TOP 10 favorité na Giru – Thibaut Pinot

První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Nyní už si představíme závodníky, jejichž šance na výhru jsou nejreálnější, neboli největší trojku letošního Gira. Prvním z nich je Thibaut Pinot.

Už v juniorské kategorii ukázal svůj vrchařský talent, když vyhrál etapový závod v okolí Mont Blancu a nechal za sebou Arua nebo Quintanu.

Mezi profíky vstoupil v roce 2010 a to hned v barvách jednoho z nejzavedenějších týmu pelotonu – FDJ. Hned v první sezóně se předvedl 20. místem na Dauphiné a 5. místem na závodě Tour De L’Ain.

V další sezóně už byl třetí v Turecku, druhý na Rhone-Alpes Isére, vyhrál Tour Alsace a Settimana Ciclistica Lombarda.

V sezóně 2012 už nastoupil na Tour de France a patřil k nejpříjemnějším překvapením. Výhra v osmé etapě je zlatým písmem zapsána v dějinách Tour, především díky emocím, které projevoval Marc Madiot z týmového vozu. Celou Tour dokončil na 10. místě a v soutěži o bílý dres podlehl pouze Van Garderenovi.

V sezóně 2013 byl osmý v Katalánsku, čtvrtý ve Švýcarsku a chystal se na velké věci na Tour. Hned od úvodu to nebylo ono a Pinot nakonec v posledním týdnu odstoupil. Naskočil na Vueltu a bylo to hned o něčem jiném. Pinot verze 2012 byla zpět a dojela si pro 7. místo.

Rok 2014 byl Thibaut Pinot už zavedeným jezdcem a favoritem, kde se ukázal. 13. v Katalánsku, 9. v Baskicku a 10. v Romandii jsou jen některá umístění do Top 10. Nejvíce zářil na Tour. Skvěle zvládl etapu přes kostky, která byla konečnou pro Frooma i další nástrahy trasy a rázem za Nibalim bojoval s Valverdem a Péraudem o pódium. Do časovky držel druhé místo, ale Péraud ji zajel lépe  a svého krajana přeskočil. I tak Pinot zůstal třetí a vybojoval i bílý dres. Zkusil naskočit i na Vueltu, ale tu nedokončil.

Sezóna 2015 přinesla Pinotovi řadu úspěchů. 4. místo na Tirrenu, druhý na Critériu International, 10. v Baskicku, 4. v Romandii, kde vyhrál královskou etapu, ale pořadím ho dolů poslala časovka a 4. ve Švýcarsku, kde ho po vítězství v královské etapě z prvního místa poslala mimo pódium časovka, znovu. Tour pro něj byla rozporuplnou. Nedostal se do nejlepší desítky a ve 14. etapě do Mende se s Bardetem tak dlouho kočkovali, až kolem nich prosvištěl Steve Cummings a obral je o etapu. Pinot pak skákal do úniků a v poslední horské etapě na Alpe d’Huez to přišlo. Pinot nenašel konkurenci a vyhrál na jednom z nejikoničtějšíh kopců ve Francii. Na závěr sezóny byl ještě třetí na monumentu Kolem Lombardie.

Pro rok 2016 zapracoval na časovce a bylo to znát. Třetí na Etoile de Bességes, čtvrtý na Volta ao Algarve a pátý na Tirrenu, to byly závody, kde časovka byla a Pinot v nich nevyhořel. Naprosto ovládl závod Critérium Internacional, byl čtvrtý v Baskicku a v Romandii druhý. Ale důležitější byla vyhraná etapa, časovka v Sionu. Další vítěznou etapu přidal na Dauphiné a posléze se stal i mistrem Francie v časovce. Ale Tour nedopadla dobře. Nenakoukl mezi nejlepší a před 13. etapou vzdal.

Loni vyhrál etapu na Ruta del Sol a v celkovém pořadí vyválčil třetí místo. Stejně dopadl i na Tirrenu (až na vyhranou etapu). Tu získal na Tour of the Alps a skončil druhý celkově. Odtud se vydal k pokusu objet Giro a Tour. Na Giru ho zradily časovky. Po etapě na Blockhaus byl druhý, ale po časovce ho přeskočili Dumoulin a Mollema. Pak se držel čtvrtý a poskočil i na třetí místo, ze kterého ho posléze vyšoupl Nibali, ale ve 20. etapě, kterou vyhrál se dostal na druhé místo. Jenže závěrečnou etapou byla časovka a za Pinotem byl v pořadí budoucí místr světa Tom Dumoulin a zkušenost sama Vincenzo Nibali. Oba ho také z pódia vystrčili. Poté Pinot zkusil Tour, ale nepochodil a v průběhu odstoupil. Na závěr sezóny vyhrál ještě Tour De L’Ain a byl druhý na Tre Valli Varesine.

Letošní sezónu začal na Tour du Var pátým místem, posléze byl desátý v Katalánsku. Třetím závodem sezóny byl etapák Tour of the Alps, kde se utkal s konkurenty v boji o růžový dres a všechny dokázal porazit a ukázal dobrou formu před Girem, kde by měl patřit k hlavním hráčům. Pokud neselže v 16. etapě, což je časovka, může cílit hodně vysoko