Tour of the Alps: Královskou etapu vyhrál Pinot, celkově závod ovládl Thomas

nabor

Závěrečnou etapu závodu Kolem Alp, jak je nově nazýván, dokázal vyhrát Thibaut Pinot (FDJ), když na cílové pásce přespurtoval Brenta Bookwaltera (BMC Racing Team). Třetím místem si pohlídal prvenství v celkové klasifikaci Geraint Thomas (Team Sky).

Královská etapa startovala ve Smaranu a končila po 192,5 kilometrech v Trentu. Na své cestě museli jezdci zdolávat dvě horské prémie. První z nich Passo Durone nebylo tak zlé, zatímco druhá a poslední prémie na Monte Bondone byla velmi náročná a čekalo se, kdo z favoritů zde dopadne nejlépe.

Etapa dnes začínala sjezdem do údolí, takže zpočátku nebylo možné získat jakýkoliv náskok. Ovšem jakmile se ocitli závodníci v prvním nehodnoceném stoupání, již se od pelotonu odpoutala devítičlenná skupina ve složení: Ben Gastauer (AG2R La Mondiale), Sergei Chernetski (Astana Pro Team), Joey Rosskopf (BMC Racing Team), Steve Morabito (FDJ), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli), Nicola Bagioli (Nippo – Vini Fantini), Daniel Martinez (Wilier Triestina), Francesco Manuel Bongiorno a Paolo Totò (oba Sangemini – Mg. K Vis).

Uprchlíci stihli dojet spolu pouze k Monte Bondone a při stoupání na jeho vrchol byli polapeni. Přibližně 51 kilometrů před cílem, to se stoupalo právě na druhou vrchařskou prémii, odjeli z pelotonu Thibaut Pinot a Michele Scarponi (Astana Pro Team). Oba borci si udržovali před balíkem, který vedla stáj Sky, náskok pouze několik metrů.

O kilometr později už Geraint Thomas na nic nečekal a dvojici si dojel, s ním se svezlo ještě několik dalších favoritů. Nástupy Pinota a Pierra Rollanda (Cannondale-Drapac) roztrhalo skupinu favoritů na menší skupinky. Geraint Thomas i Pinot se schovali v té druhé, ve vedoucí skupině byli Scarponi, Rolland, Danilo Celano (Itálie) a Egan Bernal (Androni Giocattoli). Nakonec na vrchol dojela přibližně 15členná skupina, kde chyběl adept na bílý trikot Hugh Carthy (Cannondale-Drapac).

Deset kilometrů před cílem to zkusil z vedoucí skupiny Rodolfo Torres (Androni Giocattoli). O kilometr dál odjel Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), to už borci stoupali na kopec Navaline, který je poměrně příkrý a má průměr 13% ve stoupání. Italovi se však  nepodařilo moc ujet. Druhý nástup z pronásledovatelů Torrese učinil Scarponi, pak znovu Pozzovivo. Ovšem Pinot a především Thomas se drželi výborně. Celá čtveřice dojela Torrese a ve sjezdu se od něj dokonce odpoutala. Pronásledovatelé nebyli daleko a po sjezdu se obě skupiny opět sjely.

Sprint začal po levotočivé zatáčce na metě 20 metrů před cílem. Thibaut Pinot začal spurtovat jako první a své nohy dovezl do cíle jako první. Nestačil na něj ani Brent Bookwalter. Třetím místem si celkové prvenství pohlídal Geraint Thomas.

Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) i přes ztrátu 17:17 dojel na  63. místě, čímž se v celkové klasifikaci dostal na 59. příčku.

Klasifikaci vrchařů vyhrál Rus Alexander Foliforov (Gazprom – Rusvelo). Nejlepším spurterem byl vyhodnocen Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe). Egan Bernal nakonec využil ztráty Hugha Carthyho a získal bílý dres pro nejlepšího jezdce do 25 let.

https://youtu.be/FLOCssbLUxM

[cyklostat id=“Tour-of-the-Alps-2017″ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Tour of the Alps 2017, pořadí 5. etapy“]