Urputná bitva o body pokračovala druhým blokem

Ve druhém, tentokrát kratším bloku šesti etap exceloval v rovinách nejprve 2x Marcel Kittel. Pět vítězných etap a 600 bodů ho řadí bezpečně na 1. místo průběžného pořadí. V pyrenejských velehorách dominovali Francouzi Bardet a Barguil. Klasikářský dojezd bezpečně zvládl Michael Matthews. Výčet vítězů doplnil v další kopcovité etapě, poslední před volným dnem, poměrně překvapivě Bauke Mollema (Trek-Segafredo). Tým Sky přes drobné zaváhání dominoval i nadále. Dres týmové jedničky ladí s barvou na jejich přilbách. Lídrovi závodu etapové vítězství stále chybí!

10. etapa

Po volném dnu a odstoupení Rafała Majky (Bora – hansgrohe) pokračoval peloton vstříc Pyrenejím. V tranzitní etapě raketa v zeleném, Marcel Kittel (Quick-Step Floors), odsoudila své spurterské soupeře do rolí komparsu a ti projeli cílem opět za ním, letos již po čtvrté, v tomto pořadí. 2. John Degelkolb (Trek-Segafredo), 3. Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo), 4. Rüdiger Selig (Bora – hansgrohe) a 5. Alexander Kristoff (Team Katusha-Alpecin). Tuhle hvězdnou sestavu spolu s dalšími spurtéry označila naše redakce jako smolaře etapy. Chris Froome bez problémů jel již šestý den ve žlutém dresu.

11. etapa

Totéž by se dalo jistě říci o spurtérech i o současném majiteli žlutého dresu také v etapě s pořadovým číslem 11. Stejný vítěz v Pau láme rekordy a přepisuje statistiky. Stejný lídr jede v této roli v pohodě již 7. den, celkově po padesáté. Bojovník etapy Maciej Bodnar (Bora – hansgrohe) byl pelotonem pohlcen až 250 m před cílem a Marcel Kittel zvedl ruce nad hlavu v oslavném gestu ještě dřív, než jím projel. Za ním bodovali: Dylan Groenewegen, Edvald Boasson Hagen a Michael Matthews. Pátý v cíli Daniel McLay, jezdec druhodivizní stáje (Fortuneo Oscaro), ovšem žádné body nezískal. Po hromadné kolizi na bufetu odstoupil již 19. závodník, Dario Cataldo (Astana Pro Team).

12. etapa

Konec první pyrenejské horské etapy předčil veškerá očekávaní. Překvapivým vítězem se stal Romain Bardet (AG2R). Porazil ve spurtu vrchařů Rigoberto Urána (Canondale-Drapac) a Fabia Arua (Astana Pro Team). Ten se v 13. etapě převléká do žlutého, když dosavadní lídr Chris Froome (Sky) dojel  až sedmý. Čtvrtou pozici urval jeho týmový kolega Mikel Landa, poslední bodované místo bral Louis Meintjes (UAE). Ve strhujícím závěru se prosadil i Daniel Martin (Quick-Step Floors). Šesté místo mu ale další body nepřineslo.

13. etapa

Warren Barguil (Team Sunweb) 14. července znova rozjásal celou Francii. Navíc zvítězil v puntíkatém dresu a vedení si v této soutěži upevnil. Krátkou horskou etapu, jen 101 km od startu do cíle, zvládl velmi dobře druhý Nairo Quintana (Movistar) a třetí Alberto Contador (Trek-Segafredo). Pro oba jsou to vůbec první body na letošní Tour de France. Čtvrtý projel cílem Mikel Landa (Sky) a pátý byl borec v bílém Simon Yates (Orica-Scott). Také pro něho je to první bodový zisk. Fabio Aru (Team Astana) žlutý dres uhájil. Následky pádu v 11. etapě, dvě zlomeniny ruky, donutily odstoupit jeho kolegu a vítěze Critérium du Dauphiné Jakoba Fuglsanga.

14. etapa

Nastoupilo do ní celkem 177 cyklistů. Kurzy na vítěze se vzácně shodovaly. 4,5 na Grega Van Avermaeta (BMC), stejný pro Michaela Matthewse (Team Sunweb). V cíli klasikářské etapy to pak bylo přesně obráceně. Současný král bodovací tabulky je na Tour, na rozdíl od sobotního vítěze, zatím poměrně nevýrazný. Třetí projel cílem Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). Za ním skončil Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), pátým v pořadí etapy byl Jay McCarthy (Bora – hansgrohe). Pro oba to byl první bodový zisk. Špatný den měli Italové. Osamocený Fabio Aru (Astana Pro Team) nezvládl závěr a přišel o žlutý dres. Etapu nedokončil jeho jmenovec Fabio Felline (Trek-Segafredo). V průběžném pořadí opustil bodovanou 56. pozici Ondřej Cink (Bahrain Merida).

15. etapa

Do té odstartoval jezdec se startovním číslem 1 znovu ve žlutém dresu. Další kopcovitou trasu nejlépe zvládl Nizozemec Bauke Mollema (Trek-Segafredo). Jel celou etapu ve velkém úniku a neskutečným výkonem na posledních 30 km ji doslova urval pro sebe. Bylo to jeho první vítězství na Tour de France. Za ním dojeli v tomto pořadí: Diego Ulissi (UAE), Tony Gallopin (Lotto Soudal) a Primož Roglič (LottoNL-Jumbo). Pro první čtyři borce to byly dnes premiérové body (120, 50, 25, 15). Pátý Warren Barguil (Team Sunweb) si připsal 5 bodů. Mnohem víc jich ale získal v boji o krále hor a upevnil si své vedení. Christopher Froome nastoupí i po volném dnu v pozici lídra závodu. Roman Kreuziger je průběžně 26. v celkovém pořadí. Jede v roli kapitána týmu Orica-Scott a je Simonu Yatesovi, vedoucímu jezdci v kategorii do 25 let, pomocníkem víc než zdatným.

„Grande Boucle – Starou dámu“ již opustilo 23 jezdců. Na start 16. etapy by jich mělo nastoupit 175. V Paříži, pod Vítězným obloukem, budou těm nejlepším šedesáti přiděleny také body za celkové pořadí. Konečný účet zveřejníme opět v pondělí, 24. července. Vítěz Tour de France, ať to bude kdokoliv z naší průběžné tabulky, ale z trůnu Grega Van Avermaeta rozhodně nesesadí.