Zpátky do minulosti – kontroverzní momenty na Tour de France

nabor

Pád Marka Cavendishe na konci čtvrté etapy ve městě Vittel, po kterém byl na Tour de France diskvalifikován slovenský jezdec Peter Sagan, budí ve světě mezi fanoušky silné emoce. S jistotou lze říci, že se tento okamžik zapíše do historie jako symbol letošní Tour. Stejně jako tomu bylo loni v případě běžícího Chrise Frooma ve 12. etapě na svazích Mont Ventoux.

Byla diskvalifikace slovenského cyklisty správným rozhodnutím? Opravdu úřadující mistr světa při incidentu s Cavendishem „jednal s úmyslem“, jak se uvádí v oficiálním stanovisku jury? Většina pelotonu a bývalých cyklistů, včetně proslulého Lance Armstronga, se shoduje, že vyloučení Sagana z letošní Tour bylo příliš přísné. Na rozhodnutí komisařů to, stejně jako protest stáje Bora-hansgrohe, nic nezměnilo.

Rozhodli jsme se proto poohlédnout zpátky do minulých ročníků Tour de France na podobné kontroverzní situace a jejich následné vyhodnocení.

Pro cyklistického fanouška nebude velkým překvapením, že ve většině z nich se v hlavní roli vyskytuje „oběť“ letošního incidentu, bývalý dráhový cyklista a jezdec stáje Dimension Data Mark Cavendish. Rodák z města Douglas na ostrově Man se vyznačuje svými ostrými spurty a někdy zbytečně přehnanou agresivitou. První situací, která stojí za připomenutí, je závěrečný spurt na konci 10. etapy v roce 2013. „Cav“, jak se britské hvězdě přezdívá, se několik desítek metrů před cílem opřel ramenem do Belgičana Veelerse, který následně skončil na zemi. André Greipel následně celý incident popsal jako neprofesionální a zbytečný. Britský jezdec však nijak potrestaný nebyl.

Další rozporuplná situace se odehrála o rok později. A opět byl hlavní postavou Mark Cavendish. Tentokrát na cílové rovince ramenem odsunul Simona Gerranse, jenž následně způsobil hromadný pád. Cavendish po závodě uznal svou chybu a oznámil, že se australskému jezdci omluví. Své počínání následně zdůvodnil velkou touhou po vítězství v této etapě. Nutno podotknout, že ani v tomto roce žádný trest nenásledoval.

Třetí a tentokrát již potrestaný incident se odehrál v roce 2010 na konci 11. etapy. V hlavní roli byl  Cavendishův stájový kolega Mark Renshaw. Ten se při rozjíždění spurtu pro svého parťáka nebál uvolnit cestu poněkud neobvyklým způsobem. Hlavou začal doslova „bušit“ do Juliana Deana. Australan byl tehdy z Tour de France vyloučen za své nebezpečné chování, „podobně“ jako letos Peter Sagan. K tomu musel zaplatit pokutu 200 švýcarských franků.