nabor

Dalším týmem v pořadí je francouzský tým FDJ, který letos má za sebou takový svúj obvyklý standard. Thibaut Pinot byl vidět na Grand Tour, ale na pódium nedosáhl, když Arnaud Démare vyhrál etapu na Tour de France, stal se hrdinou dne, ale pak nestihl limit a s ním odstoupila bezmála polovina sestavy.

Koupit dres FDJ

Tým před sezónou opustil jeden z důležitých mužů do hor – Alexandre Geniez a odešel do AG2R. Talentovaný Kenny Elissonde naopak zamířil do týmu Sky a za tyto jezdce bylo nutné najít náhradu. Tým vsadil na Švéda Tobiase Ludvigssona a povedlo se jim podepsat jeden z největších talentů současnosti – Davida Gaudiho. S nimi tým přivedl i italské rychlíky Davide Cimolaie a Jacopa Guarnieriho.

FDJ začal sezónu dobře, když hned na začátku února na GP de Marseille triumfoval Arthuer Vichot. Ihned na něj navázal rychlík Arnaud Démare na Etoile de Bességes dvěma výhrami a Thibaut Pinot vítězstvím v etapě na Andalucii. Vichot přidal páté vítězství na Tour du Var.

Arnaud Démare
Arnaud Démare na Paříž – Nice

Následoval závod Paříž-Nice a skvělá výhra Arnaud Démara v souboji s Julianem Alaphilippem v 1. etapě. V dalších hromadných dojezdech už Francouz na výhru nenavázal a nakonec závod nedokončil. Na souběžném Tirrenu se představil Thibaut Pinot, který na závěrečném pódiu stanul na 3. místě.

 

 

Davide Cimolai v dojezdu 1. etapy Kolem Katalánska

V Katalánsku na tradičním podniku se k triumfu v úvodní etapě probojoval Davide Cimolai. Jenže následoval výsledkový propad, který vytrhl až konec dubna, kdy v 5. etapě Tour of the Alps vyhrál Thibaut Pinot a celkově si připsal 2. místo. Na dalším z tradičních závodů, tentokráte Kolem Dunkerque se tým radoval hned dvakrát. Jednou zásluhou Arnaud Démara, podruhé díky Ignatasi Konovalovasovi. Cyklistický svět velmi příjemně překvapil výkon mladíka Davida Gaudiho na klasice Valonský šíp, kterou dokončil jako devátý, o jedno místo za kolegou Rudy Molardem, oba ale ukázali na tomto kopci svůj potenciál.

Thibaut Pinot
Thibaut Pinot vítězí ve 20. etapě Gira

Na Giro vyrazil Thibaut Pinot jako lídr. Bojoval o pódium a pohyboval se na čelních pozicích. Ve 20. etapě dokonce nenašel přemožitele. Ale v časovce ho pokořil Vincenzo Nibali a na Pinota zbylo 4. místo.

Na Dauphiné, ve 2. etapě mohl nad hlavu zvednout ruce Arnaud Démare. K tomu přidal druhé místo z 5. etapy a z generálky na Tour si vezl zelený dres.

Arnaud Démare
Arnaud Démare vítězí na Tour de France

Démare pak uspěl i na mistrovství Francie a vzal si zpět dres mistra, se kterým se představil jako lídr na Tour. Ve 4. etapě závodu vyhrál svoji premiérovou etapu na domácím podniku Grand Tour a dokonce se oblékl i do zeleného, jenže na konci prvního týdne ho postihly zdravotní potíže a Tour de France musel opustit. Co bylo horší, s ním odstoupili další tři domestici, kteří s ním nestihli časový limit (Konovalovas, Guarnieri a Delage). Thibaut Pinot se pak snažil skákat do úniků, ale únava z Gira na něm byla patrná a také ze závodu odstoupil.

Poslední výhra sezóny pro FDJ

FDJ si napravilo chuť na Tour de´l Ain, kde Johan Le Bon a David Gaudu vyhráli etapy a Thibaut Pinot celkové pořadí. Poslední výhru přidal Arnaud Démare na sprinterské klasice v Brusselu. Thibaut Pinot se na závěr sezóny snažil v Itálii o úspěch na klasikách, ale nepovedlo se. Nejblíže byl na Tre Valli Varesine, kde skončil druhý.

Hodnocení sezóny – 3/10

FDJ za sebou nemá úplně povedenou sezónu. Cíle byly daleko výše, nicméně tato sezóna může být dobrým základem pro příští rok. Thibaut Pinot ukázal vůli a chuť, ale na pódium na Giru neměl. Sílu ukázal i Arnaud Démare, který vyhrál i na prestižních závodech hromadné dojezdy, ale v klíčový moment, při Tour, ho zradilo zdraví. Velkým plusem a sázkou do budoucna je David Gaudu, který má v sobě obrovský potenciál. Ovšem bez Pinota a Démara by tým letos získal o polovinu méně výher a to na závodech, které nejsou řazeny mezi nejprestižnější podniky v kalendáři.

Líbí se vám dresy FDJ?

Kompletní nabídka FDJ v našem eshopu.