nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

První den nás zavede do Austrálie na největší závod na jižní polokouli – Tour Down Under. Stejně jako loni se budeme věnovat jak vrcholu Old Willunga Hill, tak lídrovi BMC Richie Portemu.

Příběhy tohoto vrcholu a městečka Willunga jsou spjaty s mnoha jmény. Radovali se zde například Alberto Contador, André Greipel nebo Luis Leon Sánchez. Dnešní podoba dojezdu funguje od roku 2012 beze změny a poprvé zde triumfoval Alejandro Valverde a navázal na něj Simon Gerrans. Ovšem nikdo zde nedokázal zopakovat svou výhru z minulých ročníků.

Ani rok 2014 nebyl výjimkou, když se na vrcholu radoval Tasmánec Richie Porte, hájící tou dobou barvy týmu Sky. Tehdy porazil o 10 vteřin Diega Ulissiho a Simona Gerranse. Ovšem v sezóně 2015 se na Willunze radoval stejný muž ve stejném dresu. Tentokráte pokořil Rohana Dennise a Rubéna Fernandéze.

Ani zde příběh nekončí. Je leden 2016, závodníci stojí na startu páté etapy, která rozhodne o celkovém vítězi. Na prvním místě se s komfortním náskokem hřeje Simon Gerrans. Na čele v tu dobu pracuje Orica pro Gerranse a také Sky, už nikoliv pro Porta, který hájí barvy BMC, ale pro Henaa, který je dobře postavený v celkovém pořadí a dělá si zálusk na posun vzhůru.

Asi kilometr před cílem, v podobných místech jako v minulé sezóně, “Tasmánský ďábel” zaútočil. Zatímco loni neměl konkurenci, letos se za ním vydali Woods z Cannondalu a také Henao. Ovšem Porte jel celou dobu velmi vysoké tempo a své soupeře snadno odpáral a následně zkompletoval zlatý hattrick. Ovšem v celkovém pořadí se mu nepodařilo předstihnout Simona Gerranse a zůstal druhý.

Na startu stál Richie Porte i v roce 2017, znovu jako lídr týmu BMC. Svoji roli potvrdil už ve 2. etapě, kterou vyhrál a oblékl se do dresu lídra. Ten držel další dva dny na sobě a pak přišla 5. etapa na vrchol Willunga Hill, kde Porte vyhrál už třikrát v předchozích třech letech a letos to měl být souboj jeho, proti zbytku světa, který ho chtěl vysvléci z dresu lídra.

Proti Portemu stáli jezdci jako Esteban Cháves, Sergio Henao, Robert Gesink, Wilco Kelderman nebo Diego Ulissi.

Ovšem ve stoupání Willunga měli nejlepší pozici jezdci týmu Sky. První zaútočil Sebastian Henao a oddělil se od čela závodu. Na tento pokus musel reagovat jeho krajan Esteban Cháves, který limitoval ztráty do bodu, kdy nastoupil Richie Porte a dojel si k Henaovi, ovšem jeho konkurenti se k němu dostali také. Proto Porte nastoupil znovu a tentokrát definitivně odpáral všechny své soupeře a dojel si pro čtvrtý triumf v řadě na vrcholu Willunga Hill.

Ale teprve letos se mu to povedlo v oranžovém dresu lídra a teprve letos také dokázal závod vyhrát celkově o 48 vteřin před Chávesem.