Etapu s mnoha poraženými vyhrál Urán

nabor

Porte a Thomas pády vyřazeni ze závodu. Těžce spadl i Majka, dvakrát Dan Martin, pád a výbuch v kopci postihl Contadora. Froome ve sporu s Aruem, Barguil po dni v úniku o centimetry druhý. Nelítostná devátá etapa Tour dostála své pověsti. Nejlépe ji přežil Rigoberto Urán.

Peloton v klidu, početný únik vpřed

Tvorba úniku dne proběhla přitom překvapivě hladce. Mezi 38 jezdci dominovaly týmy Sunweb (5 jezdců, Matthews atakující zelený trikot, Barguil pro etapu a puntíky), silná trojka Lotto-Soudal Benoot – Gallopin – Wellens a borci AG2R v čele s Bakelantsem. Contadorův Trek vyslal dopředu hlavní vrchařskou sílu, Mollemu a Pantana, nechyběli ani Voeckler, Rolland, Betancur, Navarro, Pinot, Roglič, De Marchi, Poljanski, Brice Feillu či Zdeněk Štybar.

Na kluzké vozovce provázely etapu od začátku pády. V úvodním stoupání si chtěl orazit Gesink, místo toho se ale srazil – poraněná záda ho vyřadila ze závodu a ještě hůře dopadl Manuele Mori, jenž prudce dopadl na rameno. Tempo hlavní skupiny kontroloval tým Sky a bylo spíše poklidné. První dvě vrchařské prémie ovládl za celkových 7 bodů Pinot, na „trojce“ následující po sjezdu vládl De Gendt.

Při stoupání na Col de la Biche se náskok uprchlíků pohyboval kolem pěti minut. Ovládnout mimořádnou prémii zkusil nástupem kilometr pod vrcholem Rolland, ale nakonec odešel s prázdnou. Jednoznačně první dojel za 20 bodů Roglič, 15 bral Vuillermoz, 12 Barguil, 10 Pinot. Favorité celkového pořadí vyčkávali.

AG2R útočí

Tým AG2R sídlí v cílovém Chambéry, jeho lídr Bardet je známý útočník a útoky ve sjezdu stály za oběma etapovými výhrami, které zatím na Tour zaznamenal. Nebylo až takovým překvapením, že právě tato stáj vzala ve sjezdu z Col de la Biche osud etapy do vlastních rukou. Nejdříve otestovala vozovku ve skupině uprchlíků, pak zaútočila z pelotonu. Thomas spadl a zlomil si klíční kost. O mnoho lépe na tom nebyl Majka. Froome se ocitl s Portem ve druhé skupině. Contador byl až ve třetí skupině.

Při nájezdu na Grand Colombier se favorité sjeli, tempo dál udávalo AG2R. Peloton nakonec prořídl na zhruba dvacítku jmen. Nebyl mezi nimi mj. Chaves, Roman Kreuziger nechyběl. I přes pád ve stoupání držel krok Contador. Mezi uprchlíky převzal aktivitu Barguil, útočící na puntíkatý dres. Stačil mu jen Benoot, za nimi jela a ve sjezdu je dojela trojka Vuillermoz, Roglič a Mollema. V tomto pořadí si rozdali prvních pět pozic na druhé mimořádné kategorii dne. Naopak Pinot byl mezi jezdci dojetými hlavní skupinou.

Do pelotonu i čelní skupiny se vraceli další a další závodníci. Mezi uprchlíky to vyvolalo spory, když Barguil čekal na Matthewse, který si na 126,5. kilometru na prémii dokázal dojet pro cenné zelené body. Jeho nástup využili Bakelants a Gallopin a vydali se do odvážného sóla. Při nájezdu na Mont du Chat měli na pronásledovatele 23 sekund, na peloton 2:30. Ten již pevně pod kontrolu drželo Sky, vystoupil si Roman Kreuziger. Orica vsadila vše na Yatese.

Litý boj na Mont du Chat

Bakelants se záhy vydal osamoceně vpřed, za ním zrychlovali Mollema s Barguilem a právě Francouz se posléze dostal do vedení. Tempo postupně akceleroval Benoot a stal se jeho nejbližším stíhačem. Technické potíže měl Froome a ve stejnou chvíli se rozhodl zaútočit Aru. Porte, Quintana a spol. se však rozhodli čekat na Frooma, který i při absenci Thomase těžil z jasně největší týmové podpory a dotáhl se zpět. Ostatní favorité byli izolováni, nastoupil tedy alespoň co-leader Astany Fuglsang.

Rozjitřenou atmosféru ilustrovalo strčení Frooma do Arua, mnohem větší problémy měl odpadající Meintjes a ke katastrofálnímu selhání směřoval Contador. Po sérii spíše opatrných akcelerací soupeřů se pokusil odtrhnout Froome, ale neúspěšně. Nestačil jinak výborný Bennett, trápit se začal Quintana a na hraně byl Aru. Fuglsang byl dojet a držel se s favority. Barguil získal dalších 20 bodů, ale náskok na sedmičku Froome, Fuglsang, Aru, Porte, Bardet, Martin, Urán klesl na 15 vteřin.

Bardet ujíždí, Barguil bojuje

Obávaný sjezd přinesl očekávaný útok Bardeta. Situaci nezvládl Porte a pád pro něj znamenal konec na Tour. Srazil také Martina. Ten se dokázal zvednout, jenže zanedlouho spadl znovu. Skončil tak ve druhé skupině pronásledovatelů se Simonem Yatesem, Bennettem, Quintanou a Landou. Bardet dojel Barguila a na posledním mírném stoupání mu odskočil. Výhodu více než půl minuty ovšem na rovině poztrácel.

O výhru tak spurtovalo šest závodníků. Barguil i po pěti hodinách v úniku dokázal najít síly a na pásce se radoval. Cílová fotografie však určila, že Urán jeho nástupu těsně odolal. Pro čtyři bonusové vteřiny si dojel třetí Froome. Skupina s Martinem a Quintanou dojela 1:15 zpět, Contador ztratil 4:19, nový lídr týmu BORA Buchmann více než sedm minut.

Pořadí 9. etapy Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Rigoberto Urán Cannondale 05:07:22
2 Warren Barguil Sunweb
3 Chris Froome Sky
4 Romain Bardet AG2R
5 Fabio Aru Astana
6 Jakob Fuglsang Astana
7 George Bennett Lotto-Jumbo 1:15
8 Mikel Landa Sky
9 Daniel Martin Quick-Step
10 Nairo Quintana Movistar

Celkové pořadí Tour de France 2017 po 9. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky 38:26:28
2 Fabio Aru Astana  18
3 Romain Bardet AG2R  51
4 Rigoberto Urán Cannondale  55
5 Jakob Fuglsang Astana  1:37
6 Daniel Martin Quick-Step  1:44
7 Simon Yates Orica  2:02
8 Nairo Quintana Movistar  2:13
9 Mikel Landa Sky  3:06
10 George Bennett Lotto-Jumbo  3:53