Tipovací soutěž Vuelta 2017 – závěrečná rekapitulace

nabor

Před týdnem byl uveřejněn článek o průběžném vývoji v naší tipovací soutěži. Dnes budeme pokračovat, abychom zrekapitulovali nejen poslední týden a celkové výsledky, ale doplníme vše o detailnější statistiky, z nichž některé jste již měli možnost sledovat v průběhu Vuelty 2017.

Poslední týden ve znamení taktiky

V úterní časovce se nestalo prakticky nic, protože většina tipařů z TOP15 tipovala správně. Ale již den po té Aleš Němeček doplatil na svou příliš konzervativní taktiku a přišel o většinu ze svého 22 bodového náskoku. Nicméně jej to neznervóznilo a zbytek Vuelty již strategicky udržel svůj náskok a postupně jej dokonce i navýšil až na 12 bodů. Zaslouženě tak zvítězil v letošní tipovací soutěži Vuelty 2017.

Souboj na čele se tak omezil na přetahovanou o 2. místo, kterou lépe zvládl Adam Kadlec, který se lepším tipem ve 20. etapě definitivně posunul před Tomáše Držmíška. Ten nakonec udržel svůj náskok před dotírajícím duem amazonek Márii Chromíkovou a Ivčou Stupkovou a skončil na 3. místě.

Nejzajímavější věci se však děli až za ním. Pavel Dostálek, Marek Jančuš, Hašek Jiří a Jakub Winkler postupně vycouvali z první desítky a naopak se do ní prodrali jiní. Tím nejagresivnějším tipařem posledního týdne byla Ivča Stupková, která se ze 14. místa prodrala až na dělené 4. místo především díky haupt-trefě ve 14. etapě. Sluší se připomenout, že právě Ivča Stupková byla nejlepší z našich favoritů z tipovačky TdF 2017, kde se umístila na 3. místě.

Pro pozorné tipaře a čtenáře zde můžeme odhalit totožnost našeho tipovacího robota. Byl jím Jeopardy Watson, který nakonec skončil na 14 místě. Všem, kteří jej dokázali porazit, tak blahopřejeme.

Soutěž Vuelta 2017 celkem 5

Detailní statistiky našich tipařů

Celkem se tipovací soutěže Vuelta 2017 zúčastnilo 160 tipařů, kteří nakonec odeslali 1 879 tipů. Nejvyšší počet tipů bylo na celkové pořadí a pak už s přibývajícím časem počet tipařů klesal – až na počet 69 v poslední etapě. Nejštědřejší etapy z pohledu tipaři získaných bodů, byly dvě časovky (1e a 16e) a pak tipy na celkové pořadí. Naopak nejméně čitelné etapy, skoupé na body pro naše tipaře byly 8e (0 bodů!), 7e a 12e. Podle statistiky vývoje Ø bodů na etapu si může každý tipař sám porovnat ve kterých etapách byl lepší než průměr a pozice v pořadí spíše získával a kdy naopak byl horší a pozice ztrácel.

Přesných tipů na vítěze se nám sešlo hned 422 a nejúspěšnější v této statistice byli Aleš Němeček, Pavel Ďuriš, Mária Chromíková a Rostislav Pelikan, kteří dokázali tipnou vítěze hned 8x. Není překvapením, že nejčitelnější z tohoto pohledu byla 16e – časovka a poslední 21e – dojezd do Madridu. Naopak hned devět etap skončilo bez přesného tipu = překvapením.

Soutěž Vuelta 2017 celkem 4

Bojovník vs. smolař

Je již naším dobrým zvykem vyhlašovat bojovníka a smolaře etapy a něco podobného jsme se pokusili následující statistikou. Bojovníkem – neboli, tipařem s největším posunem v pořadí dopředu je Markéta Martin Procházkovi, kteří byli v jednu chvíli až 97. v pořadí, nakonec skončili na 18. místě což je posun o neuvěřitelných 79 míst. Opačný primát této statistiky pak drží Monika Michaela Zemanová, která v jednu chvíli dokázal být 8. ale nakonec skončila 144. což je propad o 138 míst. Ale co, stejně jako v pelotonu má každý cyklista své místo a své úkoly, tak i naši tipaři pojali tipovací soutěž Vuelta 2017 každý jinak. Grafy pak ukazuji vždy Top5 a Bottom5, jak z bojovníka, tak smolaře tipovačky. 

Soutěž Vuelta 2017 celkem 3

Tipařští specialisté

Stejně jako v pelotonu jsou i mezi námi tipaři specialisté na etapy. I když se to zdá k nevíře je tomu tak. Lze celkem pochopit, že časovky bývají co se týká tipů nejlehčí a my jsme do této kategorii přidali ještě tipy na celkové pořadí. Hned 14 borců dokázalo být ve dvou časovkách a jednom celkovém pořadí ve svých tipech 100%. V ostatních druzích etap už to bylo zajímavější. Největším specialistou na rovinaté etapy (6x) byl letos Pavel Ďuriš jenž v těchto typech etap získal hned 106 bodů ze 120 možných.

Dalším specialistou, tentokrát na etapy kopcovité (8x) – asi tipařsky nejtěžší typ etapy – byl František Volf, který doslova urval 46 bodů ze 160 možných. V horských etapách (5x) pak exceloval Rostislav Pelikan se ziskem 98 bodů ze 100 možných. Grafika znázorňuje vždy Top5 tipařů z každého typu etapy a detailnějším zkoumáním není těžké zjistit, že příliš mnoho jmen se neopakuje ve více typech etap. To svědčí jednak o velmi širokém kádru kvalitních tipařů a na druhou stranu o opravdu těžké tipařské soutěži, kterou Vuelta 2017 určitě byla. 

Soutěž Vuelta 2017 celkem 2

Závěrem něco z taktiky

Jako jsme toho byli svědky při letošní tipovací soutěži TdF 2017, tak i tentokrát hrála roli taktika. Ale postupně.

Celkem 83 % našich tipařů s námi bylo po absolutní většinu Vuelty. Buď byli v účasti 100%, nebo tipovali minimálně 15x. Naopak „náhodných kolemjdoucích“ jsme měli tentokrát jenom 5%. Co se týká času kdy jste tipovali, tak tam lze bez překvapení říci, že 74% z vás tipovalo večer, brzy ráno a dopoledne, ale ta samá statistika mezi Top10 v celkovém pořadí už hovoří o taktických tazích. 45% favoritů tipovalo vždy dopoledne a 43% si to pak nechávalo na poslední chvíli. Jednoznačně to hovoří o tom, že se taktizovalo, čekalo se do poslední chvíle a tipy soupeřů si favoriti pečlivě studovali.

A my z toho máme ještě jeden závěr a to takový, že naše práce nepřišla nazmar a že vás naše tipovací soutěž Vulta 2017 bavila.

Soutěž Vuelta 2017 celkem 1

1 komentář

Comments are closed.