Kanadský víkend patřil Saganovi, zářil i Diego Ulissi

nabor

V Kanadě se jely souběžně s končící Vueltou další dva závody WT serie. Obě Velké ceny se jezdí od roku 2010. Závod číslo 33 hostil ve svých ulicích Québec a 34. se jel v okolí Montréalu. Obě jednorázovky jsou vždy velmi štědře bodově dotované. Na vítěze čekalo v každém z nich 500 bodů. Na startu nechyběl  současný král bodování Greg Van Avermaet (BMC) a ani loňský vítěz a dvojnásobný mistr světa Peter Sagan (Bora-hansgrohe). České barvy hájili Petr Vakoč (Quick-Step Floors) a Roman Kreuziger (Orica-Scott). Také oni v obou závodech bodovali.

GP de Québec & Peter Sagan

Obhájce loňského prvenství byl, stejně jako před rokem, nejrychlejší. A stejně jako před rokem porazil v hromadném spurtu Grega Van Avermaeta. Bylo to jeho sté profesionální vítězství. Greg Van Avermaet  svým druhým místem zachránil pozici lídra bodování. Razantní útok Chrise Frooma na Vueltě stačil „jen“ na druhou příčku. Loni pátý Michael Matthews (Team Sunweb) obsadil třetí místo. Velmi pěkné 7. místo patřilo Petru Vakočovi. Svůj bodový zisk tak zvedl o 150 bodů. Bodoval i Roman Kreuziger, dojel celkově 55. Zbylo na něj 5 bodů.

GP de Montréal & Diego Ulissi

Italský rychlík v barvách stáje UAE Team Emirates nedal svým soupeřům v šestičlenném úniku šanci a vylepšil své loňské třetí místo. Za ním ve stejném čase prolétli cílem Jesús Herrada (Movistar), Tom-Jelte Slagter (Cannondale Drapac) a Jan Bakelants (AG2R). S nepatrným odstupem pak Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a Tony Gallopin (Lotto Soudal). Velkou skupinu neúspěšných pronásledovatelů dovezli na pásku hrdinové pátečního závodu. Greg Van Avermaet, Michael Mathews a Peter Sagan. Nechyběl v ní Petr Vakoč. Dojel 13. a připsal si dalších 50 bodů. Roman Kreuziger jejich tempu nestačil a dojel s 30vteřinovou ztrátou za nimi na 27. místě. Získal 20 bodů.

Celkové zisky kanadských vítězů: Peter Sagan 600 bodů a posun na průběžně 4. místo. Na třetího Toma Dumoulina ztrácí pouhý bod. Diego Ulissi si ziskem 570 bodů zajistil 21. pozici. Pelotonu vévodí Greg Van Avermaet, jeho 550 bodů a celkový součet 3582 bodů mu dávají, vzhledem k tomu, že Chris Froome asi ukončil svou skvělou sezonu, téměř jistotu, přestože do závěru sezony chybí ještě tři závody. Výkony, nejen na Vueltě, vynesly zákonitě do čela „nebeskou letku“. Druhé místo v tabulce týmů drží Quick-Step Floors. Třetí je americká stáj BMC. Pořadí týmů bude důležité pro setrvání v první divizi, ale až příští rok. Letošní, pomalu již končící sezona je jen zkušební.