Bojovník vs. smolař 21. etapy: Chris Froome vs. Matteo Trentin

nabor

Pokud by se i po 21. etapě Vuelty oficiálně vyhlašoval bojovník dne, musel by zřejmě Froome na pódium ne třikrát, ale čtyřikrát. Trentin, doufající ve dvě návštěvy, musel vzít zavděk jedinou.

Bojovník etapy: Christopher Froome (Team Sky)

Zelený Froome - vítěz bodovacího pořadí Vuelty 2017
Bojoval a taková je jeho odměna

Ne každý by ve Froomově pozici udržel koncentraci. Ostatně není lepšího dokladu, než Contadorova dnešní ztráta čtvrtého místa. Lídr Sky ovšem jako správný, byť v Keni narozený Angličan soustředěný zůstal a vydal se proti Trentinovi do nelehkého boje o zelený dres. Nejprve zkusili před prémií ujet jeho parťáci, přímo na prémii vyrazil vpřed Froome s nejlepším sprinterem Sky, Mosconem. Úsilí však bylo marné a tak nezbývalo, než obsadit ve sprinterském dojezdu po rovině nejhůře dvanácté místo. Froome, který se i v kopci sotva kdy zvedne ze sedla, si svou závěrečnou akcelerací vydobyl jedenáctou pozici a vyhrál díky tomu červené, zelené i kombinované pořadí – a neoficiálně náš titul bojovníka dne!

Smolař etapy: Matteo Trentin (Quick-Step Floors)

Matteo Trentin - vítěz 21. etapy Vuelty 2017
Trentin jásá, ještě se neohlédl za sebe

Ačkoli byla úloha Trentina coby specialisty na rovinaté etapy do jisté míry snazší, jeho hořkosladké výhry na prémii i v cíli zaslouží ocenění. Trentin navíc na Vueltě, která sprinterům vůbec nepřeje profily, ani rovnocennými odměnami v plochých a horských etapách, musel pro naději na zelený dres dřít od začátku do konce. V desáté etapě vyrazil do úniku, zdolal vrchařskou prémii první kategorie a připsal si 25 bodů za vítězství. Bodík vydoloval z časovky s několika krátkými, štiplavými stoupáními. Z úniku 20 jezdců v 18. etapě vybojoval sedmé místo na cílovém kopci, který roztrhal i skupinu favoritů. Den nato si v další zvlněné etapě z dalšího úniku dospurtoval pro 2 body. O zelený dres nakonec přišel jen proto, že v týmové časovce (jíž s Quick-Stepem vyhrál) se body neudělují a ve druhé etapě, jediné rovinaté zkoušce, jíž neovládl, v podstatě přenechal triumf a červený trikot týmovému kolegovi Lampaertovi. „Vyhrát čtyři etapy a nemít zelený dres – to je vtip,“ povzdechl si s úsměvem. Neoficální, zato jednoznačně nejlepší spurter Vuelty: Matteo Trentin.