nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Druhý den se posuneme do poloviny března, kdy vrcholí první World Tour etapový závod v Evropě. Tím není nic jiného než Paříž-Nice. Dnešní díl věnujeme poslední etapě tohoto závodu. V té se rozhodovalo o celkovém vítězi závodu. Pod drobnohledem byli Sergio Henao (Sky), který vedl o 30 vteřin před Danem Martinem (Quick-Step Floors) a o 31 vteřin před Albertem Contadorem (Trek-Segafredo).

O výsledku musela definitivně rozhodnout poslední, 115 kilometrů dlouhá, etapa. Hned v úvodu se vytvořil početný únik, kde nechyběli ani další dva důležití aktéři dnešního příběhu – Marc Soler (Movistar) a David de la Cruz (Quick-Step Floors).

Contador už před etapou vyhlásil, že chystá útoky. Své slovo naplnil na Coté de Peille, kde za pomoci Jarlinsona Pantana odjel z balíku. Henao měl k ruce stále svého bratrance Sebastiana a také Davida Lópeze a začali Contadora stíhat. Ten se mezitím připojil k jezdcům v úniku.

Ovšem před cílem se tyčil ještě Col d´Éze. To bylo vodou na mlýn Contadorovi, protože hned v úvodu zůstal Sergio Henao sám a musel se vydat Contadora stíhat. Contador se postupně téměř osamostatnil. Udrželi se s ním pouze Soler s De la Cruzem, zatímco Henao musel udávat tempo a ještě odpovídat na útoky Martina, Porta, Alaphilippa či Izagirra.

To se promítlo i do náskoku, který na vrcholu stoupání činil už minutu, což by Contadorovi bohatě stačilo. Ovšem s Contadorem jeho krajani přestali spolupracovat, zatímco Sergio Henao našel pomoc u týmu Bahrain-Merida, který měl v hlavní skupině stále i Sonnyho Colbrelliho, kterému jeho parťáci chtěli dopomoci k výhře.

Náskok se tak začal snižovat a Contador konečně našel parťáka v Davidu de la Cruzovi, který bojoval o výhru v etapě. Marc Soler zůstával s nimi, ale střídal velmi neochotně.

Contador spěchal a tlačil na pilu tak, že oba své kolegy odpáral. De la Cruz se stihl vrátit, ale Soler byl venku ze hry o výhru. Ve spurtu dvou Španělů byl lepší borec Quick-Stepu a sebral Contadorovi časový bonus 10 vteřin. Za druhé místo bral Contador 6 vteřin a musel čekat na skupinu s Henaem. Potřeboval aby skupina dojela minimálně 23 vteřin za ním. Do karet mu hrál fakt, že bonus za třetí místo vzal Marc Soler.

Skupinu do cíle dovedl Sonny Colbrelli a pásku protl 21 vteřin po De la Cruzovi s Contadorem, což znamenalo, že Sergio Henao, který byl v této skupině taky, uhájil trikot lídra závodu o pouhé dvě vteřiny a připsal si i celkové prvenství.