Tranzitní etapa s nejasným scénářem

nabor

16. díl Tour de France 2017 může nabídnout až překvapivě mnoho akce. Zvládne Kittel i při sjezdu z Centrálního masivu do rovin roli hlavního favorita?

16. etapa profil Tour de France 2017Zrádná etapa. Krátká (165 km), po dni volna, s množstvím stoupání a sjezdu na první stovce. Navíc bude horko a foukat bude relativně silný a převážně boční vítr. Nic příjemného zejména pro oslabené týmy. V etapě, jež se pojede k východu, vstříc Alpám, se střetnou zelené zájmy Kittela a Matthewse, ambice týmů čekajících na etapovou výhru a taktika sestav s jezdci na celkové pořadí. Leccos naznačí hned v úvodu nejtěžší stoupání dne Côte de Boussoulet (4,5 km, 6,3 %, 3. kat.). Pak po úzkých cestách Centrálním masivem a po sjezdu jen trochu širší, zato větru odkryté silnice v nížině. Dojezd bude poměrně technický a do mírného stoupání.

Mapa dojezdu

Cílové Romans-sur-Isère je nevelké město, narodily se tu však hned dvě sportovní osobnosti současnosti či nedávné minulosti. První je Philippe Saint-André, bývalý úspěšný rugbista, který od roku 2012 vedl francouzskou mužskou reprezentaci. Poté, co jej během mistrovství světa 2015 smetla vzpoura hráčů, se letos ujal mužstva Kamerunu. Přímo na kole si finiš v rodném městě užije talentovaný vrchař a klíčový pomocník Bardeta v AG2R Pierre-Roger Latour.

Taktických variant je dnes hned několik. První možností je úspěch úniku. Do toho by se mohli vrhnout i někteří spurteři, možná dokonce Matthews. Druhou možností je agresivní tempo Sunwebu, BMC, Katushy a dalších se zájmem o utavení Kittela a spol. Třetí možností je dominance týmů sprinterů rovinářů – Quick-Stepu, obou Lott, Bory či Cofidisu. Poslední možností je větrný útok Quick-Stepu, BMC, Katushy, anebo útok proti Aruovi – to pokud Astana bude dál vypadat mátožně.

Spektrum favoritů této „rovinaté“ etapy je proto takřka neomezené. Součet pravděpodobností nicméně stále vychází ve prospěch Marcela Kittela. Boasson Hagen, Groenewegen, Greipel, Kristoff, Bouhanni, Selig či McLay jsou další spurteři velmi silní na rovině. Pokud zvítězí agresivita, může si cenné body připsat Matthews, ovšem jen pokud porazí Van Avermaeta, Naesena, Degenkolba či Colbrelliho. Senzací by byl úspěch Molarda (také pochází z regionu) nebo Cimolaie, jimž zbývají v FDJ jen dva další týmoví kolegové.

Šestnáctá etapa Tour de France 2017 startuje ve 13:30. Karty začnou závodníci odkrývat ve 13:40 a kdo je bude mít nejsilnější, se dozvíme kolem 17:20.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.