Vuelta 2017 – Chris Froome potvrdil svou dominanci

nabor

Po dnu volna pokračovala Vuelta časovkou, pak řadou místy až neskutečných stoupání a skončila finišem závěrečné etapy v Madridu. Poslední týden přinesl opět řadu vypjatých okamžiků, ztrát a vítězství. Je dobojováno! Pojďme si připomenout posledních šest etap.

16. etapa 5. 9. 2017

Časovka na 40,2 km měla poté, co odstoupil ze zdravotních důvodů Rohan Dennis, jen jednoho favorita. Chris Froome ji zajel opravdu famózně a svým soupeřům nadělil v cíli 29 vteřin. Jezdci útočící na bednu v Madridu se ale nenechali zahanbit. Pořadí na bodovaných místech nebylo tak překvapivé. Wilco Kelderman (Team Sunweb), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) a po Vueltě kariéru končící Alberto Contador (Trek-Segafredo). Náskok lídra na druhého Nibaliho vzrostl na 1:59.

17. etapa 6. 9. 2017

Že to není až tak moc, ukázala středeční etapa. Její závěr britský jezdec zvládl s potížemi. Dojel až 14. a náskok po časovce, která ho zřejmě stála hodně sil, se rázem ztenčil na 1:16. V etapě z celodenního úniku slavil svůj životní triumf Rakušan Stefan Denifl (Aqua Blue Sport). Získaných 100 bodů se mu ale nezapočítává, stejně tak jako žádnému jezdci druhé divize. Skvělý výkon předvedl Alberto Contador (Trek-Segafredo). Setřásl s ním útočícího Miguela Lópeze a také on časovou ztrátu poněkud zmenšil. Ve stejném čase se po dalších 36 vteřinách v cíli objevili Miguel Ángel López (Astana), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) a Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin).

18. etapa 7. 9. 2017

Etapa, ve které slavil své první profesionální vítězství v životě Sander Armeé, belgický závodník ve službách Lotto-Soudal. Kurs na jeho případný úspěch sázkové kanceláře ani nevypsaly. Průběh čtvrteční etapy měl, opět již několikrát a s úspěchem použitý, stejný scénář režisérů týmu Sky. Únik, co lídra neohrožoval, měl v jednu chvíli k dobru víc jak 12 minut. A jezdci z úniku této benevolence patřičně využili. Postupně se v cíli objevili v tomto pořadí: Alexey Lutsenko (Astana), Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Alexis Gougeard (AG2R) a José Rojas (Movistar). Jezdci aspirující na Top 10 celkového pořadí dojeli až v třetí desítce a k žádným dramatickým změnám nedošlo.

19. etapa 8. 9. 2017

Průběh páteční etapy se jako vejce vejci podobal té včerejší. Dva rozdíly ale byly. Únik se vytvořil tentokrát velmi rychle a jeho aktéři byli jiní než ti ze čtvrtka. Peloton úniku doslova daroval neskutečných 17:50 a dvacet pět bojovníků už dávno předtím vědělo, že je to jen a jen na nich. Thomas De Gendt rozjásal rodné Flandry a stáj Lotto Soudal slavila další, již čtvrté vítězství. Jeden z největších bojovníků současného profi pelotonu vyhrál etapu na všech třech Grand Tours a získal tzv. „Trojkorunu“. V závěrečném spurtu devíti borců další bodovaná místa obsadili: Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Ivan Cortina (Bahrain-Merida), Rui Costa (UAE Team Emirates) a Floris De Tier (LottoNL-Jumbo). S odstupem víc jak 12 minut dojel do cíle také peloton.

20. etapa 9. 9. 2017

Po pátém místě v 16. etapě a druhém v následující den ovládl královskou etapu Alberto Contador (Trek-Segafredo). Na jeho sobotní derniéru se bude ještě dlouho vzpomínat. Nevlídno, déšť, vítr a v závěru slunce a neskutečný kopec, to byly kulisy skvělého představení miláčka španělských fanoušků cyklistiky. „El Pistolero“ se se svou kariérou rozloučil famózním výkonem. S odstupem 17 vteřin dotáhl do cíle Wout Poels (Sky) svého šéfa Chrise Frooma a o vítězi Vuelty 2017 bylo rozhodnuto s definitivní platností. Dalším mužem v cíli byl Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin). Pátý Franco Pellizotti (Bahrain-Merida) přivezl do finiše Vincenza Nibaliho. Tajenka madridských stupňů vítězů byla odhalena.

21. etapa 10. 9. 2017

Do poslední etapy Vuelty nastoupilo již pouze 158 jezdců. Zbývala ještě poslední zápletka. Froome vs. Trentin a souboj o zelený dres v bodovací soutěži. Větší šance byla před startem obecně přisuzována italskému jezdci. Matteo Trentin (Quick-Step Floors) sice vyhrál co mohl, ale ni čtyři vítězství a jedno druhé místo nakonec bylo málo. V závěrečném spurtu Chris Froome zabojoval a 11. pozice mu k výhře v bodovací soutěži stačila.

Závěr

Čas vítěze byl 82:30:02 a jeho držitel přepsal několik historických tabulek. Se součtem získaných 1506 bodů se vyšvihl na 2. místo bodování UCI. Vyhrál dvě etapy, mezi pěti nejlepšími byl celkem 7x. Ve třetí etapě vybojoval červený trikot lídra a dovezl ho až do Madridu. Vyhrál tři trikoty ze čtyř hlavních. V souboji nejlepších vrchařů obsadil 3. místo. Králem hor se stal Davide Villella (Cannondale Drapac). Druhý skončil Miguel Ángel López. Byl nejlepším mladým jezdcem. Zejména díky jemu Astana vyhrála soutěž týmů. Adam Hansen (Lotto Soudal) dokončil svou 19. Grand Tour v řadě na 95. místě.

Druhý v pořadí Vincenzo Nibali vybojoval 852 bodů. Také on vyhrál etapu, Zajel velmi dobře i časovku, v průběhu 21 etap se na bodovaných pozicích objevil celkem pětkrát. Na první místo mu chyběly pouhé dvě minuty a 15 vteřin a větší podpora týmu. V tabulce UCI je s 1696 body na 14. místě.

Ilnur Zakarin se celkem šestkrát umístil v první pětici a nedělní madridský bronz byl, při jeho španělské premiéře, jedním z velkých překvapení celého závodu. Vuelta mu vynesla 651 bodů a 15. pozici v světovém pelotonu.

Wilco Kelderman (Team Sunweb) dokázal v poslední etapě využít Contadorovu derniéru a porazil ho celkově o pouhé 3 sekundy. V první pětce bodoval čtyřikrát a vybojoval si 544 bodů.

Alberto Contador, ročník 1982, ohlásil před Vueltou konec své profi kariéry. Pokud tomu tak opravdu bude, rozloučil se tím nejlepším možným způsobem. Vyhrál na Angliru, ale bodoval pouze třikrát. Získaných 524 bodů mu v tabulce UCI jistí Top 10. (Tabulka bude uveřejněna v článku o kanadském víkendu.) Superlativy na jeho adresu najdete jistě jinde.