Ohlédnutí za předešlým týdnem – aneb co se nepovedlo

nabor

Stejně jako před týdnem je pondělí dnem zaslouženého odpočinku, jak pro jezdce, tak věrné fanoušky a diváky letošní Tour de France. V minulých dnech jsme mohli vidět šest zajímavých etap plných strhujících a napínavých okamžiků. Poslední týden však nebyl pro všechny tak růžový, a proto jsme se jako v minulém dnu volna sepsali souhrn hlavních nevydařených okamžiků 2. týdne.

Odstoupení ze závodu

Prvním závodníkem, který byl v minulém týdnu přinucen odstoupit, se stal domestik Fabia Arua z týmu Astana Pro Team Dario Cataldo. Dvaatřicetiletému jezdci stačila chvíle nepozornosti při projíždění bufetu a vše skončilo pádem, který ho definitivně vyloučil z letošní Tour.

Další, kdo se z Tour musel poroučet předčasně, byl Cataldův týmový kolega Jakob Fuglsang. Ani dvě zlomeniny v ruce (!) nezabránily dosavadnímu lídrovi Astany, aby pokračoval v závodě. Že je toto zranění i nad jeho síly, letošní vítěz Critéria du Dauphiné přiznal až v průběhu 13. etapy.

Třináctá etapa se stala konečnou také pro domácího jezdce Arthura Vichota (FDJ). Osmadvacetiletý závodník odstoupil již po zhruba dvaceti kilometrech, neboť nebyl schopen nadále držet tempo s pelotonem. Především kvůli pádu v 11. etapě mezi Eymet a Pau. V barvách francouzské stáje FDJ se tak v následujících dnech představí pouze čtyři závodníci.

O spolujezdce v předešlých dnech přišel i hvězdný Alberto Contador. Španělský lídr stáje Trek-Segafredo se musí nadále obejít bez Fabia Fellineho. Italský jezdec skončil na Tour z neznámých důvodů po několika kilometrech 14. etapy. Tým Trek-Segafredo v pozdějším vyjádření informoval, že za odstoupením jezdce stojí jeho zažívací problémy.

Tim Wellens (Lotto-Soudal) onemocněl během 14. etapy do Rodez. I když následující den vypadal jeho zdravotní stav o poznání lépe, byl nucen na začátku další etapy odstoupit. Belgická stáj poté uvedla, že se jeho stav opět zhoršil. V zahraničních médiích se spekuluje, že by mladý Belgičan mohl trpět alergií.

Rozhodčí opět v hlavní roli

Stejně jako při diskvalifikaci Petra Sagana, i po dvanácté etapě opět rozhodčí „úřadovali“. Tentokrát potrestali dvacetisekundovou penalizací a pokutou 200 švýcarských franků Rigoberta Urána (Cannondale- Drapac) a George Bennetta (LottoNL-Jumbo) za přijmutí bidonu příliš blízko cíli.

Jezdci totiž přijali bidon v tzv. „zakázané zóně“, jejíž začátek byl stanoven na hranici deseti kilometrů před cílem. Bennet se údajně provinil zhruba 6,5 kilometru před cílem a Urán pak ještě o zhruba 1,5 kilometru dál.

Vlnu kritiky následně vzbudil fakt, že se stejného prohřešku dopustil  i následný  vítěz celé etapy, domácí jezdec Romain Bardet (A2GR-La Mondiale). Ten ale nijak potrestán nebyl.

Další den komise rozhodčích své stanovisko přehodnotila. Svým rozhodnutím se však v očích široké veřejnosti zesměšnila ještě více. Místo toho, aby udělila penalizaci i domácímu závodníkovi Bardetovi, rozhodla se anulovat udělené tresty a ponechat tak původní výsledky v platnosti.

Aru dočasně ve žlutém

Když se po dvanácté etapě do žlutého trikotu oblékal Fabio Aru, v mnoha divácích se probudila myšlenka, že by letošní Tour de France nemusela být pouze závodem jednoho muže, tedy Chrise Frooma, ale mohla by se zvrhnout v zajímavou bitvu o žlutý trikot, ve které by mohl mít dost velké slovo právě italský jezdec.

Lídra Astany jsme pak ve žlutém mohli vidět ve třinácté a čtrnácté etapě, která se mu ovšem vůbec nevydařila. Letošní italský šampión se během většiny závodu pohyboval spíše ve druhé části pelotonu. Když pak došlo na závěrečné stoupání a hlavní balík jezdců se roztrhl, bylo jasné, že Aru dojede s vysokou ztrátou. Ta nakonec činila 25 sekund na vítězného Matthewse (Sunweb) a jen o sekundu míň na Frooma (Team Sky). Brit se tak po dvou etapách opět oblékal do žlutého, s náskokem 18 vteřin na Arua.

Na další souhrn se můžete těšit po skončení Tour de France 2017. Čeká nás poslední týden…