Kittel, Calmejane a Aru – pozitivní souhrn 1. týdne Tour de France

nabor

Než však půjdete prostudovat profil zítřejší trasy, pojďme se ještě jednou zpětně poohlédnout za předešlým týdnem. Ten nám kromě mnoha nepříjemných pádů a zranění, o kterých jsme psali v předešlém článku, přinesl také několik strhujících okamžiků a pozoruhodných výkonů, které rozhodně stojí za pozornost.

Kittel v zeleném

Marcel Kittel 7. etapa Tour de FranceNejvětším hrdinou prvního týdne je bezpochyby Marcel Kittel. Devětadvacetiletý rodák z německého Arnstadtu na nic nečekal a už ve druhé etapě dal jasně najevo, že se s ním v boji o zelený trikot musí počítat. Při hromadném spurtu v belgickém Lutychu převálcoval všechny své konkurenty a mohl tak slavit první etapové vítězství na letošní Tour. Velkou zásluhu na tom měli i jeho stájoví kolegové z týmu Quick-Step Floors, včetně Zdeňka Štybara v dresu českého šampióna.

Po nepříliš vydařené třetí a čtvrté etapě si Kittel, možná i díky menší konkurenci v důsledku Saganova a Cavendishova konce na Tour, spravil chuť v etapě s pořadovým číslem šest. Touha vítězit německého spurtéra neopustila ani den poté. V Troyes, kde končila sedmá etapa, bylo při hromadném dojezdu k vidění opravdové drama. Marka Cavendishe v týmu Dimension Data nahradil ve spurtu Edvald Boasson Hagen více než výborně, a tak o vítězi musely rozhodnout až kamerové záznamy. Ty přiřkly vítězství o pouhých 6mm Marcelu Kittelovi.

Týmový kolega Zdeňka Štybara tak po prvním týdnu drží zelený trikot s 212 body a náskokem celých 52 bodů na druhého Matthewse (Team Sunweb). Na třetího Greipela (Lotto Soudal) má pak náskok ještě o třicet bodů větší.

Podaří se Kittelovi udržet zelený dres až do Paříže? Největší konkurenti Sagan, Cavendish a Démare jsou ze hry a nad zbylými jezdci si udržuje slušný náskok. Dá se říci, že má vše ve svých rukou.

Lilian Calmejane

Že bude osmá etapa výzvou pro všechny jezdce soustředící se na úniky, či jednotlivá etapová vítězství, se říkalo dlouho dopředu. Nebylo tedy překvapením, když se po zhruba 70 kilometrech od pelotonu odtrhla skupina čítající víc jak 30 závodníků a vydala se na únik. Postupem času se na čele závodu vykrystalizovala skupina osmi jezdců. Kromě zvučných jmen jako Greg van Avermaet, Nicolas Roche či Warren Barguil se zde ocitl i Lilian Calmejane. Když následně Roche skupince trochu odskočil, vyrazil vpřed také mladý Francouz v barvách druhodivizního týmu Direct Energie. Toho postupem času dokázal pronásledovat pouze Robert Gesink, avšak neúspěšně. A to i přes křeče, které začaly mladého jezdce trápit několik málo kilometrů před cílem.

Calmejane si tak dojel pro etapové vítězství hned při svém debutovém startu na Tour de France a v očích fanoušků se nesmazatelně zapsal jako obrovský příslib pro francouzskou cyklistiku.

Fabio Aru

Jezdec v dresu italského mistra si v závěrečném kopci páté etapy bleskově nastoupil a o vítězi tak bylo rozhodnuto během několika mála okamžiků. Na La Planche des Belles Filles po pěti letech opět slavil vítězství italský závodník.

Pro nového lídra stáje Astana jde o přelomovou sezónu. Donedávna byl totiž jednoznačným mužem číslo jedna kazažského týmu Vincenzo Nibali. Ten se před touto sezónou přestěhoval do nově vzniklé stáje Bahrain-Merida. Aru tak převzal po svém krajanovi pozici stájové jedničky a před nedávnem i dres italského šampióna. Vítězstvím v páté etapě a druhým místem v celkovém pořadí sedmadvacetiletý jezdec ukázal, že se s ním musí počítat.

Jeli jsme na Tour de France

První dvě etapy se projížděly ulicemi Düsseldorfu a my jsme byli u toho včetně prezentace týmů. Níže souhrn všech článků, které jsme přímo z dějiště napsali. Věříme, že je to zajímavé čtení. Zažili jsme mnoho zajímavých situací.

  1. Cesta a prezentace týmů
  2. Atmosféra ve městě
  3. Proslavili jsme naši republiku
  4. Dokázali jsme to!!!

Přečtěte si také negativní souhrn a rozhodněte v anketě.

Miniaplikace