Ikona cyklistiky posledních let nyní dala sbohem pelotonu. Alberto Contador včerejším dnem opustil profesionální peloton a končí tak jedna velká éra, která začala v roce 2007, kdy se zjevil nástupce Lance Armstronga. Nyní na trůn definitivně usedá Chris Froome, ale my se ohlédneme za skvělou kariérou fenomenálního Španěla.
2003
Na kole začal Alberto závodit až ve věku 14 let, ale nebyla to chyba. Hned první profesionální angažmá získal v jednom ze špičkových týmů tehdejšího pelotonu O.N.C.E. – Eroski. Měl vedle sebe několik velkých jmen jako třeba Davida Arroya, Josebu Belokiho, Joaquima Rodrígueze a také dva Čechy – Reného Andrleho a Jana Hrušku.
V tomto roce se dočkal i první výhry a to na závodě Kolem Polska, kde ovládl závěrečnou časovku.
2004
Tento rok mohl znamenat konec jeho kariéry. Přestoupil do týmu Libery Seguros a v prvních měsících měl slibné výsledky. V květnu musel ale podstoupit operaci, kvůli krvácení do mozku. Naštěstí se operace zdařila a Contador mohl další rok znovu závodit.
2005
Do týmu přišla další velká jména vedle kterých mohla rostoucí hvězda závodit. Contador jezdil po boku Michele Scarponiho, mladého Luise Leona Sáncheze, Dani Navarra, Roberta Herase nebo Joseby Belokiho.
Rok zahájil v Austrálii a to výhrou v etapě ve Wilunze. Následovalo 15. místo na Paříž-Nice a také vítězná etapa a celkový triumf na závodě Kolem Katalánska. Na tyto úspěchy navázal vítěznou časovkou v Baskicku (3. místo celkově) a vyhranou etapou v Romandii (4. místo celkově).
Těmito výkony si vysloužil i pozvánku na svoji první Tour de France, kde skončil 3. v soutěži o bílý dres a 31. celkově.
2006
Tým Liberty Seguros zanikl a na troskách tohoto manšaftu vznikla Astana. Contador se v tomto roce v týmu potkal i s Alexandrem Vinokurovem. Tým měl našlápnuto skvěle a Contador svými výsledky podporoval úspěchy týmu.
5. místo v Baskicku, výhra v etapě v Romandii (2. místo celkově za Evansem) a vítězná etapa ve Švýcarsku. Nad týmem se ale stáhla mračna, protože „praskla“ dopingová kauza s doktorem Fuentesem a tým byl ze všech dalších závodů vyloučen.
2007
Poté přišel rok 2007 a smlouva s týmem Discovery Channel. Zde dokázal Johan Bruyneel z Contadora udělat nového krále pelotonu. Španěl vyhrál hned na úvod etapu ve Valencii, poté poprvé v kariéře celkově ovládl Paříž-Nice (a přidal i dvě etapy). Následoval triumf v závodě Vuelta Castilia y Leon a také jedno etapové prvenství. Na Dauphiné skončil až 6.
Ale poté přišel vrchol sezóny Tour de France. Silná sestava mohla vsadit jak na Contadora, tak na Levi Leipheimera nebo Yaroslava Popovyche. Nakonec se do žlutého dostal Alberto Contador a dokázal ho uhájit před Cadelem Evansem a Levi Leipheimerem (který byl posléze diskvalifikován). Contador výhrou na Tour zakončil svoji průlomovou sezónu.
2008
Pro rok 2008 se Contador vrátil do Astany. Ta sice nemohla startovat na Tour, ale Contador si podmanil Giro i Vueltu a až do letoška byl tak posledním jezdcem, který dokázal získat některý z doublů na Grand Tours.
Dvě výhry v Leonu a další dvě v Baskicku (oba závody ovládl i celkově) značily výbornou formu před Girem. To také suverénně ovládl.
V Pekingu mu o 8 vteřin unikla medaile v časovce, ale chuť si napravil na domácí Vueltě, kde po dvou vítězných etapách zkompletoval sadu triumfů na Grand Tours.
2009
Rok 2009 znamenal návrat Lance Armstronga do pelotonu a to do týmu Astana, kde vládl Alberto Contador.
Španěl zažíval další skvělý rok, když vyhrál hned na úvod etapu a pak i celý závod Kolem Algarve. Další dvě etapová prvenství přidal na Paříž-Nice. I na Baskicku si připsal dvě etapy a k tomu i celkové prvenství a před Tour se stihl stát i mistrem Španělska v časovce.
Poté přišla Tour a velký psychologický souboj s Armstrongem. Po fyzické stránce byl neporazitelný, zapsal dvě etapová prvenství a Andyho Schlecka porazil o 4:11. Armstrong byl třetí a zaostal o 5:24.
2010
Armstrong se pro tento rok přesunul do nového RadioShacku a Contador byl znovu neomezeným lídrem týmu.
Svoji pozici znovu potvrzoval výhrami (etapa a celkové prvenství na Algarve, Paříž-Nice i v Leonu). Na Dauphiné vyhrál dokonce dvě etapy, ale v celkovém pořadí ho porazil Janež Brajkovič.
Následovala Tour de France a nejkontroverznější momenty Contadorovi kariéry. V Paříži vystoupal sice na nejvyšší stupínek, ale za výhrou byl stín. Nejprve zaútočil na tehdejšího lídra závodu Andyho Schlecka, když mu spadl řetěz. Navíc pak byl v jeho vzorcích nalezen i zakázaný clenbuterol. Podle obhajoby byla tato látka ve zkažených steacích, které měl tým během volného dne.
2011
Pro tento rok se přesunul do týmu Saxo Bank. I zde pokračoval ve výhrách. Dvě etapy a celkový triumf v Murcii. Další etapa a celkový výhra v Katalánsku, vyhraná časovka v Leonu a následně i na Giru.
Giro v tomto roce ovládl a následně se pokusil o double Giro-Tour. Ten se mu nepovedl, když na Tour skončil jako pátý.
2012
Sezónu 2012 začal v Argentině na Tour de San Luis, kde vyhrál dvě etapy a skončil celkově druhý. Ovšem poté přišlo rozhodnutí, že všechny výsledky od Tour 2010 mu budou odebrány a také dostal zákaz dva roky startovat, ovšem se zpětnou platností = jako by od Tour 2010 nezávodil.
Do závodního kolotoče se vrátil až na Enecu, kde byl 4. celkově. Následovala Vuelta, výhra v etapě a nakonec i výhra v celkovém pořadí. Na závěr sezóny přidal i triumf na Milán-Turín.
2013
Sezónu začal Alberto znovu v Argentině, kde přidal i etapový vavřín. V Ománu skončil na 2. místě, na Tirrenu byl 3., na Baskicku byl 5. a na Dauphiné až 10.
Poté přišla Tour de France a přímá konfrontace s Chrisem Froomem. Na Tour mu byl k ruce Roman Kreuziger a v jednu chvíli to vypadalo, že by Saxo Bank mohl mít druhé a třetí místo na pódiu, ale Bjarne Riis vymýšlel strategie, jak pokořit Frooma tak dlouho, až se před Contadora s Kreuzigerem dostali Quintana s Rodríguezem.
2014
V dalším roce byl Alberto zpět a připraven čelit Froomovi znovu a lépe. Etapová výhra na Algarve, celkový triumf na Tirrenu (a dvě etapy k tomu), druhé místo v Katalánsku, celkové prvenství v Baskicku (a etapa k tomu) a výhra nad Froomem na Dauphiné značili skvělou formu před Tour de France.
I když Froome z Tour odstoupil už v páté etapě, objevil se nový rival – Vincenzo Nibali. Ovšem Contador ztratil na kostkách a nevedlo se mu ani v prvních kopcích. Když pak v 10. etapě upadl a odstoupil měl Nibali cestu volnou. Contador měl po sezóně.
Alespoň to tak nejdřív vypadalo. „El Pistolero“ se ale vrátil už na Vueltu, kde se o vavřín utkal s Chrisem Froomem. Po časovce v 10. etapě se dostal do vedení a to až do Santiaga nepustil. Cestou dokázal vyhrát dva dojezdy a získal třetí červený dres.
2015
V tomto roce se Contador pokusil o double Giro-Tour. Sezónu začal etapovým prvenstvím na Ruta del Sol. Poté byl pátý na Tirrenu a čtvrtý v Katalánsku. Následovalo Giro, kde se už v prvním horském dojezdu dostal do růžového dresu. Ten si udržel až do 13. etapy, kdy přišel hromadný pád ještě před ochranou zónou a do růžového šel Fabio Aru, ovšem pouze na jedinou etapu, protože v téměř 60 kilometrů dlouhé časovce porazil Arua o 2:46 a do růžového se vrátil. I přes následné útoky v dalších etapách jak od Arua, tak od Mikela Landy, udržel Contador svůj dres až do Milána a podruhé (potřetí) ovládl Giro.
Jako přípravu na Tour objel Alberto Route du Sud, které vyhrál. Ovšem na Tour už to nebylo ono. Na Contadorovi se podepsalo náročné Giro a na Tour to znamenalo až 5. místo.
2016
Sezónu 2016 začal Contador druhými místy v Algarve (etapová výhra), na Paříž-Nice a v Katalánsku. V Baskicku vyhrál etapu a následně i celý závod. Další vítěznou etapu přidal na Dauphiné, ale na Tour de France se mu vůbec nedařilo.
Hned v první etapě upadl a ošklivě se podřel. Jenže smůla pokračovala a další den se na zemi ocitl znovu. V první horské etapě ztratil další čas a v 9. etapě odstoupil a začal se připravovat na Vueltu, když dokázal vyhrát závod Kolem Burgosu.
Na Vueltě ovšem těsně přišel o pódium v souboji s Estebanem Chávesem. Na následném závodě Abu Dhabi Tour byl celkově 5. a s týmem Tinkoff se nerozloučil nejlépe, když ho Oleg Tinkov nepozval ani na týmovou rozlučku.
2017
Poslední rok znamenal přestup do Treku-Segafredo. Od začátku sezóny dokázal zajíždět kvalitní výsledky. Byl druhý na Ruta del Sol, na Paříž-Nice, v Katalánsku i Baskicku. Před Tour dojel až na 11. místě a na Tour skončil až jako devátý. Po Tour se rozhodl, že na Vueltě ukončí kariéru.
Chtěl za sebou zanechat výraznou stopu a to se mu povedlo. Útočil nejčastěji a snaha se mu vyplatila ve 20. etapě, kdy dokázal vyhrát na legendárním Angliru. Jako jediný jezdec historie ho dokázal pokořit dvakrát. Na výhru v závodě ale neměl, zase byl jednou proti Chris Froome. Nakonec si Alberto Contador odváží 5. místo a kariéru zakončuje na vrcholu, jak si přál. V dalších letech se bude věnovat svému týmu Alberto Contador Foundation, kde jezdí i nadějný Čech Jakub Pileček.