silničářskou minulostí. V sestavě ho doplnil také Owain Doull, který od příští sezóny bude závodit za tým Sky. V Australské sestavě to pak byl jezdec Oricy Michael Hepburn a závodník týmu Trek Jack Bobridge, který však po této sezóně skončil s kariérou. Právě Britové a Australani se představili ve finále. Britové získali zlato, když stanovili nový světový rekord.
Nejbohatší v tomto ohledu však bylo omnium, tedy dráhařský víceboj. Nejznámějším jménem zde totiž byl Mark Cavendish, nejúspěšnější spurtér Tour de France. Následoval ho veleúspěšný Elia Viviani nebo Roger Kluge, kterému se podařilo vyhrát etapu na letošním Giru. Dalším závodníkem byl Fernando Gaviria, stále aktivní dráhař, který se však již více orientuje na silnici, kde závodí za tým Etixx.
Omnium bylo napínavé od začátku až do konce. Po prvním dnu se usadil na čele průběžného pořadí Thomas Boudat. Na druhé místo se dostal Viviani, následovaný Cavendishem, Klugem a Gaviriou. Rozdíly byly minimální, a tak se bylo na co těšit do druhého a závěrečného dne celého omnia. Před poslední disciplínou se na čelo posunul Viviani. Druhý byl Cavendish, třetí Dán Lasse Norman Hansen.
Posledním závodem však byla bodovačka. Ta mohla vše změnit. Odehrál se zde i kontroverzní okamžik, kdy Cavendish narazil do jihokorejského závodníka Parka Sanghoona. Ten spadl a sním i Australan Glenn O’Shea a průběžně vedoucí Viviani. Celá bodovačka byla odstartována od znova. Nakonec v ní zvítězil Fernando Gaviria, který však měl velkou ztrátu a celkově mu to stačilo až na čtvrté místo. Cavendish se umístil na čtvrtém místě, díky čemuž získal stříbrnou medaili před Lassem Normanem Hansenem, který bral bronz.
Cavendish si přijel pro zlato, ale se stříbrem musel být spokojený, když se poté co zavinil pád, zvažovala i jeho diskvalifikace. Zlato bral nakonec oprávněně Ital Elia Viviani, který po celý závod prokazoval konzistentní výkony a jak sám říkal, olympijským hrám obětoval celou sezónu. Vítězství pro něj bylo velmi emotivní a se slzami v očích s italskou vlajkou kolem ramen následně dlouho kroužil po oválu.
Adventní kalendář pro cyklisty 2016
- každý den ve 14:00