Bojovník vs. smolař 16. etapy: Chavanel vs. Martin


Bojovníkem úterní etapy byl vyhlášen francouzský jezdec Sylvain Chavanel, smolařem se stal Dan Martin, který v závěru ztratil desítky vteřin na nejlepší.

Bojovník etapy: Sylvain Chavanel (Direct Energie)

Francouzský matador byl vidět od prvních kilometrů 16. etapy. Do úniku se spolu s Thomasem De Gendtem (Lotto-Soudal) a Thomasem Degandem (Wanty-Groupe Gobert) dostal už po 10 kilometrech. K tomuto triu se postupně přidávali další jezdci a do vedoucí skupiny se snažil doskočit i Dan Martin (Quick-Step Floors). Tím vzal také první pokus Chavanela za své, protože nechat odjet pátého muže celkového pořadí nemělo v plánu Sky.

Nebyl by to ale francouzský bojovník, kdyby to nezkusil znovu. Stalo se tak jen o pár minut později a opět u toho byli oba Thomasové – De Gendt i Degand. K nim se připojili ještě Nicolas Edet (Cofidis) a Daryl Impey (Orica-Scott) a tentokrát se jednalo o úspěšnější únik. Pětice si vypracovala až minutový útok a dlouho odolávala vysokému tempu pelotonu v čele s týmem Sunweb. Když už se hlavní pole přibližovalo, Chavanel svým souputníkům nastoupil a prodloužil si pobyt na špici o dalších 5 kilometrů. Díky tomu si dnes vysloužil titul bojovník etapy.

Smolař etapy: Dan Martin (Quick-Step Floors)

Velký bojovník 15. etapy i celkového dosavadního průběhu Tour se dnes proměnil ve smolaře. V neděli se mu podařilo odvážným útokem na posledních kilometrech získat na ostatní konkurenty téměř čtvrt minutky k dobru a v celkovém pořadí se posunul do TOP 5. Hned v další etapě ale tuto pracně vybojovanou pozici zase opouští, když se mu stal osudným atak Sky 15 kilometrů před cílem. Bez týmové pomoci zůstal v obávané větrné pasti a nedokázal se vrátit zpět do vedoucí skupiny. Do cíle dojel se ztrátou 50 vteřin na nejlepší, v celkovém pořadí se propadl až na 7. místo a jeho manko už činí více než 2 minuty.