nabor

Závěrečnou etapu závodu Kolem Alp, jak je nově nazýván, dokázal vyhrát Thibaut Pinot (FDJ), když na cílové pásce přespurtoval Brenta Bookwaltera (BMC Racing Team). Třetím místem si pohlídal prvenství v celkové klasifikaci Geraint Thomas (Team Sky).

Královská etapa startovala ve Smaranu a končila po 192,5 kilometrech v Trentu. Na své cestě museli jezdci zdolávat dvě horské prémie. První z nich Passo Durone nebylo tak zlé, zatímco druhá a poslední prémie na Monte Bondone byla velmi náročná a čekalo se, kdo z favoritů zde dopadne nejlépe.

Etapa dnes začínala sjezdem do údolí, takže zpočátku nebylo možné získat jakýkoliv náskok. Ovšem jakmile se ocitli závodníci v prvním nehodnoceném stoupání, již se od pelotonu odpoutala devítičlenná skupina ve složení: Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), Sergei Chernetski (Astana Pro Team), Joey Rosskopf (BMC Racing Team), Steve Morabito (FDJ), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli), Nicola Bagioli (Nippo – Vini Fantini), Daniel Martinez (Wilier Triestina), Francesco Manuel Bongiorno a Paolo Totò (oba Sangemini – Mg. K Vis).

Uprchlíci stihli dojet spolu pouze k Monte Bondone a při stoupání na jeho vrchol byli polapeni. Přibližně 51 kilometrů před cílem, to se stoupalo právě na druhou vrchařskou prémii, odjeli z pelotonu Thibaut Pinot a Michele Scarponi (Astana Pro Team). Oba borci si udržovali před balíkem, který vedla stáj Sky, náskok pouze několik metrů.

O kilometr později už Geraint Thomas na nic nečekal a dvojici si dojel, s ním se svezlo ještě několik dalších favoritů. Nástupy Pinota a Pierra Rollanda (Cannondale-Drapac) roztrhalo skupinu favoritů na menší skupinky. Geraint Thomas i Pinot se schovali v té druhé, ve vedoucí skupině byli Scarponi, Rolland, Danilo Celano (Itálie) a Egan Bernal (Androni Giocattoli). Nakonec na vrchol dojela přibližně 15členná skupina, kde chyběl adept na bílý trikot Hugh Carthy (Cannondale-Drapac).

Deset kilometrů před cílem to zkusil z vedoucí skupiny Rodolfo Torres (Androni Giocattoli). O kilometr dál odjel Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), to už borci stoupali na kopec Navaline, který je poměrně příkrý a má průměr 13% ve stoupání. Italovi se však  nepodařilo moc ujet. Druhý nástup z pronásledovatelů Torrese učinil Scarponi, pak znovu Pozzovivo. Ovšem Pinot a především Thomas se drželi výborně. Celá čtveřice dojela Torrese a ve sjezdu se od něj dokonce odpoutala. Pronásledovatelé nebyli daleko a po sjezdu se obě skupiny opět sjely.

Sprint začal po levotočivé zatáčce na metě 20 metrů před cílem. Thibaut Pinot začal spurtovat jako první a své nohy dovezl do cíle jako první. Nestačil na něj ani Brent Bookwalter. Třetím místem si celkové prvenství pohlídal Geraint Thomas.

Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) i přes ztrátu 17:17 dojel na  63. místě, čímž se v celkové klasifikaci dostal na 59. příčku.

Klasifikaci vrchařů vyhrál Rus Alexander Foliforov (Gazprom – Rusvelo). Nejlepším spurterem byl vyhodnocen Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe). Egan Bernal nakonec využil ztráty Hugha Carthyho a získal bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let.

https://youtu.be/FLOCssbLUxM

[cyklostat id=“Tour-of-the-Alps-2017″ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Tour of the Alps 2017, pořadí 5. etapy“]