Pau vyhlíží první sprint po 20 letech

nabor

Jen jednou od druhé světové války nebylo Pau ve dvou po sobě jdoucích ročnících dojezdem ani startem etapy Tour de France. Vzácně rovinatou zkoušku přináší do města pod Pyrenejemi 11. etapa Tour 2017.

11. etapa profil Tour de France 2017Vítr trochu zesílí a povane především z boku. Jinak ovšem klidný průběh 203,5 km dlouhé etapy směřující k jihu sotva co naruší. Okamžitě po sobě dnes následují sprinterská (61 km od cíle) a jediná vrchařská (58 km od cíle, 1,2 km, 4,2 %) prémie; při očekávaném malém počtu uprchlíků přinese první z nich boj o snížení Kittelova náskoku, který už přesáhl 100 bodů. Na posledních pěti kilometrech etapy čekají čtyři kruhové objezdy. Ze zatáček bude nejklíčovější ta na levou ruku 1,1 km od cíle.

Pau bude dnes hostit svou 69. etapu Tour a zítra, kdy se odtud vyjede do Pyrenejí, dovrší sedmdesátku. Na Stadionu Philippa Tissié (pojmenovaném podle jednoho ze zakladatelů francouzské neuropsychologie, který zde působil a zemřel) je dokonce stálá expozice věnovaná šampiónům „Staré dámy“. Vedle cyklistiky je Pau také centrem jezdectví.

Je to bez dne 20 let, co v Pau vyhrál druhý sprint Tour v řadě (po triumfu v Bordeaux) Erik Zabel. Napodobit posledního německého krále spurterů chce ve městě, kde jinak vyhrávají spíš vrchaři a uprchlíci, Marcel Kittel. A zdá se, že záleží jen na preciznosti práce jeho týmových kolegů, zda se mu to podaří, či nikoli.

Greipel, Groenewegen, Degenkolb, Kristoff, Boasson Hagen, McLay a Selig se nyní jeví jako nejrealističtější konkurence jedničky spurtů. Matthews, Swift, Colbrelli či Boudat s Cimolaiem patří do kategorie černých koní, ale uspět by mohli. Negativním překvapením je zatím Bouhanni. „Prostě jsem neměl nohy,“ řekl po 10. etapě, v níž si neporadil s vynikající pozicí, navíc schytal minutovou penalizaci za strčení. Najde novou sílu?

Jedenáctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 13:00. Hned ve 13:05 přijde ostrý start, ale dojíždět by se v případě pomalého tempa mohlo i po šesté hodině.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.