Ohlédnutí za sezónou 2017 týmu Katusha-Alpecin

nabor

Jako devátá přichází na řadu Katusha-Alpecin. Stáj, má za sebou poměrně povedenou sezónu, a to především díky Alexandru Kristoffovi.

Koupit dres Katusha-Alpecin

Před sezónou se Katushe podařilo získat nového sponzora – Alpecin. Firma k nim přešla z Giantu. Tým také dostal švýcarskou licenci, což znamená, že v nejvyšší kategorii World Tour nemá Rusko žádnou stáj. Katusha také posílila o čtyřnásobného mistra světa v časovce Tonyho Martina, který sem přišel z Etixxu-Quick Step. Právě německý „Panzerwagen“ získal pro tým první výhru v roce, když využil své časovkářské nohy ve druhé etapě Volta a la Comunitat Valenciana. V kopci se vzdálil pelotonu, a ten ho jen marně naháněl.

Následně se však ukázalo, jak důležitý je pro tým Alexander Kristoff. Ten se postaral o následujících šest výher týmu. Nor nejprve otevřel svou vítěznou sérii na Étoile de Bessèges, když vyhrál druhou etapu. Následně hned třikrát zabodoval v Ománu a jednou také na belgické generálce na závod Kolem Flander na Driedaagse de Panne. A ačkoli se mu v celkovém pořadí nedařilo, byl favoritem právě na Flandry. Zde však nestačil na ty nejlepší. Philippe Gilbert i skupina Avermaet, Terpstra a Van Baarle byli silnější. Kristoff pak přivedl do cíle velkou skupinu pronásledovatelů na pátém místě. Paříž-Roubaix o týden později pak nedokončil.

Kristoff si poté dal takřka měsíc pauzu od závodění a vrátil se vítězně na Eschborn-Frankfurt – Rund um den Finanzplatz, což bylo první World Tour vítězství pro tým v roce.

Na Giru pak zářil Ilnur Zakarin. Tomu hned třikrát těsně utekla výhra v etapě. Nejprve marně naháněl Jana Polance v páté etapě na Etnu, poté ho na poslední chvíli překonal Tom Dumoulin ve čtrnácté etapě na Oropu a v předposlední etapě prohrává spurt o etapu s Thibautem Pinotem. Takřka vždy se však držel s nejlepšími a nakonec obsadil celkové páté místo.

Simon Špilak

Alexander Kristoff získal pro tým nejvíce vítězství, ale to nejvýznamnější zaznamenal Simon Špilak na závodě Kolem Švýarska. Ten se poté, co naprosto deklasoval konkurenci v sedmé etapě, oblékl do trikotu vedoucího jezdce. V etapě za ním dojeli na druhém místě Ion Izagirre a na třetím Jon Dombrowski. Tito dva jezdci již však dávno nefigurovali v celkovém pořadí. Jezdci jako Caruso či Kruijswijk pak ztratili přes minutu. Špilak své vedení uhájil i v následujících dvou etapách a závod Kolem Švýcarska vyhrál již podruhé v kariéře.

Na Tour de France přijel tým v sestavě postavené kolem Alexandra Kristoffa. Tomu se však nedařilo a nevyhrál jedinou etapu. Tony Martin se několikrát dostal do úniku, ale nikdy ho nedotáhl do vítězného konce.

Kristoff si spravil náladu krátce po skončení Tour, když nejprve vyhrál podnik World Tour – RideLondon–Surrey Classic a poté se stal evropským šampionem. Ten samý jezdec přidal i poslední výhru sezóny ve druhé etapě závodu Arctic Race of Norway.

Ilnur ZakarinPoslední výhra neznamenala poslední úspěch v sezóně. O ten se postaral Ilnur Zakarin na Vueltě. Ten si do Španělska přivezl výbornou formu, což ale neukazoval v úvodních etapách. Zde ztrácel a zdálo se, že se místo celkového pořadí zaměří na etapy. Poté se však začal zlepšovat a po osmé etapě se poprvé dostal do první desítky. Pořadím stále stoupal a po výborně zvládnuté časovce figuroval již na čtvrtém místě. V předposlední etapě na slavné Angliru se mu pak podařilo vzdálit od Wilca Keldermana a dostal se na konečné třetí místo a první pódium na Grand Tour v kariéře.

Tým málem měl i svého mistra světa. Alexander Kristoff jen těsně prohrává spurt s Petrem Saganem na světovém šampionátu na Kristoffově domácí půdě – v norském Bergenu. I kdyby však Kristoff vyhrál, duhový trikot by nezůstal v týmu. Nor totiž přestupuje do týmu UAE. Katushe se však podařila najít velice dobrá náhrada v podobě Marcela Kittela.

Hodnocení sezóny – 6/10

Ačkoli suverénně nejvíce vítězství získal Alexander Kristoff, nebyl to jen on, na koho se tým spoléhal. Ačkoli hlavní nová posila týmu – Tony Martin – za sebou nemá tu nejlepší sezónu, výborně si počínal například Ilnur Zakarin, který má dvě první desítky na Grand Tour (5. na Giru a 3. na Vueltě). Důležité vítězství získal Simon Špilak, když ovládl jeden z nejvýznamnějších týdenních závodů světa – Kolem Švýcarska. Tým tak může být se sezónou určitě spokojený.

Líbí se vám dresy Katusha-Alpecin?

Kompletní nabídka Katusha-Alpecin v našem eshopu.

HLASOVÁNÍ - cyklista roku 2017

Připravili jsme si pro naše čtenáře anketu – cyklista roku 2017. Je to jen ve vašich rukou! Rozhodněte o nejlepším jezdci, týmu a také v dalších několika kategoriích. Jeden vylosovaný hlasující vyhraje kšiltovku Tour de France v hodnotě 599 Kč.

Hlasovat a vyhrát =>

Plán dalších ohlédnutí

Datum Týmy Ohlédnutí Eshop
9.11.2017 AG2R článek do eshopu pro dres
12.11.2017 Astana článek do eshopu pro dres
15.11.2017 Bahrain-Merida článek do eshopu pro dres
18.11.2017 BMC článek do eshopu pro dres
21.11.2017 Bora-hansgrohe článek do eshopu pro dres
24.11.2017 Cannondale-Drapac článek do eshopu pro dres
27.11.2017 Dimension Data článek do eshopu pro dres
30.11.2017 FDJ článek do eshopu pro dres
3.12.2017 Katusha-Alpecin článek do eshopu pro dres
5.12.2017 Lotto Soudal článek do eshopu pro dres
7.12.2017 LottoNL-Jumbo článek do eshopu pro dres
9.12.2017 Movistar článek do eshopu pro dres
11.12.2017 ORICA-Scott článek do eshopu pro dres
13.12.2017 Quick-Step Floors článek do eshopu pro dres
15.12.2017 Sky článek do eshopu pro dres
17.12.2017 Sunweb článek do eshopu pro dres
19.12.2017 Trek-Segafredo článek do eshopu pro dres
21.12.2017 UAE Team Emirates článek do eshopu pro dres