20. etapu vyhrál Thibaut Pinot. Quintana se snažil, Froome vedení udržel

nabor

Dnešní etapu, měřící 110,5 kilometrů, vyhrál Thibaut Pinot (FDJ). Celkovým vítězem bude zítra, s největší pravděpodobností, dekorován Chris Froome, který nakonec o 1:12 minuty uhájil žlutý dres.Původně se mělo jet přes Télegraphe a Galibier, ale sesuvy půdy na druhém kopci donutili organizátory upravit trasu. Jezdci se z Modane ubrali západním směrem, dojeli do Saint-Jean de-Maurienne a z něj stoupali na Col de la Croix de Fer, na kterém včera zaútočil Nibali. Dnes se jelo z opačné strany než včera. Po sjezdu už následovala sprinterská prémie a výšlap na nejslavnější horu cyklistiky – Alpe d´Huez.

Únik dne Geniez, Edet, Navardauskas a Bak
Únik dne Geniez, Edet, Navardauskas a Bak

Okamžitě po startu se začal tvořit únik. Oddělili se Alexander Geniez (FDJ), Lars Bak (Lotto Soudal), Nicolas Edet (Cofidis) a Ramunas Navardauskas (Cannondale-Garmin). Z pelotonu se k nim pokoušeli dostat i další jezdci (třeba Honza Bárta), ale týmy SKY a Movistar je nenechali odjet. Největší náskok se vyšplhal na 8 minut.

 

 

Grivko a Plaza
Andriy Grivko a Rubén Plaza Molina se pokoušejí dostat do úniku

Při stoupání na Col de la Croix Fer zaútočil Rubén Plaza Molina (Lampre). Následovali ho Warren Barguil (Giant-Alpecin), Brice Feillu (Bretagne-Séche), Andriy Grivko (Astana), Rafal Majka (Tinkoff-Saxo), Winner Anacona (Movistar), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Bob Jungels (Trek), Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Cyril Gautier (Europcar), Pieter Weening (Orica), Dylan Van Baarle (Cannondale-Garmin). Bohužel pro ně tým AG2R, který hájil puntíkovaný dres pro Romaina Bardeta, nenechal tuto skupinu odjet. Mezitím potkal defekt Alexandra Genieze z úniku. Naštěstí se dotáhl zpět a chvíli potom i zaútočil.

Na vrcholu Col de la Croix de Fer se jako první objevil Alexander Geniez. Pak se seřadili Ramunas Navardauskas, Nicolas Edet (+0:50 minuty), Lars Bak (+1:10), Nairo Quintana, Alejandro Valverde (+ 2:20), Chris Froome, Vincenzo Nibali (+ 2:35), Ryder Hesjedal a Thibaut Pinot (+ 2:40).

Nairo Quintana
Útok Naira Quintany na Col de la Croix de Fer

AG2R stupňovali tempo, po nich se na čele usadil Movistar a do sólové jízdy se pustil Valverde. Tempo skupiny favoritů hlídal tým SKY. Asi za 5 minut zaútočil i Nairo Quintana a tým SKY měl problémy. Froomovi odpadali domestici. K ruce mu zůstal jen Porte. Valverde okamžitě zvolnil a počkal na Quintanu a pomalu se vzdalovali. S Froomem se drželi už pouze Nibali, Pinot a Contador, který také odpadl podobně jako Pinot. Valverde trpěl na čele a Quintana se držel s ním. Zaútočil Nibali a Froome už reagoval. Bardet nikde nebyl a puntíkatý sen se mu rozplýval.

Skupina Chrise Frooma
Skupina Chrise Frooma

Froome utrhl Nibaliho a dojel si ke Quintanovi ve sjezdu. Vytvořili se dvě dvojičky 1. a 2. muž pořadí a asi 10 vteřin za nimi i 3. a 4. muž pořadí (Valverde a Nibali). Nakonec se spojili a Movistar jel ve dvou, proti Froomovi a Nibalimu. Za nimi jela skupina Pinot, Hesjedal, Rodriguéz, Contador a Porte, kteří se snažili dostat ke skupině lídra závodu. Ve sjezdu se skupina Frooma obrovsky rozšířila o několik jezdců (včetně Bardeta) a jelo v ní rázem asi 25 lidí. A okamžitě útočili Hesjedal, Pinot, Anacona, Serpa, Rolland a Plaza Molina. K této skupině se stáhl Ramunas Navardauskas, aby pomohl Ryderu Hesjedalovi. Edet s Bakem také počkali na tuto skupinu.

Na sprintu byl první Geniez před stíhací skupinou. Peter Sagan (pokud se nezraní) získá v Paříži zelený dres. Pod Alpe d´Huez měl defekt Nibali. Čekali s ním Fuglsang, Scarponi a Kangert. Movistar okamžitě zvýšil tempo. Z Rollandovy skupiny si vystoupili Navardauskas a Bak. Defekt potkal i Matthiase Franka v momentě, kdy zaútočil Quintana. Porte reagoval okamžitě, ale Froome už pomaleji. Geniezův náskok klesal a zaútočil Hesjedal. Ve stejnou chvíli podruhé i Quintana a Froome opět ztrácel. Poels s Portem měli co dělat, aby ho udrželi ke Quintanovi co nejblíž. S Froomem zůstávali Valverde, Contador, Majka a nakonec byl dojet i Quintana.

Valverde
Valverdeho útok

S Hesjedalem jeli Pinot a Anacona. Hesjedal znovu útočil, Pinot se snažil se ho držet, protože v čele měl stále Genieze a Anacona zvolnil. Nibali ztrácel v tu dobu už asi 45 sekund. Froomova skupina zvolnila, dotáhli se k ní Robert Gesink a Adam Yates. Zaútočil Valverde, SKY ho nechal, ale bylo jasné, co bude následovat. A přesně to se stalo. Nairo Quintana už po třetí zaútočil, ale tento útok nebyl tak razantní a Poels ho pohlídal. Odpadl Contador a Quintana zaútočil znovu a ujel. Ve stejný moment odjel i Pinot Hesjedalovi. Na čele byla dvojice FDJ Geniez – Pinot, ale vítěz Gira z roku 2012 Ryder Hesjedal se nevzdal bez boje a dojel k nim zpátky. Duo Movistaru se mezitím dotáhlo na Josého Serpu, který chvíli potáhl. Pak už čekal Winner Anacona, ale Valverde jeho tempo neakceptoval a jel sám. I to mu zatím stačilo na zítřejší vysněné pódium. Na čele opět zaútočil Hesjedal, ale Pinot ho dojel. 7 kilomerů před cílem byl odstup Quintany od Frooma půl minuty.

Smolař Nibali se dotáhl ke Contadorovi. Pinot znovu utrhl Hesjedala a Valverde se vrátil k Froomovi.

Chris Froome
Chris Froome v cíli

5 kilometrů před cílem odjel Quintana Anaconovi a Wout Poels už také svěsil nohy. Tempa skupiny se ujal Porte a k vrcholu vezl Frooma, Valverdeho a Rollanda. Quintana postupně zvyšoval svůj náskok na Frooma, ale Froomův náskok 2:38 minuty byl prostě moc. Mezitím se na poslední kilometr vřítil Thibaut Pinot, dělal neskutečnou radost domácím fanouškům a zazanamenal už třetí francouzské vítězství na Alpe d´Huez v řadě a letos třetí pro Francii (po Vuillermozovi a Bardetovi). 17 vteřin za Pinotem projel cílem Quintana. Na Frooma najel asi 1:30 + bonus. To na žlutý dres nestačilo.

Tým Movistar bude mít v Paříži dva jezdce na pódiu, navíc vyhrají i týmovou klasifikaci. Zelený dres je v rukou Petera Sagana a žlutý dres, společně s puntíkovaným uhájil, respektive znovu uzmul Chris Froome.

Zítra nás čeká 109,5 km dlouhá závěrečná jízda ze Serves na Champs-Élyssées.

Nejlepším českým jezdcem v cíli byl dnes Roman Kreuziger na 37. místě (+ 6:40). V celkovém pořadí uhájil 17. příčku (+ 1:02:51). Druhým Čechem, který s dostal do cíle, byl 50. Jan Bárta (+ 8:45). I Honza Bárta uhájil svou pozici v Top 25, když dokončí závod právě na 25. místě (+ 1:26:56).Třetí z kvarteta Leopold König je klasifikován na 88. místě (+ 19:26). V Paříži bude poprvé na Grand Tour mimo elitní desítku, konkrétně na 70. pozici (+ 2:53:09). Poslední byl v cíli Zdeněk Štybar, který opět hlídal Marka Cavendishe. Štybar dojel do cíle na 134. pozici (+ 23:57). Během své první účasti na Tour skončí na 103. místě (+ 3:30:13). Peter Sagan byl o něco lepší, když skončil na 98. místě (+ 21:19). V celkovém pořadí je na velmi solidní 46. příčce (+ 2:14:55).

 

Top 10 etapy

Tour de France 2015 Jezdec Tým Čas
1 Thibaut Pinot FDJ 3:17:21
2 Nairo Quintana Movistar 0:18
3 Ryder Hesjedal Cannondale-Garmin 0:41
4 Alejandro Valverde Movistar 1:38
5 Chris Froome SKY ,,
6 Pierre Rolland Europcar 1:41
7 Richie Porte SKY 2:11
8 Winner Anacona Movistar 2:32
9 Wout Poels SKY 2:50
10 Rubén Plaza Molina Lampre-Merida ,,

 

Top 10 celkového pořadí

Tour de France 2015 Jezdec Tým Čas
1 Chris Froome SKY 81:56:33
2 Nairo Quintana Movistar 1:12
3 Alejandro Valverde Movistar 5:25
4 Vincenzo Nibali Astana 8:36
5 Alberto Contador Tinkoff-Saxo 9:48
6 Robert Gesink LottoNL-Jumbo 10:47
7 Bauke Mollema Trek 15:14
8 Mathias Frank IAM 15:39
9 Romain Bardet AG2R 16:00
10 Pierre Rolland Europcar 17:30