Michael Matthews ovládl 16. etapu a stahuje Kittela

nabor

Etapa po posledním volném dni byla jednoznačně ve znamení aktivity jezdců týmu Sunweb. V první třetině nejdříve odpárali od pelotonu Marcela Kittela, aby si následně Michael Matthews připsal vítězství na sprinterské prémii a později i v celé etapě. V boji o zelený trikot ztrácí Australan už jen 29 bodů právě na Kittela. Z jezdců na celkové pořadí ztratili v posledních kilometrech Martin, Meintjes i Contador.

Ještě před startem 16. etapy se s Tour musel rozloučit kvůli střevním potížím Philippe Gilbert z Quick-Stepu. Po volném dni nečekalo peloton na úvod nic jednoduchého. Organizátoři sice označili poslední etapu před vjezdem do Alp jako rovinatou, prvních 20 kilometrů se ale jelo do kopce.

Ještě před nájezdem na prémii 3. kategorie se o únik pokoušelo několik desítek jezdců, velmi aktivní peloton v čele se Sunwebem ale nenechal nikoho odjet. Vypracovat si alespoň částečný náskok se podařilo až silné pětici ve složení Daryl Impey (Orica-Scott), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Nicolas Edet (Cofidis), Sylvain Chavanel (Direct Energie) a Thomas Degand (Wanty-Groupe Gobert).

Kittel v problémech

V kopci se pelotonu snažila ujet i větší skupina vedená třemi jezdci Sunwebu včetně Michaela Matthewse. Přestože tento pokus nevyšel, aktivita černobílého týmu přinesla své ovoce. Na opačné straně se totiž s velkými potížemi začal potýkat Marcel Kittel, když v kopci s několika dalšími jezdci ztratil kontakt s hlavním polem.

Vedoucí pětice po průjezdu prémií 3. kategorie ještě několik kilometrů zvyšuje svůj náskok na peloton, dostane se ale maximálně na odstup necelé minuty. V hlavním poli totiž navyšuje tempo Sunweb a snaží se znemožnit Kittelovi návrat. Muž v zeleném zůstává s třemi svými kolegy včetně Zdeňka Štybara ve skupině o zhruba 50 jezdcích a ztrácí kolem půl minuty.

Diktát Sunwebu

V dalších kilometrech Sunweb tvrdí muziku a postupně začíná svůj náskok na Kittelovu skupinu navyšovat. To nenahrává vedoucí pětici, která je 125 km před cílem dojeta. Za dalších 5 km je pohlcen i Chavanel, který si zkoušel svůj pobyt v úniku o pár minut prodloužit. V té době už je ztráta skupiny s Kittelem a také Nacerem Bouhannim přes minutu a stále roste.

Kittel to vzdává, Bouhanni bojuje

100 km před cílem odstupuje ze závodu George Bennett, průběžně 12. muž celkového pořadí. Náskok pelotonu na skupinu Marcela Kittela už je 2 minuty a dále roste. Zatímco Quick Step postupně svou snahu vzdává, Nacer Bouhanni si z této skupiny odskakuje a snaží se za pomoci týmového kolegy dotáhnout na peloton. Po několika kilometrech se k němu z hlavního pole stahuje další pomocník a 56 km před cílem se francouzskému spurtérovi opravdu daří do hlavního pole doskočit. V té době už Kittelova skupina ztrácí 4 minuty.

Na dlouhé kilometry se pak situace uklidňuje. 43 km před cílem je umístěna sprinterská prémie, na které se ale nebojuje. 20 bodů si připisuje Michael Matthews, 17. Greipel, 15 Colbrelli.

Větrná loterie

35 km před cílem začíná s očekáváním nebezpečného větru boj týmů o pozice. Útočit zkouší Contadorův Trek, Sky ale rychle reaguje a situaci uklidňuje. Na posledních 20 kilometrech nervozita roste a Sky přechází do útoku. 15 km před cílem se vedoucí skupina dělí a na čele se nedokážou udržet někteří jezdci na celkové pořadí (Dan Martin, Meintjes, Alberto Contador) i na vítězství v etapě (Greipel, Kristoff).

2 kilometry před cílem zkouší nastoupit zkušený Daniele Benati z Movistaru. Po chvíli je ale dojet a rozhoduje se ve sprintu. Nejchytřeji si počíná Michael Matthews a připisuje si své 3. vítězství na Tour de France v kariéře. Na 2. místě dojíždí zklamaný Edvald Boasson Hagen a 3. John Degenkolb.

Z jezdců na celkové pořadí ztratili Dan Martin a Luis Meintjes 50 vteřin. Alberto Contador zaostal za nejlepšími dokonce o 1:30.

Pořadí 16. etapy

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 3:38:15
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
3 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
5 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
6 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
9 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
10 Romain Hardy (Fra) Fortuneo – Vital Concept

Průběžné pořadí

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 68:18:36
2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:18
3 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:23
4 Rigoberto Uran (Kol) Cannondale-Drapac 0:00:29
5 Mikel Landa (Špa) Team Sky 0:01:17
6 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:02:02
7 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:02:03
8 Louis Meintjes (RSA) UAE Team Emirates 0:06:00
9 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:06:05
10 Nairo Quintana (Kol) Movistar 0:06:16