Jan Bárta přestupuje do týmu Elkov-Author

nabor

Cyklista Jan Bárta po dlouhých spekulacích konečně oznámil své nové angažmá. Bude jím český celek Elkov-Author, do kterého přestupuje po rozporuplné sezóně v Bora-Hansgrohe.

Jan BártaDvaatřicetiletý bojovník objížděl závody nejvyšší kategorie od roku 2010, v roce 2012 ho pak čekala první účast na Grand Tour. Tehdy na Giro d’Italia obsadil celkové 65. místo. Nejvýrazněji o sobě dal vědět v horské etapě do Cervinie, kde obsadil famózní 2. příčku poté, co ho ve finiši jen těsně předčil Andrey Amador.

Nejlepšího celkového výsledku dosáhl na Tour de France v roce 2015. Kvůli pádům totiž závod nedokončil jak lídr Dominik Nerz, tak ani klíčový sprinter Sam Bennett. Jan Bárta dostal volnou ruku, mnohdy se ukazoval v únicích a nakonec zaznamenal vynikající 25. místo.

Když se Bora stala World Tour týmem, pozice Jana Bárty se začala zhoršovat. Nedostával už tolik příležitostí odjíždět z pelotonu a převážně se musel starat o nemocné kolegy nebo jiným dotahovat ztrátu na celý balík. V daném momentě mu začala chybět volnost, ale také uznání ze strany týmu. Jeho vztah se sportovním ředitelem Enricem Poitschkem značně ochladl a nakonec už mu ani nebyla nabídnuta další smlouva.

Do Elkovu přichází se snahou dostat manšaft do pomyslné druhé cyklistické ligy. V barvách nejsilnějšího českého týmu bude jezdit po boku zkušených, ale také juniorských závodníků.

Z třicátníků se bude jednat o devětatřicetiletého Tomáše Bucháčka, třicetiletého Vojtěcha Hačeckého a čtyřiatřicetiletého mistra světa z dráhy, Aloise Kaňkovského. S ním Bárta často trénuje a od něj také ví, do čeho jde. Tvrdí, že kola i další vybavení jsou na špičkové úrovni, takže už se těší na brzké soustředění v teple.

Mladší generaci týmu tvoří čtyřiadvacetiletý Josef Černý, jenž v Elkovu dokázal restartovat svoji kariéru, dvaadvacetiletý Polák Piotr Konwa, třidvacetiletý Michael Kukrle, sedmadvacetiletý Jiří Polnický, jednadvacetiletý Jan Rajchart, třiadvacetiletý Matěj Zahálka a teprve devatenáctiletý Jan Otruba.

Elkov-Author