Bitva na všech frontách. Tour vjíždí do Alp


17. etapa Tour de France 2017 nechá některým naději a jiným může dát značnou či úplnou jistotu. Bojovat se bude o žlutý, zelený, puntíkatý i bílý dres.

17. etapa profil Tour de France 2017Úvodní rovinu rozetne „dvojka“ Col d’Ornon (5,1 km, 6,7 %, vrchol 153 km od cíle). 17,5 km za ní následuje sprinterská prémie a pak Col de la Croix de Fer (24 km, 5,2 %, cíl 104,5 km). Nepravidelný alpský velikán obsahuje i dvě pasáže z kopce, 20 body je však ohodnocen zcela po právu. Rozhodovat budou „jednička“ Col du Télégraphe a další mimořádná kategorie, nejvyšší bod letošní Tour, Galibier. Výšlapy, které odděluje jen pět kilometrů, znamenají celkem 29,6 km do 7 %. Poslední překážkou je nelehký sjezd a troška roviny. Závěrečná pětistovka má průměr přes 3 %.

Col de la Croix de Fer, Télégraphe, Galibier - 17. etapa Tour de France 2017Jak Galibier, tak Col de la Croix de Fer jsou legendami Tour. První přijde na řadu „Vrch železného kříže“. Od roku 1947 jej bude Tour zdolávat po devatenácté. Loni zde Tour de l’Avenir, neoficiální mládežnickou Tour de France, ovládl domácí David Gaudu. Na Galibier Tour míří po šedesáté, ovšem v posledních pěti ročnících jej vynechala, což se od prvního zařazení do závodu roku 1911 dosud nikdy nestalo.  V roce 2011 tu kraloval při obou výjezdech Andy Schleck.

Bude náskok Kittela na Matthewse po dnešku jen devítibodový? Col d’Ornon je za hranou jeho schopností. Australan jej přejet dokáže, pokud nerozjedou tempo vrchařští specialisté. Puntíkatý dres si může zajistit Barguil. K dobru má 79 bodů. Na Rogliče a De Gendta si tak může dovolit 20 bodů ztratit, a přesto slavit. Celkově je na trati 17. etapy k mání 55 vrchařských bodů.

Ve hře o top 10 je reálně 12 jezdců. Krom Barguila můžeme ofenzívu očekávat i od Contadora. Strategie Quintany a již devátého Carusa je mírným otazníkem. Naději na bílý dres zkusí oživit Meintjes. Sedmička D. Martin, S. Yates (bílý o 3:58), Landa, Urán, Bardet, Aru, Froome si to rozdá o pódium a žlutý trikot. Uvidíme, kdo z potenciálních uprchlíků ušetřil včera síly. Někteří naopak po hektickém dni možná útok o etapu odloží.

Sedmnáctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 12:10. Nultý kilometr ve 12:20. Nájezd na úvodní „dvojku“ kolem 12:55, sprint kolem 13:30. Krátce poté nájezd na Col de la Croix de Fer, kam první jezdci dorazí asi kolem 14:40. Nájezd na závěrečnou dvojici prémií kolem 15:45. Vrchol Galibieru po 17:00, v cíli budou první jezdci kolem půl šesté.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.