Arnaud Démare porazil Juliana Alaphilippa v první etapě závodu Paříž – Nice

nabor

Domácí závodník Arnaud Démare ovládl souboj s Julianem Alaphilippem v dojezdu první etapy závodu Paříž-Nice a jde do čela celkového pořadí. Oba zaútočili přibližně kilometr před cílem a nikdo jim nedokázal konkurovat. Se ztrátou devět vteřin přivedl skupinu do cíle Alexander Kristoff. Peloton se dělil na větru a větší ztráty si připisují Rolland, Bardet, Porte, Kruijswijk nebo Contador.

Dělení na větru

Po pěti ze 148,5 kilometrů se oddělila čtveřice Sylvain Chavanel (Direct Energie), Romain Hardy (Fortuneo-Vital Concept), Kristijan Koreň (Cannondale-Drapac) a Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence). Jejich náskok se po několika kilometrech vyšplhal nad 6 minut.

Když zbývalo 100 kilometrů do cíle, začal se peloton trhat na větru. To odnesli Nacer Bouhanni (Cofidis) nebo Pierre Rolland (Cannondale-Drapac).

Jenže o pár kilometrů dál nastalo další dělení, které vyprovokovaly týmy Quick-Step, FDJ a Lotto Soudal. Tímto nástupem pohltily únik a na čele tak vznikla 26. členná skupina ve složení Marco Haller, Alexander Kristoff (oba Katusha-Alpecin), Ion Izagirre, Grega Bole (oba Bahrain-Merida), Tony Gallopin, André Greipel, Tosh Van der Sande, Jelle Wallays (všichni Lotto Soudal), Dan Martin, Julien Alaphilippe, Jack Bauer, Philippe Gilbert, Marcel Kittel, Yves Lampaert (všichni Quick-Step Floors), Gorka Izagirre (Movistar), Sergio Henao, Luke Rowe (oba Sky), Arnaud Démare, Davide Cimolai, Jacopo Guarnieri, Olivier Le Gac, Rudy Molard, Marc Sarreau (všichni FDJ), Cyrile Lemoine, Bryan Coquard a Angelo Tulik (všichni Direct Energie) a figurovali zde i závodníci z úniku.

Ve druhé skupině zůstali další velicí favorité Ilnur Zakarin, Tony Martin (oba Katusha-Alpecin), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Alberto Contador, John Degenkolb (oba Trek-Segafredo), Richie Porte (BMC), Romain Bardet (AG2R), Warren Barguil (Sunweb) nebo Simon Yates (ORICA-Scott). Jejich týmy musely po celou dobu pracovat, ale odstup se po vteřinkách zvětšoval.

Bardetův pád

Přibližně 23 kilometrů před cílem se pod nátlakem týmu Katusha-Alpecin začala členit skupina kolem Contadora a pádem to odnesli Steven Kruijswijk, Romain Bardet a Michael Schär (BMC). Jezdec BMC zůstal na zemi nejdéle a nakonec se ani nevrátil do závodu zpátky a odstoupil.

Z čelní skupiny vypadl Ion Izagirre a propadl se ke Contadorovi a spol. Rozestup se pohyboval kolem 1:15 a na čelo už musel Tony Martin, který okamžitě srazil rozdíl na 46 sekund.

Boj o žlutý dres a etapový vavřín

Čelní skupina musela jet naplno a byl to Bryan Coquard, který 4,8 kilometrů před cílem odpadl. Ještě větší šok přišel 2 kilometry před cílem, kdy začal ztrácet Marcel Kittel a brzy ho následoval i André Greipel.

Na posledním kilometru vyrazil Julian Alaphilippe. Za ním neváhali Tony Gallopin, Arnaud Démare a zbytek skupiny. Ale Alaphilippe si vytvořil drobný náskok a jediný, kdo se k němu dokázal připojit byl Arnaud Démare. Společně získali několik vteřinek k dobru a utkali se o výhru.

Alaphilippe se usadil na druhém místě a vyrazil první, ale Arnaud Démare je jeden z nejlepších spurterů v pelotonu, nenechal se svým krajanem zaskočit a zvítězil.

S devítisekundovou ztrátou dospurtovala skupina vedená Alexandrem Kristoffem a Philippem Gilbertem. Ve stíhací skupině se také nastupovalo a využil toho Richie Porte, který eliminoval své ztráty a na největšího konkurenta Contadora najel téměř 20 sekund.

Etapa má nešťastnou dohru pro domácího favorita Romaina Bardeta. Krátce po skončení byl Francouz diskvalifikován za přílišnou pomoc od týmového vozu při návratu do pelotonu.

https://www.youtube.com/watch?v=GYZP_q7510Y

[cyklostat id=“Paris-Nice“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Paříž – Nice 2017″]