Roglič si jasně dojel pro etapu, Aru opustil pódium

nabor

Ačkoli se dnes do útoku brzy vydali Quintana i Contador, radoval se z etapové výhry na Tour jako vůbec první Slovinec Primož Roglič. Špatný den měl Aru, Tour opustil Kittel.

Cink útočí s Matthewsem, Kittela vyřazuje pád

Na začátku 17. etapy se podařilo odjet 33 jezdcům včetně Ondřeje Cinka. Chyběl Barguil, který se spolu s Kittelem ocitl na zemi. Jeho puntíkaté a své zelené body se vydal hájit Matthews. To ještě nevěděl, že Kittel následkem kolize bude nucen odstoupit ze závodu. Pád dnes postihl také Kristoffa a své martyrium se rozhodl ukončit další spurter, „lanterne rouge“ Daniel McLay.

Matthews ovládl před De Gendtem, oživujícím nepatrnou šanci na puntíkatý dres, úvodní „dvojku“ a ve stejném pořadí projeli oba i spurterskou prémií. Náskok na zbylé uprchlíky šplhal přes minutu, peloton byl na spurtu 5 minut zpět.

Quintana útočí, Contador ujíždí

Při nájezdu na Col de la Croix de Fer zkusil štěstí z hlavní skupiny Quintana, zachytit se s ním pokusil Latour. Sky nástup stáhlo, jenže následně se s Quintanou vydal vpřed Contador. Nedlouho na to se Španěl ocitl sám, ačkoli zkoušel Kolumbijcovy nohy přemluvit ke spolupráci. V úniku však měl tři parťáky včetně Mollemy. Jako první přišla řada na pomoc Gogla, poté se Contador přehnal kolem dalšího „padlého“ Kolumbijce Chavese a asi 8,5 km před vrcholem stoupání se dotáhl k Pantanovi. Tento Kolumbijec a týmový kolega mu již byl nápomocen.

Mezitím přilétla zpráva o odstoupení trápícího se Pinota. Contador jel ve skupině 23 cyklistů půlminutu za De Gendtem, který nástupem ukončil spolupráci s Matthewsem, jehož roli převzal akcelerující Navarro. Belgičan získal na vrcholu 20 bodů, peloton drobil tým Sky.

U paty Col du Télégraphe převzal tempo Contadorovy skupiny, která již pohltila De Gendta (ten o zisk etapy dál neusiloval) s Navarrem, Mollema. Ve stoupání Contadora postihl defekt, ale dokázal se vrátit. Dvanáctka Frank, Herrada, Contador, Mollema, Roglič, Moinard, Atapuma, Pauwels, Gallopin, Navarro, Cink, Feillu měla na prémii náskok 3:45. Peloton dovedl na vrchol Impey, hájící zájmy Simona Yatese.

Galibier i etapa patří Rogličovi

Na Galibieru se vrhl vpřed velmi aktivní Roglič. Jako první se přidali Contador a Pauwels. Rytmus skupiny vadl, Contador již neměl dost sil a když se dotahovali další a další jezdci, Roglič zabral znovu a nakonec se osamostatnil v čele. Mezi favority jako první zkusil zrychlit D. Martin. Na poslední pětce Galibieru ale otěže uchopil Bardet a do velkých problémů se krom jiných dostal Aru. Ani Caruso, který se dlouho držel, už nestíhal.

Prémií mimořádné kategorie a nejvyšším bodem Tour projel jako první Roglič. Stíhal ho Atapuma, pro dalších 12 vrchařských bodů si dojel třetí Barguil. Froome, Bardet a Urán měli nejvíce sil z borců čela celkového pořadí, Landa byl s vypětím všech sil k dispozici svému lídrovi a pomáhal zvyšovat náskok na Meintjese, Arua, Yatese, Dana Martina a spol.

Ve sjezdu velkou výhodu kontroloval Primož Roglič a zaslouženě si jel pro výhru. Froomově skupině se podařilo definitivně zlomit odpor Arua i zbylých pronásledovatelů a 10 kilometrů před cílem měla náskok půl minuty. Ve spurtu top favoritů osvědčil své předpoklady Urán před Froomem. Spolu s Bardetem bude tato dvojice zítra potrvzovat zatím oprávněnou přítomnost na pódiu.

Pořadí 17. etapy Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Primož Roglič Lotto-Jumbo  5:07:41
2 Rigoberto Urán Cannondale  1:13
3 Chris Froome Sky
4 Romain Bardet AG2R
5 Warren Barguil Sunweb
6 Mikel Landa Sky  1:16
7 Dan Martin Quick-Step  1:43
8 Alberto Contador Trek  1:44
9 Louis Meintjes UAE
10 Fabio Aru Astana

Celkové pořadí po 17. etapě Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky  73:27:26
2 Rigoberto Urán Cannondale  27
3 Romain Bardet AG2R
4 Fabio Aru Astana  53
5 Mikel Landa Sky  1:24
6 Dan Martin Quick-Step  2:37
7 Simon Yates Orica  4:07
8 Louis Meintjes UAE  6:35
9 Alberto Contador Trek  7:45
10 Warren Barguil Sunweb  8:52