Královská etapa vyřadila další jezdce – negativní souhrn 1. týdne Tour de France

nabor

Tour de France je nejsledovanější a zároveň nejtěžší třítýdenní cyklistický závod světa. Své by o tom mohla vyprávět řada bývalých, ale i současných výborných cyklistů. Že umí být „Stará dáma“ hodně tvrdá a nelítostná, jsme se mohli přesvědčit i letos.

Konkrétně v deváté etapě, která nám během 181,5 kilometrů přinesla mnoho strhujících výkonů při zdolávání celkem sedmi prémií, ale také bohužel velké množství pádů a zranění. S Tour se tak rozloučilo hned dvanáct závodníků. Přičteme-li pět jezdců, kteří skončili v prvních etapách, zůstává 181 cyklistů, kteří se v úterý představí na startu desáté etapy ve městě Périgueux.

Tento článek pojednává o negativech prvního týdne Tour de France. Abychom to dostatečně vyvážili, tak jsme vydali ještě „pozitivní souhrn 1. týdne„.

Grand Départ

Úvodní časovku o délce 14 kilometrů zvládl nejlépe Geraint Thomas z týmu Sky, kterému ani mokrý asfalt nezabránil, aby si v Düsseldorfu dojel pro žlutý trikot. Jeho výborný výkon však zůstal zastíněn zraněním jedné z největších hvězd letošní sezóny – Alejandra Valverdeho. Sedmatřicetiletému španělskému jezdci ve vysoké rychlosti podklouzlo kolo v jedné ze zatáček. Následný náraz do bariéry skončil poraněným kolenem a operací. Sezóna tak pro jezdce Movistaru bohužel skončila už v červenci.

Dalším, komu se tato zatáčka stala osudnou, byl Ion Izagirre. Lídr týmu Bahrain-Merida si poranil záda a s Tour se musel rozloučit. Zranění si z první etapy odnesl i Luke Durbridge (Orica-Scott). Australan ovšem na rozdíl od prvních dvou jmenovaných nastoupil i do druhé etapy. Bohužel po několika málo kilometrech byl nucen odstoupit.

Osudová čtvrtá etapa

Zhruba 207,5km dlouhá etapa z Mondorf-les-Bains do města Vittel byla, je a nejspíš ještě dlouho bude tématem číslo jedna letošního roku ve světě cyklistiky. Co přesně se při hromadném spurtu odehrálo, není třeba vysvětlovat ani těm, kteří se o cyklistiku vůbec nezajímají. O incidentu Sagana s Cavendishem už bylo popsáno nepřeberné množství řádků, a proto nebudeme dále bádat, kdo byl viníkem celé situace. Podstatné je, že na cílové rovince čtvrté etapy přišla Tour de France o další dva výborné jezdce.

Královská etapa

Devátá etapa zamíchala především boj o žlutý trikot. Vítěz úvodní časovky a současně druhý jezdec v celkovém pořadí Geraint Thomas (Sky) si při pádu zlomil klíční kost a na Tour skončil. Ještě těžší pád utrpěl jeden z favoritů v boji o celkové vítězství Richie Porte (BMC), který při sjezdu ve vysoké rychlosti vyjel z vozovky.

Stav dvaatřicetiletého Australana byl natolik vážný, že musel být odnesen na nosítkách. Následné lékařské vyšetření odhalilo zlomenou pánev a klíční kost. Vítězství na Tour de France tak bude muset o rok odložit.

Kvůli zranění byli nuceni skončit také Robert Gesink (Lotto NL-Jumbo) a Manuele Mori (UAE Team Emirates). Nejisté se zdá pokračování Rafala Majky, který se zapletl do pádu s Thomasem a Contadorem. Polský vrchař později na sociálních sítích prozradil, že nemá nic zlomeného, avšak má velké množství odřenin. Zda bude pokračovat v závodě, by se mělo rozhodnout až během volného dne.

Ani tři stájoví parťáci nestačili k tomu, aby francouzský spurtér Arnaud Démare (FDJ) splnil časový limit 9. královské etapy. Francouzskému týmu tak bude po zbytek závodu scházet hned čtveřice jezdců. Bohužel ze stejného důvodu na letošní Tour skončil i Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe).

Celkový přehled odstoupených závodníků

(jméno / tým / důvod)

První etapa

 • Ion Izagirre (Bahrain-Merida) – záda
 • Alejandro Valverde (Movistar) – koleno, kotník

Druhá etapa

 • Luke Durbridge (Orica-Scott) – kotník

Čtvrtá etapa

 • Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) – diskvalifikace
 • Mark Cavendish (Dimension Data) – rameno

Devátá etapa

 • Richie Porte (BMC) – klíční kost, pánev
 • Geraint Thomas (Team Sky) – klíční kost
 • Robert Gesink (Lotto NLJumbo) – pád
 • Jos Van Emden (Lotto NLJumbo) – nemoc
 • Manuele Mori (UAE Team Emirates)
 • Arnaud Démare (FDJ) – nesplnil časový limit
 • Jacopo Guarnieri (FDJ) – nesplnil časový limit
 • Ignatas Konovalovas (FDJ) – nesplnil časový limit
 • Mickaël Delage (FDJ) – nesplnil časový limit
 • Mark Renshaw (Dimension Data) – nesplnil časový limit
 • Matteo Trentin (Quick-Step Floors) – nesplnil časový limit
 • Juraj Sagan (Bora-hansgrohe) – nesplnil časový limit
 • Rafal Majka (Bora-hansgrohe) –  mnoho odřenin a potíže s dýcháním

Dnes odpoledne vydal tým Bora-hansgrohe prohlášení, že dnes odstoupil polský závodník Rafal Majka. Do zítřejší 10. etapy nastoupí 180 jezdců, počet jezdců které již neuvidíme dosáhl čísla 18. Nejspíš bohužel nebude konečné.

Přečtěte si také pozitivní souhrn a rozhodněte v anketě.

Miniaplikace